přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

19. května 2011, 17:15

Reformovaná extraliga

V Tématu týdne se podrobněji věnujeme proměněné struktuře Česká spořitelna extraligy, symbolicky v době jediného „klasického kola.“

Velká cena města Olomouce zahájila předminulý týden nový model nejvyšší soutěže družstev, respektive jeho šestidálnou mítinkovou část. O tomto víkendu přichází na řadu víceméně klasické kolo v Ostravě, třetí samostatný díl představuje mistrovství republiky jednotlivců začátkem července v Brně. Mezi ostravskou extraligou a brněnským MČR se budou prolínat další mítinky třetího kola a tečku za základní částí pak obstarají v srpnu Pardubičtí. 

Jak už bylo naznačeno ze tří přímých utkání nejlepších družstev zůstalo v novém formátu jediné, další body do soutěže bude možné sbírat na seniorském mistrovství republiky, které se letos uskuteční začátkem července v Brně, a na vybraných mítincích. „Dosavadní model extraligy platil s minimálními obměnami přes 40 let, a to i přesto, že se za tu dobu výrazně změnil společenský kontext. Pokusíme se novým modelem atletickou extraligu zatraktivnit,“ řekl vedoucí oddělení soutěží ćeského atletického svazu Václav Fišer


Extraligové závody mají jednotnou grafiku

Jak tedy nový model vypadá?
Dřívější extralize se podobá pouze první kolo - tuto sobotu v Ostravě, kde se stejně jako v minulosti utkají zástupci jednotlivých klubů v přímém souboji a v plném rozsahu disciplín. V nich však již nepůjde tolik o pořadí, rozhodujícím kritériem bude hodnota nejlepších výkonů optikou tzv. maďarských tabulek. Do skóre týmu se započítá nejlepších 30 mužských výkonů, u žen pak 25. V každém družstvu může být maximálně 24 závodníků (závodnic), povoleno je šest hostujících, z nichž maximálně dva mohou být cizinci. Každý ze závodníků smí absolvovat maximálně dva individuální starty.

Další dvě extraligová kola jsou již jen „virtuální“. Za jedno z nich bude považováno mistrovství republiky mužů a žen na dráze - letos 2. a 3. července v Brně, z něhož se do extraligového bodování bude družstvům započítávat nejlepších 15 výkonů u mužů a 12 u žen. I zde bude možno zahrnout výkony hostujících závodníků, budou-li uvedeni na soupisce, cizinci však již hodnoceni nebudou. 

Účet tzv. třetího kola vznikne z výkonů, kterých dosáhnou závodníci na šesti českých mítincích. Vedle již uplynulé Velké ceny Olomouce (8. 5.) mezi ně patří Praga Academica (7. 6.), Pražské memoriály (28. 6.), Velká cena Nového Města nad Metují (23. 7.), Velká cena Tábora (30. 7.) a Pardubický atletický mítink (13. 8.) O jejich zařazení do elitního okruhu rozhodla kvalita, které mítinky dosáhly v loňském roce – hodnotilo se deset nejlepších disciplín z roku 2010 a v každé z nich tři nejlepší výkony, plus dva libovolné další. Dohromady tedy 32 výkonů.    

Skladba disciplín na jednotlivých mítincích byla koordinována tak, aby měli všichni závodníci dostatek závodních příležitostí. Pro hodnocení družstva se využije opět  tzv. maďarských tabulek, přičemž započítávat se bude stejně jako v prvním kole 30 nejlepších výkonů mužů a 25 výkonů žen. V platnosti zůstává také pravidlo, že jeden závodník může bodovat maximálně ve dvou individuálních disciplinách.

MČR družstev pohárovým systémem a od nuly
Každé ze tří kol bude odděleně vyhodnoceno, na konci se vše sečte a nejúspěšnější družstvo se stane vítězem Extraligy 2011. Prvních sedm postoupí na MČR družstev, letos 17. září na pražské Julisce, týmy na 8. a 9. místě se zúčastní prolínací soutěže a poslední družstvo přímo sestoupí do první ligy.

Při finálovém republikovém šampionátu se tzv. „pojede zase od nuly“, elitní sedmička týmů si z extraligy nepřenese žádné body. Závodit se bude systémem běžným na PMEZ, a sice že v každé disciplíně bude moci za družstvo startovat jen jeden závodník, přičemž v týmu smějí být jen dva cizinci. Vítězné družstvo získá titul mistr ČR družstev a kvalifikuje se na PMEZ.
Nový systém soutěže bude realizován následující dva roky. Po jejich vyhodnocení se rozhodne, jak bude v dalších letech soutěž pokračovat. Soutěže 1. a 2. ligy proběhnou letos roce beze změny. Po vyhodnocení roku 2011 bude předložen návrh na jejich úpravu.

Další informace k extralize naleznete ve speciální sekci těchto webových stránek. Zde také bude možno sledovat průběžné pořadí soutěže, aktualizované po každém z mítinků či uzavřeném kole.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout