přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

6. října 2008, 19:37

Půlmaratónské posuny

Maraton je výmysl konce 19. století (jak už jsme psali v Tématu zde). Můžeme tedy s nadsázkou říci, že půlmaraton je přesně o polovinu kratší – 21.0975 km, ale i zhruba o polovinu mladší. Tentokrát se na tuto trať podíváme podobným, statistickým pohledem jako na staršího bratra, byť zde není k napsání motivací bezprostřední překonání světového rekordu. „Jen“ se tento týden koná mistrovství světa v brazilském Rio de Janeiru.

Nejlepší světové výkony se sledují v případě mužů od roku 1965, Brit Ron Hill zaběhl ve Freckeltonu 65:44, u žen od 1978, kdy zaznamenáváme Belgičanku Daniele Justinovou, která v portugalském Nazaré proběhla v čase 77:48.

Ženské průkopnice…
Hranici 75 minut překonaly ženy záhy, povedlo se Američance Cattalanové hned v roce následujícím (1979), když jí dokonce „přebývaly“ jen 3 sekundy k 74. Tato meta padla záhy, přesně o čtyři měsíce později a čtyři potřebné vteřiny rychleji běžela Holanďanka Wokkeové. Její čas byl o rok později (1980) vylepšen hned dvakrát, v obou případech se jednalo o Joan Benoitovou, v druhém případě byla zdolána i hranice 72 minut. Američanka se na čelo ještě vrátila později dvěma časy, primát výkonu pod 70 však patří Norce Grete Waitzové, 69:57 v Goteborgu, 1982. Benoitové v součtu čtvrtý čas 68:34 je nejen prvním pod 69 minut, ale vydržel čtyři a půl roku (jako druhý nejdéle), než jej o 3 vteřiny zdolala Norka Kristiansenová.
Tu na trůnu vystřídala rekordmanka půlmaratonských rekordů, Elana Meyerová. Jihoafričanka vylepšovala maximum stejně jako Benoitová čtyřikrát, jako první žena se dostala pod 68 i 67 minut, její časy se v čele vyhřívaly plných 14 let (na dva roky dominanci Meyerové přerušila pouze Němka Pippigová), poslední z rekordů (66:44) vydržel sám dokonce přes osm let. Loni na mistrovství světa v půlmaratonu její dlouhou šňůru rázně ukončila v Keni narozená Lornah Kiplagatová závodící v nizozemských barvách, která ustavila čas na 66 minut 25 vteřin. Byly zaznamenány i dva časy začínající 65 minut (Radcliffeová a Chepkemeiová), ale v obou případech je IAAF neuznává vzhledem ke sklonu trati jako světové rekordy.

…a mužské manévry
Mezi mužskými rekordy zaznamenáváme delší období držení světového maxima, časový posun od začátku sledování je podobně výrazný jako u žen. V úvodu zmíněný Brit Hill se ohřál v čele rok, ale do o čtyři roky později (1969) se na špici vrátil, navíc jako první pod 65 minut (64:45). Popravdě tuto hranici překonal již v roce 1964 legendární Abebe Bikila, jenže Etiopanových 64:28 z Tokya nebylo zpětně uznáno kvůli pravidlům zavedeným kolem přelomu tisíciletí. Stejný osud potkal i čas Dereka Claytona 63:22 (1967). První schválený výkon pod 64 tak běžel až v roce 1970 další Brit Derek Graham – 63:53. Čas vydržel, zřejmě k nízkému počtu půlmaratonských závodů, takřka 6 let, došlo však spíše kosmetickým úpravám (dva shodné časy o 7 vteřin lepší než Grahamův).
Až v roce 1978 zaběhl Miruts Yifter v Portoriku 62:56, poprvé pod 63. Po Etiopanovi proběhla čtyři zlepšení (dva Britové, dva Američani), než byla prolomena hranice 62 minut. Povedlo se Američanu Herbu Lindsayovi – o 13 vteřin, v září 1981. Každý následující rok bylo z jeho času ukrojeno několik vteřin, vždy se tak stalo v září a v čele se vystřídali Keňan Musyoki, Američan Cummins a Belgičan Hagelsteens (první pod 61:30, jeho čas však IAAF nepotvrdila).
„Výjimečná“ sezóna však přišla v roce 1985, kdy přišlo změna již v srpnu díky Britu Steveu Jonesovi, aby se pak („pro změnu“ v září) stal Američan Mark Curp první mužem pod 61 minut, metu zdolal o 5 sekund. V současnosti bylo zaznamenáno pod tuto hranici takřka 400 výkonů, započítány jsou však i výkony mírně z kopce. Curpův čas se udržel v čele pět let a jeden den, o devět vteřin jej zdolal na stejné philadelphské trati Mexičan Cerón.
Pod magickou hodinu se jako první vmáčkl Keňan Moses Tanui, a jeho 59:47 z dubna 1993 v Miláně se vyhřívalo na čele tabulek přesně stejnou dobu jako Curpův výkon (5 let, 1 den), než jej rovněž v městě módy předčil krajan Paul Tergat. Ten srazil z Tanuiho času úctyhodnou minutu, díky tomu čas vydržel vůbec nejdéle v historii, 7 let pět, 5 měsíců a týden, když jej o pouhou vteřinku vymazal do třetice Keňan Samuel Wanjiru (září 2005). Letošnímu olympijskému šampionovi na královské trati zůstal rekord v portfoliu ani ne půl roku a navíc je Haile Gebrselassie prvním, kdo zdolal o 5 vteřin 59 minut. Wanjiru zase patří primát v návratu i vylepšení rekordního času. Etiopana odsunul nejprve o dvě vteřiny, aby pak srazil dalších dvacet na 59:33. Čas z Haagu z loňského března platí i před šampionátem v Riu. Do tohoto týdne bylo zaznamenáno pod hodinu již sedmdesát časů, pod 59 pětice.

Do všech států USA
Ti, kteří nemají možnost zdolávat časomíru, sbírají alespoň počty startů. V USA je populární zaběhnout si ve všech 51 státech. Podle této stránky se to povedlo dvěma borcům – Robertu Abymu a Marcialu Lo’pezovi. 49 půlmaratonů i mimo státy absolvovala Ann Leeová, v USA jí chybí už „jen“ šest.

Půlmaratonské šampionáty
Mistrovství světa v půlmaratonu se koná od roku 1992, v roce 2006 bylo poněkud zmateně přejmenováno na MS v silničnímu běhu a v maďarském Debrecínu se běžela rovná dvacítka. Původní myšlenkou bylo střídání těchto dvou tratí, od čehož však IAAF ustoupila a letos se jak známo znovu běží půlmaraton a pod starým názvem. Výsledkem je tedy, zdá se, jen trápení statistiků časy z roku 2006. Sčítat tituly však lze s přimhouřením oka bez problémů. Po třech mají na kontě Keňanka Tegla Lorouopeová (97-99) a Britka Paula Radcliffová (2000-3, mimo 2002). Naproti tomu jen dva muži se radovali dvakrát, v obou případech se jednalo o úspěšné obhajoby. Keňanu Paulu Tergatovi se dařilo 1999 a 2000, Eritrejec Zersenay Tadese může třetí triumf v řadě přidat letos, o stejný kousek se pokusí Lornah Kiplagatová.
V týmové soutěži se nikterak překvapivě nejčastěji radoval keňský mužský výběr, a to desetkrát, ženský tým však „jen“ pětkrát. V tomto ohledu jsou o dva vavříny pilnější Rumunky, navíc se jim podařil kousek v podobě pěti v řadě, mezi muži se dominují Keňani se čtyřmi.

Michal Procházka

Vytisknout