přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

18. srpna 2010, 18:26

Premiérová diamantová horečka vrcholí

Nejprestižnější atletický seriál, jejž jsme se naučili od letošního roku registrovat pod jménem „Diamantová liga“, míří ke svým dvěma finálovým mítinkům. Curych v tomto týdnu a Brusel v následujícím definitivně rozhodnou o majitelích krásných vybroušených trofejích. Jaké vlastně jsou diamanty, hlavní ceny pro vítěze každé z dvaatřiceti disciplín? Kdo si je již pojistil a kdo o ně ještě může zabojovat? Jak do seriálu promluvili čeští atleti? O tom všem je téma tohoto týdne.

Diamantová trofej
Mnoho se o něm v obecné rovině mluvilo, málo se o něm skutečně vědělo. Až ve středu 17. srpna byl diamant pro vítěze představen. Není to však prsten či náhrdelník, jak možná mnozí čekali, spíše se ocenění blíží klasickému poháru. Přesto jde o docela neobvyklé a originální řešení.


Foto: www.diamondleague.com

35centimetrové „Trofeji diamantového závodu“ (Diamond Race Trophy), kterou stvořil rodinný podnik Beyer (firma s 250letou tradicí), vévodí skleněný diamant vybroušený do obvyklého briliantového tvaru. Žulový podstavec podpírá tři atletické ovály vyrobené z kovu, jejich delší strana pak směřuje k vrcholu artefaktu. Trojúhelníkové uspořádání oválu zvýrazňuje diamant v horní části trofeje.

Vzhled dal celému dílu Carlo Mutschler, šéfdesignér a šéfzlatník společnosti Beyer. Šestnáct šampionů Diamantové ligy bude „pohárem“ oceněno při curyšské „Weltklasse“, stejný počet atletů se trofeje dočká na bruselském „Memoriálu Van Dammeho“. Kdo si přijde na „diamant“ a finanční bonus 40 000 amerických dolarů pro vítěze?

Třináctka jistých před finále
Už třináct atletů si na předešlých mítincích vybudovalo takový náskok, že ani dvojnásobné bodové ohodnocení při finále pro některého z jejich soupeřů jim prvenství nemůže vzít. Jistotu diamantové trofeje má šest žen i mužů, polovina z nich jsou reprezentanti Spojených států Amerických.


Andreas Thorkildsen sleduje cenu, kterou dostane v Bruselu - foto: www.diamondleague.com

Ať už z Curychu nebo z Bruselu si hlavní cenu odvezou: Za triumf na stovce Carmelita Jeterová, za dvojnásobnou trať Allyson Felixová, za čtvrtku Jeremy Wariner (všichni USA), za patnáctistovku Nancy Jebet Langatová, na stýplu Milcah Chemosová (obě Keňa), na 110 m př. David Oliver, na čtvrtce překážek Bershawn Jackson (oba USA) a Kaliese Spencerová (Jamajka), ve výšce Blanka Vlašičová (Chorvatsko), v tyči Renaud Lavillenie (Francie), kouli Christian Cantwell (USA), disku Yarelis Barriosová (Kuba) a oštěpu Andreas Thorkildsen (Norsko).

Ve stejném počet závodů ve hře nejvýše tři atleti
V dalším tuctu disciplín je šance zvítězit vyhrazena omezenému okruhu dvou, maximálně třech závodníků. Ve finálové bitvě se hraje o osm bodů za první, čtyři za 2. a dva za 3. místo. Při bodové shodě rozhoduje pořadí při finále. Duely, jejichž skóre ještě nejsou rozhodnuté, uvidíme v oštěpu mezi Špotákovou a Pattersonovou (stav je 16 ku 10), v kouli mezi Ostapčukovou a Adamsovou (20:14), trojskoku Savigneovou a Rypakovovou (18:14). Nejvyrovnanější souboj je na stovce překážek, kde Jonesová i Lopes-Schliepová mají shodně čtrnáct bodů.

Trio vytrvalkyň se pere na pětce, rozhodne se mezi Ejiguovou (13 b), Cheruiyotovou (10) a Dibabaovou (8). V obdobném rozložení sil se nachází tyčka, nejlépe je na tom Murerová (15) před Feofanovovou (10) a Spiegelburgovou (9).

Souboje dvou jmen mohou nabídnout také muži, na patnáctistovce mezi Kipropem (14) a Chogem (11), ve výšce mezi Uchovem (12) a Williamsem (9) a v trojskoku Phillipsem (16) a Lapierrem (11). Tři jména se poperou o vítězství v disku – Malachowski (14), Kovágó (13) a Kanter (10) a stýplu – Koech (13), Kipruto (10) a Kemboi (7).

Osm otevřených bitev a stopa našich reprezentantů
Zbývající závody mají ve hře čtyři a více atletů. Nejotevřenější je situace na mužské dvoustovce, na níž může zvítězit nejen pět dosud bodujících, ale také kdokoli, komu se dosud nepodařilo být mezi nejlepšími třemi. Velmi podobná situace panuje mezi ženami na půlce, kde může diamant získat deset běžkyň, byť u třech z nich je vzhledem k osmi bodové ztrátě na čelo veliká teorie.
Stav Diamantové ligy před finálovými závody naleznete zde (viz Actual Standings).

Čeští atleti byli v dosavadním průběhu vidět. Nejen díky oštěpařce Barboře Špotákové, která hraje dokonce o celkový triumf, na stupních vítězů se objevilo celkem pět reprezantantů. Čtyři body tak mají na kontě její kolega Petr Frydrych i překážkářka Zuzana Hejnová a oba hrají o výslednou pozici mezi čelní trojicí. Dvě diamantové čárky si připsala tyčkařka Jiřina Ptáčníková, jednu i diskařka Věra Cechlová.
Výsledky českých atletů v Diamantové lize jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout