přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

28. dubna 2010, 13:41

Premiéra olympiády mládeže začne v atletice evropskou kvalifikací

V Tématu týdne se zaměřujeme na akci, která sice proběhne až v létě, ovšem již nyní se rozhoduje o nominaci. První ročník Her určených sportovcům od 14 do 18 let se v od 14. do 26. srpna uskuteční v Singapuru a mezi 26 vybraných sportů patří také atletika. O základním principu mládežnických olympijských her (Youth Olympic Games – YOG, v textu používáme zkratku MOH) jsme již informovali před rokem a půl (článek je zde), nyní se na ně podívám trochu podrobněji. 


Premiéra MOH se odehraje v Singapuru

„Pohled na tuhle akci mám trochu zkreslený tím, že znám, jak vznikla,“ přiznává šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák. „Dva muži, dnes již oba nejsou mezi námi, se kdysi trumfovali ‚v chlapecké ješitnosti‘, kdo dřív uspořádá podobnou akci. V roce 1998 začal Samaranch Světovými hrami mládež v Moskvě, Nebiolo jej následoval o rok později mistrovstvím světa v Bydhošti,“ popisuje Dvořák. Zatímco „Nebiolovo“ atletické MS do 17 let už má za sebou šest ročníků (liché roky), světové hry se od své premiéry neopakovaly.

Podobně jako Hry dospělých...
To však přestane platit od letošního roku, kdy Samaranchův jednorázový počin nahradí pod vedením jeho pokračovatele Roggea projekt MOH. Ten počítá s obdobným modelem jako mají „dospěláci“ – čtyřleté cykly a střídání letních a zimních sportů. A už také známe pořadatele Her, nejen těch nadcházejících, ale i následujících. „Zimní odpich“ obstará v roce 2012 rakouský Innsbruck, po Singapuru připraví druhou letní olympiádu (2014) opět asijský pořadatel, čínský Nanjing (česká transkripce Nan-ťing).

...ale ne pro všechny mladé
Přinejmenším z pohledu atletiky však projekt působí rozpaky. Čtyřletý cyklus v kombinaci s dorosteneckou kategorií (16 a 17 let), pro niž jsou MOH určeny, totiž vylučuje hned dva ročníky z účasti na hrách. „Už to je průšvih, že nemá šanci závodit každý. Nejen proto není pro svaz tato akce prioritou,“ tvrdí Dvořák, který vidí pro tento postoj hned několik důvodů, které se ukazují právě v souvislosti s atletickým MS této kategorie. „Řada trenérů tomu hanlivě přezdívá „mistrovství hormonálních poruch“. Fakt je, že někteří jsou v tomto věku akcelerovanější. A je to také o trenérském vedení, jestli chce mít z atleta mistra světa v 17 nebo 25. A jde také o to, jak to atletovi vysvětlí, když zrovna nemá medaili.“

Šéftrenér Dvořák dále upozorňuje: „Ždímat děti v tomhle věku nemá smyslu, ne že by z některých úspěšných nevyrostli i dobří závodníci dospělí, ale to jsou spíš výjimky. Určitě je plus, že uvidí velkou atletiku, ale největší úspěch je, vůbec se tam dostat. Podobně jako mí dva svěřenci loni, kteří díru do světa neudělali, protože nejsou nijak „vyhnaní“. Neměla by to podle mě být honba za medailemi, o některých, kdo v sedmnácti září, už pak neslyšíme. Já sám jsem v tomto věku dělal atletiku, protože mě bavila, ne pro medaile.“

Potíže s nominací
MOH také z pohledu atletiky přináší řadu potíží technického rázu, které vycházejí ze složitosti celého systému soutěží. (Podrobně jsme o struktuře psali v úvodu zmíněném článku.) Ten vyžaduje evropskou kvalifikaci (EYOT), která proběhne 21. až 23. května, tedy téměř tři měsíce před Hrami v Singapuru. „Závodí se v srpnu, ale už teď na konci dubna musíme odevzdat seznam možných startujících. Sice dlouhý, ale přesto se může stát, že se na někoho, kdo během sezony předvede výborný výkon, nedostane,“ vysvětluje Dvořák. Času na prokázání výkonnosti před nominací je vskutku minimum. EYOT se totiž konají v Moskvě a už tak krátké termíny k nominaci zkracuje nutnost víz do Ruské federace – uzávěrka je proto 9. května.

Z Moskvy do Singapuru
Kromě kvót pro jednotlivé kontinenty, o kterých jsme již rovněž psali v původní informaci o MOH (viz také nominační kritéria ČAS), jsou od IAAF přidělené rovněž účastnické počty pro jednotlivé svazy pro kontinentální kvalifikace podle účasti na MS do 17 let. „Třeba Nizozemci se k němu staví úplně zády, a proto dostali jedno místo. My máme možnost poslat třicet atletů, ale využijeme tak dvacet míst. Je tam totiž pouze jedno hrazené místo pro doprovod a pět členů výpravy, které jsme museli doplnit, by se těžko zvládlo postarat o třicet závodníků,“ přibližuje šéftrenér.

Ti, kteří v Moskvě uspějí v souboji se soupeři i evropskou kvótou ve své disciplíně, se nicméně mohou těšit na velkou mezinárodní premiéru v Singapuru. Ta je čeká v druhé polovině srpna, atletice je vyhrazeno šest dnů, konkrétně od 20. do 25. 8. (Také systém soutěží na MOH má řadu specialit, opět viz původní článek o akci.) Kdo má podle Tomáš Dvořáka šanci v tomto systému uspět? „Olympiáda ukáže, kdo je jaký závodník,“ uzavírá šéftrenér.

Odkazy k Mládežnickým olympijským hrám:
MOH (YOG)
Evropská kvalifikace – atletika (EYOT)


Michal Procházka

Vytisknout