přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

13. června 2011, 09:14

Pět vrcholů náročného týdne

Nadcházející týden je natolik nabitý událostmi, že jej v letošním roce může překonat snad už jen vyvrcholení sezony v korejském Tegu na přelomu srpna a září. Sedm dní, jež zahrnuje Odložilův memoriál, vícebojařský TNT-Fortuna mítink, mistrovství Evropy družstev, republikový šampionát juniorských a dorosteneckých kategorií a Olomoucký půlmaraton. Pět akcí, kterým věnujeme pět článků rubriky Zaostřeno na. Pokusíme se vám vše úhledně zabalit do tématu týdne.

Vrchol první – pondělí 13.
V pondělí na pražské Julisce překročí Memoriál Josefa Odložila práh dospělosti. Osmnáctý ročník mítinku nejvyšší evropské úrovně Premium přinese stejně jako v předešlých letech především měření tuzemské špičky s tou zahraniční. V každé disciplíně hlavního programu najdeme alespoň jednoho českého zástupce a mnozí z nich budou zcela jistě bojovat o prvenství. Celkem pět, kteří se tu objeví, už má zajištěno start na mistrovství světa a řada dalších o to bude jistě usilovat.

Největší hvězdou bude bezpochyby domácí oštěpařka Špotáková, kromě ní startují z úřadujících olympijských vítězů ještě ruský výškař Silnov a jeho krajanka Čermošanská, majitelka zlata z krátké štafety poběží dvoustovku.

Na startu uvidíme také čtyři aktuální evropské šampiony, kladiváře Charfreitaga, stýplařku Zarudněvovou, čtvrtkařku překážkářku Anťuchovou (minulý čtvrtek ji jasně porazila v Oslo Hejnová, střetnou se znovu), a také Ukrajinku Bryzginovou, která má titul ze štafety 4x100 m. V Praze poběží dvoustovku, kde spolu s Čermošanskou poměří síly s halovou mistryní Evropy ze čtvrtky Rosolovou.

Vrchol druhý – středa 15., čtvrtek 16.
Malé jubileum letos slaví kladenský TNT-Fortuna meeting. Uskuteční se popáté a druhým rokem si užívá přítomnosti v prestižním vícebojařském seriálu IAAF. Svou image vybudoval na skvělých domácích závodnících a teď se mu díky challengi (o něco snáze) sjíždějí i zahraniční esa.

Mezi muži se tak po boku vítěze úvodního ročníku 2007 a držitele nejlepšího výkonu mítinku Šebrleho objeví oba úřadující evropští šampioni, Francouz Barras (Barcelona) a Bělorus Kravčenko (Paříž), ale i další medailisté z vrcholných akcí: medailista z OH i MS Kazach Karpov či tradiční kladenský účastník z Jamajky Smith – dvojnásobný vítěz z Kladna (2008 a 2009). Obhajuje však Ukrajinec Kasjanov.

Ženská soutěž bohužel postrádá loňskou šampionku, senzační česká rekordmanka Klučinová se zotavuje po operaci nohou. Jasnou favoritkou je Ruska Černovová, bronzová z olympijských her v Pekingu a vítězka challenge 2010. I zbytek pole je prošpikován úspěšnými závodnicemi z vrcholných podniků, jsou tu silné Ukrajinky Josipenková a Melničenková, tři z prvních čtyř na HME v Paříži Francouzka Nana Djimouová, Litevka Skujytéová, Polka Tyminská a dále ghanská Simpsonová či Ruska Gončarovová.

Vrchol třetí – sobota 18., neděle 19.
Do svého třetího ročníku vstupuje mistrovství Evropy družstev. Historie soutěže, stále ještě zažité pod dřívějším názvem Evropský pohár, je však mnohem bohatší. Poprvé se EP konal na popud Bruna Zauliho v roce 1965, nejprve v nepravidelných, od 1973 ve dvouletých cyklech. Od 1993 EP probíhal každoročně, po přechodném ročníku 2008 pak předloni dokončil proměnu na ME, s řadou upravených pravidel. Nejviditelnější změnou je společné vyhodnocení mužských i ženských soutěží. Základní princip, kdy každou zemi kontinentu reprezentuje jeden atlet a atletka, však zůstal ponechán.

I proto zůstává týmový evropský šampionát vrcholem sezony zejména pro ty, kteří nevidí šanci probojovat se na vrcholnou akci jednotlivců. Znát je to především v letech, kdy se – jako letos – koná "svět" a ne "Evropa", co do kritérií poněkud shovívavější. Ovšem i ti s ambicemi na MS si často ME družstev považují, slibuje totiž silnou konkurenci, která otestuje v dostatečném předstihu připravenost před hlavním vrcholem roku. A také nelze přehlédnout ojedinělost týmového ducha, jež tato soutěž nabízí.

Česká reprezentace si ve dvou ročnících prožila tak trochu smolný sestup ze Superligy před dvěma lety v portugalské Leirii a suverénní návrat do nejvyšší soutěže v Budapešti. Letos bude potřeba ve Stockholmu k zachování účasti mezi evropskou smetánkou i v roce 2013 (příští, olympijský rok se místo týmového uskuteční ME jednotlivců) zopakovat vítězství nad spolupostupujícími Švédskem a Portugalskem a k tomu přidat "skalp" alespoň jednoho týmu ze stávající elity.

Optimismus směrem k ještě vyšším příčkám než kýžené deváté trochu zchladila zranění některých očekávaných opor, zejména halového mistra Evropy Petra Svobody. Stále však platí, že národní tým (zveřejněný v úterý) má šanci se s elitou měřit.

Vrchol  čtvrtý – sobota 18., neděle 19.
Prakticky souběžně se zápolením dospělé elity na ME proběhne v Ostravě Mistrovství České republiky juniorů, juniorek a dorostenců a dorostenek na dráze. Moravskoslezská metropole hostí šampionát, přezdívaný vzhledem k počtu startujících „gigant“, poměrně s hustou frekvencí, od roku 2006 již potřetí. Celkem se do Ostravy sjedou junioři posedmé a dorostenci poosmé (dříve býval šampionát pro obě věkové skupiny oddělený a také se kategorie měnily).

Není se co divit, pro vítkovický stadion těžko najdeme srovnání co do zázemí pro atletiku. Vedle kvalitního osmidráhového hlavního stadionu zde je i menší rozcvičovací, vrhačská louka, tunel při nepřízni počasí apod. K tomu připočítejme zkušené pořadatele ze zdejšího oddílu, kteří se podílejí každoročně na Zlaté tretře a před čtyřmi lety připravili mistrovství světa do 17 let, a dostáváme ideální koktejl pro organizačně patrně nejnáročnější domácí šampionát.

Ten bude jako každý rok vzhledem k nejvyšší možné konkurenci  vstupní branou na mládežnické vrcholy. Pokud vyjdou atletům povětrnostní podmínky, jen málokdo se asi bude zlobit, když se rozšíří výprava pro Mistrovství světa v Lille (6. až 10. 7.) – devítičlenná (k pondělku) a pro evropský šampionát v Tallinnu (21.-24. 7.) – zatím třináctičlenná.

Vrchol pátý – sobota 18.
Poslední akcí, ovšem ne co do významu, je sobotní Volkswagen Olomoucký ½maraton. Výstřel na Horním náměstí hanácké metropole by měl vyslat na 21.1 km dlouhou trať na dvě tisícovky běžců. Společnosti PIM a tempo druhým ročníkem závodu pokračují v rozšiřování svých aktivit do regionů České republiky a pro zahraniční běžce tím pomáhají objevovat vedle Prahy i další města. Olomouc letos v září následuje Ústí nad Labem, v příštím roce pak pravděpodobně přijdou České Budějovice.

Olomoucký půlmaraton však nebude "jen" masovou akcí, očekávat se dají i rychlé časy. Jejich příslibem jsou elitní závodníci, v mužské kategorii Keňané, především Eliud Kiptanui, loňský rekordní vítěz pražského maratonu, proti němuž budou dva borci s (lepšími) osobáky těsně kolem hodiny, Kiplimo Kimutai a Paul Kimaiyo Kimugul. Z české špičky startují Mulugeta Serbessa a Pavel Novák. Mezi ženami bude jasnou favoritkou Etiopanka Ababel Brihaneová, ale zdejší publikum bude jistě nejvíce natěšené na svou domácí hvězdu Petru Kamínkovou.

Více o všech akcích najdete v jednotlivých článcích Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout