přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

25. května 2010, 19:09

Pět důvodů, proč si nenechat ujít Tretru

Ostrava se v tomto týdnu ocitne minimálně na několik hodin v centru atletického dění. Ačkoli zdejší Zlatá tretra nedostala pozvánku do diamantového klubu, zásluhou pořadatelů září plejádou hvězd také letošní ročník. Pochopitelně v čele s Boltem, jehož jméno něco říká i sportovní, neatletické veřejnosti. A jako magnet přitahuje diváky na vítkovický stadion. V Tématu týdne tentokrát předkládáme pět důvodů, proč si nenechat letošní 49. ročník ujít, byť třeba jen v televizi.

Zaprvé: hvězdy
Pouhý seznam zahraničních hvězd, jak je představili pořadatelé budí úctu: Powell, Rudisha, Lagat, Ebuya, Robles, Trammell, Clement, Ziolkowski, Pars, Charfreitag, Fraserová, Simpsonová, Ohuruoguová, S. Williamsová, Petljuková, Klocová, Melkamuová, Jonesová, Lopes-Schliepová, Ennis-Londonová, Vlašičová, Howardová, Polnovová, Wlodarczyková, Heidlerová. A samozřejmě B jako Bolt. K tomu přidejme domácí „výkvět“: Svoboda, Frydrych, Veselý, Vadlejch, Ptáčníková, Špotáková.

Zadruhé: hvězdy, které se do Ostravy těší
Přitáhnout hvězdy ale není vše. Dokázat je šikovně využít, to je další úroveň mítinkového pořadatelství. V Ostravě ukázali, že to umí perfektně. A tak se jim „dobří holubi vracejí“, podruhé, potřetí, nebo jako Blanka Vlašičová posedmé. A většinou nešetří chválou. Nemusíme tomu věřit na sto procent, ale napovídá to, že i mezi atlety má Tretra výborný zvuk. Čili že neberou mítink jako jeden z mnoha, ale že se sem více méně těší. A to je určitě důležité pro jejich výkonnost a následně divácký zážitek.

Zatřetí: promyšlený scénář
Scénář se pořadatelům Tretry daří vytvořit promyšleně, tak aby vygradoval až k samotnému vrcholu, na němž přijde ta pomyslná třešinka na dort. Není snadné odhadnout, v jaké disciplíně přijdou výkony, které diváky zvednou ze sedadel, přesto se v tomto úsilí dařívá organizátorům uspět. S Boltem na startovní listině se pochopitelně volí snáz, ale nápad s třístovkou je nepochybně výborným tahem. Velkou výhodou je, že srovnávat půjde nanejvýš s Warinerem před dvěma lety, který ale nijak zvlášť nezazářil. Takže když to Boltovi nevyjde dokonale – rozuměj na světový rekord – může to být jen lepší.

Začtvrté: rekordy a výkony roku
A propós, rekordy. Ty se na Tretře lámou pravidelně. Světový sice loni nepadl, ale ty co viděly Vítkovice v předešlých ročnících, nadále platí, například předloňský Roblesův na stodesítce. A krom toho určitě uvidíme nějaké to mítinkové maximum. Takže i při jejich překonání se bude na co dívat, protože mnohé neleží nějak zvlášť nízko. Chvět se budou jistě i mnohé výkony roku a bude jistě zajímavé sledovat, které z nich padnou. Ačkoli je Tretra na začátku sezony, při absenci celosvětového vrcholu můžou klidně přečkat až do jejího konce.

Zapáté: jedinečná atmosféra
Tretra vždy slibuje vynikající atmosféru. Když dvacet tisíc diváků nahlas potichu vydechne, je z toho bouřka. Ale předpokládejme spíše, že bouřit bude jeden každý divák. Vždyť na startu nebude jen Bolt, ale plno dalších hvězd. A publikum ve Vítkovicích mnohokrát prokázalo, že fandí za jakýchkoli povětrnostních podmínek.

Přejme Zlaté tretře Ostrava dobrý vítr nejen tento týden, ale i pro další ročníky.

Michal Procházka

Vytisknout