přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

20. října 2008, 18:58

Od Turína po Berlín aneb kalendář 2009

Konvent EAA byl původně především konference vyjasňující evropský kalendář. I rozšířená akce však měla ve svém programu ladění termínů akcí. V tématu pro tento týden se podíváme podrobněji na vrcholy sezóny z českého pohledu, ale pochopitelně nejen na akce domácího nebo evropského významu, ale i světové.

Hala 2009 kulminuje v Turíně…
Krátká sezona pod střechami vyvrcholí 6. – 8. března v dějišti poslední zimní olympiády. Turínský „Oval“, hala postavené pro rychlobruslařské soutěže přivítá jubilejní třicáté halové mistrovství Evropy. Leden a únor bude patřit nejen národním šampionátům, ale také řadě halových mítinků IAAF a EAA. Zvláště druhý měsíc roku je jimi doslova nabitý. Kvalitní předehru na konci ledna obstará Göteborg (29.) a New York (30.), což je jediný na této úrovni jediný mítink mimo Evropu. První únorový den chystají v Moskvě Ruskou zimu, o týden později přijde víkendová nálož v podobě Stuttgartu, Gentu a vícebojařského Tallinnu. V rychlém sledu následuje Liévin (10.), Bydhošť (11.), Düsseldorf (13.), Valencia a Doněck (14.) a Karlsruhe (15.). Trojicí halových vrcholů Stockholm (18.), Birmingham (21.) a Atény (25.) už se vše směřuje k HME.
V českých luzích a hájích se rok 2009 rozběhne tradičními výškařskými závody, jejichž dominanci narušuje pouze Jablonecká hala 17. ledna. Víkend přesně měsíc před HME už ale bude patřit prvnímu domácímu mistrovství, v Praze na Strahově půjde o vícebojařské tituly, konkurovat mu bude ve Stromovce sobotní Grand Prix Olymp. Po Pražské tyčce (středa 11.) budou další únorové víkendy postupně patřit dorostencům a juniorům (14. – 15.), dospělým (21. – 22.) a žákům (přelom února a března). Podaří-li se zajistit dráhu pro O2 arenu, bude se zde konat 26. 2. Mítink světových rekordmanů.

… „venek“ patří Berlínu
Halová sezóna asi vždy bude prologem té venkovní a nejinak tomu bude příští rok. Dvanácté mistrovství světa se vrací po čtyřech letech na starý kontinent. 15. – 23. srpna hostí atlety Berlín a Německo země, kde lze na rozdíl od Japonska čekat plný stadion celý týden. V kalendáři IAAF však najdeme čtyři další významné body: krosové MS v jordánském Ammánu (28. března), MS do 17 let v italském Bressanone (8. – 12. července), a po velkém šampionátu pak hostí Světové atletické finále poprvé řecká Soluň (12. – 13. září) a MS v půlmaratonu anglický Birmingham (11. října).
Evropa rozprostřela své hlavní body (šampionáty) prakticky do celého roku. Program rámují krosová ME – v klubových dresech se poběží v Istanbulu (1. února), v národních v Dublinu (13. prosince). Na dráze dominuje premiérový ročník ME družstev, 20. a 21. června se v nejvyšší lize bude bít naše družstvo v portugalské Leiře, tradičně odděleni jsou vícebojaři, české týmy patří i letos do I. ligy (druhé nejvyšší) a pojedou do španělské Zaragozy. Mládežníky zajímá především měření sil na ME do 22 let v litevském Kaunasu (16. – 19. července) a ME juniorů v srbském Novém Sadu (23. – 26. 7.).
Mítinkové sezóně dominuje kromě světového finále pochopitelně seriál Zlaté ligy – červnový Berlín (14.), červencové Oslo (3.), Řím (10.), Paříž (17.), po MS následují Curych (28. 8.) a Brusel (4. 9.). Na stejné úrovni jen mimo boj o poklad je další šestice Super Grand Prix – Dohá, Eugene, Lausanne, Londýn, Monako, Stockholm. O patro níž stojí tucet mítinků Grand Prix, mezi nimi se vyjímá 17. června ostravská Zlatá tretra. A nesmíme také zapomenout na Challange – vícebojaři mají na programu pětici závodů (Desenzano, Götzis, Arles, Ratingen, Talance), chodci sedm (Chihuahua, Rio Maior, Wuxi, Sesto san Giovanni, Krakov, La Coruňa, finále Saransk). Trojice silničních závodů pořádaných PIM – březnový půlmaraton, květnový maraton a zářijová desítka – patří označení „Silver“.
Vyšší evropské úrovně Premium dosahuje mezi čtrnáctkou vybraných druhá významná jednodenní akce na českém území, pražský Memoriál Josefa Odložila 8. června. Nižší patro Classic patří další šestnáctce mítinků.
Vrcholem pro domácí atlety je přirozeně republikový šampionát dospělých na dráze, který 27. a 28. června uspořádá Pražský atletický svaz. Mistrovská sezona však začíná již krosem v Kdyni (21. března), završuje ji tradičně silnice Běchovice-Praha (27. září). V dubnu je na programu půlmaraton v Pardubicích (18.), chůze v Poděbradech (25.), která je také mezistátním utkáním a mítinkem EAA. Květen zahajuje MČR v maratonu konané v rámci PIM (10.) a završují víceboje v Jablonci (29. – 31.), mezi domácí šampionáty je „vložen“ již etablovaný Memoriál Ludvíka Daňka v Turnově (20.). V nabitém červnu prokládá „Odložila“ a „Tretru“ Pražská tyčka (10.), o dorostenecké a juniorské tituly se bude bojovat v Ostravě (20. – 21.) a po třetím vydání vícebojařského TNT Fortuna mítinku na Kladně přijde již zmiňovaný domácí vrchol. V srpnu běží o republikové tituly z Janských Lázní vrchaři, jablonečtí pořádají tradiční Mladou Evropu. Sezónu šampionátů na dráze dokončují 22letí v Plzni a žáci v Olomouci, v obou případech 5. a 6. září.

Kompletní kalendáře EAA pro 2009 najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout