přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

20. května 2009, 14:04

O týmové tituly republiky

V Tématu pro tento týden se těžko můžeme věnovat něčemu jinému než domácím klubovým soutěžím dospělých družstev, které startují právě o tomto víkendu. Jde o jedno z nejstarších republikových klání, něco obdobného existuje jen v několika zemích Evropy. V rámci úvodu se také omlouváme za prodlevu s jeho zveřejněním.
(Pozn. Jako obvykle čerpáme z publikace J. Hetfleiše: Historie mistrovských atletických soutěží ČR (2008), část statistik najdete v Zaostřeno na...)

Týmová zápolení má v českých luzích a hájích vskutku dlouhou tradici. Základní princip, jak jej známe víceméně dodnes, založený na extralize mužů a žen začal psát svou historii v roce 1956. Tehdy byla nejvyšší soutěž pochopitelně koncipována pro celé Československo. Zaměříme-li však při vyhodnocování svou statistickou pozornost především na českou část, dopustíme se jen menší chyby. Družstva ze země našich nynějších východních sousedů zasahovala výrazněji pouze zásluhou mužů Dukly Banská Bystrica (26 účastí, 14x druzí, 2x třetí). I poměr účastí klubů v extralize neodpovídá velikosti obou bývalých částí republiky a ukazuje, že již tehdy to přitahovalo slovenské atlety k nám, jako je tomu i nyní. V mužské kategorii závodilo v historii 25 českých a 4 slovenské kluby, mezi ženami pak „skóre“ činí 29:5. Úhrnem pak do bojů zasáhlo 37 oddílů z Čech a Moravy a 7 ze Slovenska (Pozn. Nejde pochopitelně o prostý součet, jen jednou byly zahrnuty kluby, které měly v soutěži muže i ženy.)

Stoprocentní „docházkou“ – padesáti třemi účastmi v nejvyšším patře týmových bitev – se mohou pochlubit obě družstva pražského Olympu, mužská Dukla a ženské Vítkovice, vysoké podílnictví mají na kontě také na USK Praha, ženy 51, muži 50. Přes polovinu startů v extralize můžeme napočítat u dalších třech mužských týmů – Slavie Praha (46), Vítkovic (40) a Sparty Praha (34); a čtyřech ženských – znovu Sparty (43), Jablonce nad Nisou (37), AAC Brno a Slavie (po 29).

Takzvané mistrovství republiky družstev bylo zavedeno v roce 2000, vezměme proto pro alespoň částečnou přehlednost v potaz kombinaci výsledků základní části extraligy a zmíněného „finále“.
Mužská soutěž zná co do počtu titulů v podstatě jediné družstvo – Duklu Praha. Celkem nasbírala 49 vítězství, poražena tak odešla jen čtyřikrát, z toho Olympem (1986, 1992 a 2005), v posledním uvedeném roce však ve finále získala titul a celkem jich tak vlastní na kontě kulatých padesát. Na již zmíněný Olymp tak zbývají dva vavříny. 53. titul loni premiérově získal štědře sponzorovaný AK Kroměříž a příští víkend nás bude poprvé reprezentovat na EP klubových družstev. Devítileté historii MČR družstev tak vládne Dukla s osmi tituly, jeden patří Kroměříži.
Mezi ženskými týmy je hegemonem Olymp Praha s 28 vavříny, ačkoli se jeho poslední úspěch jako šampiona datuje do roku 2002. Když k tomu připočtěme ještě jedno finálové vítězství, při nichž předtím policejní klub nevyhrál základní část, dostaneme se na celkový součet 29 zlatých medailí. Druhé místo patří pražskému USK se 14, stejným dopočtem jako u Olympu se dostaneme na číslo 18. Pět titulů mají ve Vítkovicích, ovšem poslední je z roku 1990. V úspěšnosti v základní části se na ně mohutně dotahuje Olymp (dříve Junior) Brno, který už posbíral od 2001 čtyři, ovšem nikdy to nedokázal proměnit v celkový triumf při finále. Zbývající dva tituly si rozdělily Sparta Praha a AAC Brno. Při MČR jsou stejně jako mezi muži zatím známi jen dva šampioni, oba z Prahy: sedmkrát USK (nepřetržitě od 2002) a dvakrát Olymp (2000 a 2001).

Pokud jde o další medailové zisky, oddělme již zcela historii extraligy (základní části) a finále (MČR družstev). Mezi muži má šampion šampionů Dukla jako jediný medaile ze všech 53 ročníků, konkrétně 49 zlatých a 4 stříbrné. Pražský Olymp se může pochlubit 33 cennými kovy ve skladbě 3-18-12, třetím v pořadí co do počtu je USK Praha se sedmnácti plackami a bilancí 0-5-12. Přes deset umístění na bedně mají ještě na Slavii (0-2-12) a ve Spartě (0-3-8). Celkem třináct mužstev s alespoň jednou objevilo na stupních vítězů. V základní části žen nasbíral nejvíce medailí Olymp Praha – 48 ve složení 28-11-9. Se ztrátou jedenácti v součtu je USK Praha (14-19-4), Vítkovice jich mají 21 (5-5-11), více jak deset pak již jen Jablonec (0-5-8). Patnáctka ženských družstev se může pyšnit alespoň jedním umístěním do 3. místa.

Od roku 2000 se o titulech rozhoduje ve finále označeném jako MČR družstev. Jednoznačnými králi jsou v něm, jak už byl řečeno, pražské kluby, muži Dukly a ženy USK, jejich medailová bilance je velmi obdobná. Armádní atleti mají k osmi zlatům jedno stříbro, vysokoškolačky mají skóre jiné jen v tom, že místo jedné nejcennější medaile vlastní bronzovou.
Mezi muži se po Dukle s devíti kovy pětkrát prosadil SYNER Turnov (0-1-4), další Pražené ze Slavie a USK již mají tři (oba 0-2-1), cennější sbírku než tato trojice má ovšem loňský šampion AK Kroměříž, byť je toto zlato zatím jediné. Po dvou medailích mají Olymp Praha (0-2-0) a Kladno (0-1-1), Vítkovice, Univerzita Brno pak oba po bronzu.
Mezi ženami se za USK s devítkou medailí dělí o druhou pozici s osmi úspěchy pražský a brněnský Olymp, ovšem zcela v jiném rozložení. Cennější sbírku má prvně jmenovaný PSK – 2-1-5, na ACP se pak mohou pochlubit největší stříbrnou sbírkou (0-7-1). Bystrý matematik postřehl, že na všechny ostatní oddíly za devět let zbyly jen dvě medaile, bronzy ukořistily Vítkovice a Hvězda Pardubice.

Letošní extraliga družstev odstartuje v neděli na pražském Strahově v 11:30.

Michal Procházka

Vytisknout