přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

21. dubna 2009, 11:56

Nejúspěšnější chodci a chodkyně českých mistrovství

V tématu týdne se tentokrát ohlédneme za historií chodeckých šampionátů. Vcelku logicky, neboť o tomto víkendu proběhne druhé z MČR, kdy se rozdají tituly na 20 kilometrů v Poděbradech. Zpětně také doplňujeme historii mužské padesátky, jež si odbyla své mistrovství již na sklonku března. Medaile si chodci rozdělili ve slovenských lázních Dudince.

Tuto sobotu je však přichystán chodecký svátek u nás, a hostí jej rovněž město ozdravných pobytů, polabské Poděbrady. Tradiční závod z Prahy do tohoto středočeského městečka už je minulostí, kvůli snaze standardizovat chodecké tratě by výkony z takto vzdáleného startu a cíle nebyly uznány. A tak se utkají chodci o tituly na dvacítce, již absolvují na kilometrovém okruhu přímo na místní kolonádě. Nepůjde však jen o medaile z mistrovství ČR, Poděbrady jsou zapsány v kalendáři i jako mítink Evropské atletické asociace a kromě toho si domácí chodci přizvali soupeře ze starého kontinentu k mezistátnímu utkání. Dospělé kategorie tak čeká Bělorusko, Francie, Itálie, Litva, Slovensko, Švédsko, Švýcarsko a Ukrajina. Junioři a juniorky sice nebojují o republikové vavříny, ale i oni mají 10kilometrové mezistátko, v němž tentokrát změří síly s Běloruskem, Francií, Itálií, Litvou, Maďarskem a Slovenskem.

Spletitá situace kolem míst konání
Spolehlivý zdroj informací, publikace Jiřího Hetfleiše o historii atletických soutěží ČR, zde trochu selhává, nemáme totiž k dispozici místa chodeckých MČR, alespoň pro 20kilometrovou trať. Na padesátce čísla známe a jedničkou je moravský Přerov, jenž uspořádal více jak polovinu šampionátů od premiéry v roce 1969, konkrétní údaj zní 26. Poděbradský okruh pamatuje klání o národní tituly sedmkrát, z Prahy sem se šlo „mistrovsky“ čtyřikrát. Slovenské Dudince už mají za sebou letošním MČR třetí čárku, jednou zavítali chodci také do severočeského Rumburku. Celkově se tak medaile na MČR rozdělovaly již 41krát.

U dvacítky je situace zamotanější nejen vzhledem k místům konání, ale i uspořádaným ročníkům. Premiéru mělo MČR pro muže roku 1970, ovšem již o rok dříve se dělily medaile podle pořadí na československém mistrovství. Pro precizní čtenáře: počty komplikuje výpadek šampionátu v roce 1979. A ještě tu máme ženy, jež poprvé o tituly bojovaly v roce 1984, to však ještě bylo na poloviční, desetikilometrové distanci. Teprve od 2001 závodí něžné pohlaví na 20 km, stejně jako muži. Závěrem těchto kotrmelců můžeme shrnout: Muži si rozdělí na 39. MČR po čtyřicáté medaile, ženy bojovaly sedmnáctkrát o tituly na desítce a letos půjdou podeváté mistrovskou dvacítku, celkem tedy po dvacáté šesté o cenné kovy. A aby se to „nepletlo“, roku 2006 byla zavedena kategorie do 22 let pro muže i ženy, ovšem medaile se rozdělovaly zatím jen dvakrát. Výjimku, kterou „milují“ všichni statistici, tvoří předloňský ročník. Pokud jde o diskutované lokality, jisté je jedno: od roku 2001 se všechna MČR konala na poděbradském okruhu, letos tomu tedy bude již podeváté.

Nejvíc zlata pro Malysu a Pitákovou
Králem v počtu titulů je Jiří Malysa, jenž došel jako první do cíle osmkrát, pomyslnou královnou pak Barbora Pitáková, jež všech šest zlatých získala ještě pod dívčím jménem Dibelková. Stále aktivní chodec Malysa má těsného sekundanta, je jím se sedmi záseky loňský vítěz Miloš Holuša, a bude-li letos startovat a porazí-li svého konkurenta, může se naň dotáhnout. S odstupem jsou pak již další v pořadí, majitelé čtyř titulů Alexandr Bílek a Ivo Piták; stejný počet nejcennějších kovů má na kontě i Jana Zárubová. Pak tu je podle statistiky trojice, jenž uspěla třikrát: Hubert Sonnek, Kamila Holpuchová a Dana Vavřačová. Sedm chodců a osm chodkyň má jedno nebo dvě zlata. Suma sumárum jen dvanáct mužů stálo kdy na nejvyšším stupínku, to samé se povedlo ve výrazně kratší době rovněž tuctu žen.

Holuša a Choděrová nejčastěji „na bedně“
V bohatosti medailové sbírky jasně vévodí již zmíněná dvojice Holuša – Malysa, jen v obráceném gardu než v počtu titulů. Holuša jich má osmnáct, Malysa neméně impozantních šestnáct. Jen Hubert Sonnek s devíti a Miloslav Lapka s osmi dosahují alespoň polovin jejich sbírek. Dále je tu po dvojicích borců s 6, resp. 4 cennými kovy, mezi půltuctem chodců se třemi úspěchy je „nejbližší“ aktivní soupeř elitní dvojice, David Šnajdr. Ženám zatím kraluje s osmi plackami Monika Choděrová, loni kupříkladu bronzová, jen o jednu zpět je rovněž aktivní Dibelková-Pitáková. Obě z již zmíněného dua Vavřačová – Zárubová stály na stupních pětkrát, a padlo již také jméno čtyřnásobné medailistky Holpuchové. Mezi pěticí, která vlastní tři kovy, je hned trojice aktivních, jsou jimi Hana Herberová, Lucie Pelantová a současná česká jednička Zuzana Schindlerová. Dlouhé řady chodců i chodkyň mají doma tři medaile, celkem stálo na stupních vítězů při MČR 33 pánů a 32 žen.

Statistiky, včetně nejlepších výkonů na MČR, ale i další informace najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout