přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

24. srpna 2010, 16:56

Nejmladší šampionát píše devátou kapitolu

Tři roky po založení mistrovství Evropy dostali atleti kategorie do 22 let šanci bojovat také republikové tituly. Od roku 2002 si český šampionát vybudoval pevné místo v domácím kalendáři na přelomu srpna a září. Kromě těch, kteří dovršují v daném roce 20, 21 nebo 22 let je MČR otevřeno také mladším atletům, juniorům i dorostencům. Pojďme se vydat do krátké, ale pestré historie mistrovství, které o tomto víkendu napíše v Břeclavi svůj devátý díl.

Místa konání
Svou premiéru si u nás odbyly „dvaadvacítky“, pro něž terminologie zatím nevymyslela přiléhavější název než číselné označení, v pražském Edenu před osmi lety. Poté se v pořadatelství vystřídala česká i moravská města Litomyšl, Hodonín, Olomouc, Uherské Hradiště, Jablonec nad Nisou. Předloni se šampionát vrátil do metropole, tentokrát na levý břeh Vltavy, na Julisku, naposledy pak atleti 22letí a mladší premiérově cestovali do západních Čech, do Plzně. Potřetí se MČR uskuteční na jihu Moravy, tentokrát se jej zhostí Břeclav, pravidelný pořadatel finále Corny středoškolského poháru.

Nejpilnější sběratelé titulů
Protože je šampionát přístupný také pro juniory (18 a 19) a dorost (16 a 17 let), je možné v jedné disciplíně zvítězit celkem sedmkrát. Takový superman se na mistrovství ČR zatím neobjevil, ale tři atleti dokázali nasbírat již pět titulů, v kouli Remigius Machura, tyči Jiřina Ptáčníková a kladivu Lenka Ledvinová.

Posledně jmenovaná k tomu přidala i jeden koulařský triumf a s celkem šesti zlaty patří mezi tři nejúspěšnější atlety mistrovství. Vedle ní si půltucet titulů Kristina Bažatová a Milan Kocourek rozdělili rovným dílem mezi 100 a 200 m, resp. mezi pětku a stýpl.

Čtyřikrát v jediné individuální disciplíně se zadařilo na čtvrtce Jitce Bartoničkové, na 100 m překážek Lence Lepičové, půlkaři Martinu Hrstkovi, tyčkaři Janu Kudličkovi a kladiváři Michalu Fialovi. Bartoničková uspěla kromě 400 m také jednou na 200 m, pět nejcennějších kovů nasbírali v různých disciplínách vedle ní také Roman Novotný (dálka i trojskok 2, výška 1) a Lucie Vaníčková (koule 3, disk 2).

Při pohledu z opačné strany zjistíme, že pouze v jediné disciplíně, ženské pětce, se nikomu nepodařilo získat více než jeden titul. Hned v sedmi však jediný/á atlet/ka získal/a (právě) dvě zlaté medaile: na ženských 400 m překážek a stýplu, na mužské stovce, čtvrtce, patnáctistovce, výšce a trojskoku.

Rekordy mistrovství
Pokud jde o rekordy šampionátu, větší výdrž mají ty mužské, neboť přetrvaly ještě tři od prvního ročníku 2002, konkrétně jde o dálku 791 cm Petra Lamparta, trojskok 15.72 jeho jmenovce Hnízdila a kladivo 68.58 Lukáše Melicha. Kromě toho se drží také hned pět rekordů z následujícího ročníku 2003: dvoustovka Vojtíka 21.12, čtvrtka Mazance 47.02, půlka Pernici 1:51.03, pětka Kučery 14:29.43 a čtvrtka překážek Daňka 50.49.

Mezi ženami zůstaly už pouze rekordy z roku 2004: Pavly Havlové na pětce 16:38.12, Lucie Martincové (dnes Škrobákové) na 100 m překážek 13.56, a Zuzany Hejnové na překážkové čtvrtce 58.33. Všechny ostatní ženské rekordy MČR jsou data 2005 a mladší.

Nejmladší, dvouletý nátěr má osm nejlepších výkonů mistrovství, především předloni jich padlo hned šest. Oštěp Jakuba Vadlejcha (74.79), sice nepřežil loňský razantní útok Petra Frydrycha (84.96), nadále však platí maximum mužské štafety 4x100 m Olympu Praha (41.06), stovka i dvoustovka Kateřiny Čechové (11.51 a 23.63), výška Oldřišky Marešové (185) i disk Lucie Vaníčkové (49.35). Loni uspěli s rekordními zápisy do historie mistrovství vedle Frydrycha také jeho kolegyně Nikol Ogrodníková (53.20) a tyčkař Jan Kudlička (560).

Lucii Vaníčkové patří také nejdelší vrh koulí na MČR (14.83), čímž se řadí po bok sprinterky Kateřiny Čechové s dvěma rekordy. Mezi muži nikdo takové privilegium v individuální disciplíně nemá.

Na jihu Moravy spousta obhájců
V Břeclavi nebude moci ať už z věkových nebo jiných důvodů obhajovat loňský titul pouze šest šampionů a pět šampionek z individuálních disciplín. Celkem tak můžeme o víkendu vidět na nejvyšším stupínku až 23 mistrů z Plzně - z toho 11 mužů a 12 žen.

Michal Procházka

Vytisknout