přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

31. března 2009, 13:53

Namísto hrstky zlatokopů přijde diamantová horečka

O proměně atletické Zlaté ligy v Diamantovou (DL) od roku 2010 jsme psali aktuálně zde. Tentokrát přicházíme v Tématu týdne se slíbenou rozšířenou informací o chystaném razantním posunu seriálu od příštího roku. Světová asociace atletických federací (IAAF) si od kroku slibuje zvýšení prestiže nejen pro Ligu, ale i sport samotný, jeho rozšíření do více koutů světa, a také zrovnoprávnění jednotlivých disciplín, jež se provozují na stadionu (vyjma specifických vícebojů a kladiva). Inovovaný nejprestižnější atletický seriál má již poměrně jasné kontury. Kromě nového názvu postupně krystalizuje také tucet zařazených mítinků nebo způsob vyhodnocení ligy.

Vize jednodenních mítinků
Nový přístup, který představuje vizi prezidenta IAAF o jednodenních mítincích, musí:
- dát celosvětový impuls zahrnutím mítinků i mimo Evropu
- navrátit „klasickou atletiku“, která by ukázala všechny aspekty a univerzálnost sportu
- zavést nový systém mítinků, který by dal šanci všem kontinentům uspořádat velkou akci
- připravit srozumitelnou sérii, která propojí mítinky navzájem
- zprostředkovat zábavu na světové úrovni díky možnostem TV
- podpořit velké šampionáty (MS, kontinentální mistrovství) v tvorbě hvězd, jež národní média sledují, kdekoli závodí
- umožnit nejlepším atletům závodit na hranici osobních rekordů, k čemuž šampionáty nejsou ideální
- dát férovou šanci top atletům ze všech disciplín, aby se dostali do objektivů médií, vydělali si a získali ocenění za úspěchy jinde (na velkých mistrovstvích)
- postavit mítinky na solidní ekonomické bázi
- povzbudit nejlepší možnou organizační úroveň
- propagovat a rozvíjet atletiku

Diamantová liga jak hlavní nástroj cílů „jednodenní atletiky“
V Diamantové lize se má spojit pod vedením IAAF a na základě její vize několik nejlepších světových mítinků, které se rozhodnou navzájem spolupracovat a spolu s IAAF pomoci splnit hlavní témata „jednodenní atletiky“. Cíle, jež má konkrétně přinést Diamantová liga:
- naplnit vizi prezidenta IAAF
- vytvořit skutečný komunitu mítinků, jež chápe úspěch série jako základ dlouhodobého přežití jednoho každého z mítinků
- připravit vysoce kvalitní produkt a odpovídající komunikační koncepci, jež přinese fanouškům na celém světě skvělou zábavu na vysoké úrovni
- začít s určitým počtem mítinků, ale nechat si dveře otevřené dalším nebo naopak možnost vyřadit ty, které již nesplňují vstupní kritéria

Kdo mezi vyvolené?
Otazník samozřejmě visel nad tím, které mítinky budou ty vyvolené. Cílem bylo dostat také akce ze seriálu na jiné kontinenty než do Evropy. V aktuální „sestavě“ tak figuruje i USA a Čína, mítink v Dohá je zatím mezi trojicí těch, která čeká na případné zařazení. Paradoxně však vzniká situace, kdy po dvou mítincích pořádají ve Velké Británii, Švýcarsku a USA. Mezi náhradníky jsou kromě zmíněné nynější Super Grand Prix v Kataru také dva mítinky původní Zlaté ligy Berlín a Řím. Účast na Světovém atletickém finále v Rabatu (2010) není vyjasněna, nicméně prezident IAAF Lamine Diack potvrdil, že po Maroku bude pořádání WAF zastaveno. Ve smyslu vrcholu pro všechny disciplíny jej totiž nahradí poslední dva díly Diamantové ligy.

Předpokládaná dvanáctka a tři náhradníci pro Diamantovou ligu:
Aviva London Grand Prix
Aviva British Grand Prix
Athletissima Lausanne
Bislett Games Oslo
DN Galan Stockholm
Herculis Monaco
Meeting Areva Paris St-Denis
Memorial Van Damme Brussels
Prefontaine Classic Eugene
Reebok Grand Prix New York
China Golden Grand Prix
Weltklasse Zurich
-------------------------------------
DKB ISTAF Berlin *
Golden Gala Rome *
Qatar Athletics Super Grand Prix in Doha *
---
* smluvní vztah ještě není vyjasněn.

Konec protežování některých disciplín a omezování jiných
Nejzásadnější změnou kromě zdvojnásobení počtu mítinků na dvanáct je zahrnutí všech disciplín do seriálu oproti dřívějším několika vybraným. 32 atletických disciplín se rozvrství do dvojic mítinků. Neboli každý mítink bude mít 16 disciplín a jeho protějšek do páru zase jiných 16, čili každá disciplína by se měl objevit minimálně na šesti mítincích (příklad rozdělení do dvojic následuje).

Příklad časového programu a rozdělení disciplín mezi dva mítinky

 

Muži 1

Ženy 1

Muži 2

Ženy 2

18:55

 

disk

disk

 

19:00

tyč

 

 

tyč

19:05

koule

 

 

koule

19:10

 

výška

výška

 

19:15

trojskok

 

 

trojskok

20:05

400 př.

 

 

400 př.

20:15

100 SF

 

 

100 SF

20:25

 

400

1500

 

20:35

oštěp

 

3000 stýpl

oštěp

20:40

800

dálka

dálka

 

20:50

 

3000 stýpl

200

 

21:05

100 F

 

 

100 F

21:15

 

1500

 

5000

21:25

 

100 př.

 

 

21:35

5000

 

110 př.

 

21:45

 

 

 

800

21:55

 

200

400

 

 
Vlastní seriály v rámci IAAF mají chodci a vícebojaři. Do Diamantové ligy nemohlo být zahrnuto kladiva, prezident Diack přislíbil zavedení speciální Hammer Throw Challenge.
 
Šance na diamant a tučné zisky ve všech disciplínách
Výše uvedené rozdělení znamená, že v každé disciplíně bude při stávajících dvanácti mítincích v ročníku DL každá disciplína minimálně šestkrát. Na závěr tak bude možné určit celkového vítěze v každé disciplíně, jenž obdrží hlavní cenu, čtyřkarátový diamant v hodnotě zhruba 80 tisíc USD. Také každý diamantový závod bude štědře dotován, ve všech bude rozděleno 26 000 amerických dolarů, každý mítink tedy přispěje v 16 disciplínách na konta atletů úhrnem 416 000 USD.

Prize money v každé z 32 disciplín na jednom mítinku

Umístění

Odměna v USD

1.

8000

2.

6000

3.

4000

4.

3000

5.

2000

6.

1500

7.

1000

8.

500

Celkem

26000

Nejdůležitější atleti budou pozváni centrálně na všechny mítinky a budou sloužit k propagaci seriálu (provede jeden/dva ředitel/é mítinků). Ostatní atlety budou zvát sami pořadatelé. Pro mítinky, jež získají držitele světových rekordů a olympijské, světové, evropské i další šampiony, by měl být zajištěn minimální propagační příspěvek.

Body z Diamantových závodů jen pro medailisty
Každá z 32 disciplín se bude konat 7-8krát; první tři v každé z nich si rozdělí sedm bodů (ve finále čtrnáct). Výše zmíněný diamant obdrží ten, který na konci získá více bodů. Při rovnosti rozhoduje počet vítězství. V případě, že je i tak stav vyrovnaný, rozhodne výsledek ve finále. (Pozn. Při londýnské GP proběhne všech 32 disciplín během dvou dní.)

Umístění

Bodové ohodnocení

Jednoduché

Finále

1.

4 body

8 bodů

2.

2 b

4 b

3.

1 b

2 b

Atletika do celého světa
„Mám radost, že IAAF v těsné spolupráci s řediteli mítinků přichází s novým profesionálním okruhem, který nabídne snadno srozumitelnou sérii mítinků, které přinesou zábavu světové úrovně, a také nabídnou maximální množství příležitostí k soutěžení pro maximální počet atletů v různých disciplínách,“ prohlásil prezident IAAF Lamine Diack. Podle Diacka má seriál, který bude obepínat velké světové akce, posloužit k další propagaci a rozvoji atletiky na celém světě.

Zdroje:
dokument IAAF o Diamantové lize
články na stránkách IAAF: první druhý

Michal Procházka

Vytisknout