přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

24. června 2009, 14:35

Na Strahově po čtyřicáté o tituly

Vrcholem domácí mistrovské sezony je bezpochyby šampionát dospělých. Po třech letech jej hostí znovu stadion Evžena Rošického na pražském Strahově. V Tématu týdne uděláme obvyklý statistický exkurz.

Poprvé se české mistrovství konalo roku 1970 ve Dvoře Králové nad Labem, o rok dříve byli mistři vyhlášeni podle umístění na federálním mistrovství v Považské Bystrici. V pořadatelství se vystřídalo celkem jedenáct míst, nejčastěji hlavní město, které přidá při jubilejním čtyřicátém MČR 2009 již osmnáctou čárku. Sedmkrát se úkolu zhostili v Ostravě, pětkrát v Jablonci nad Nisou, dvakrát se česká elita střetla v Plzni a Třinci. Jednou se šampionát kromě zmíněného Dvora Králové konal v Kladně, Mladé Boleslavi, Olomouci, Otrokovicích a loni v Táboře.

Nejmladší a nejstarší rekordy mistrovství
Loni se třikrát měnilo historické maximum MČR, jednou došlo k jeho vyrovnání. Ve všech případech šlo o sprinty a v případě překážkářů Škrobákové (12.93) a Svobody (13.29) dokonce o absolutní české rekordy. Na opačném pólu, tedy v pozici nejstarších rekordů spočívají patnáctistovka Tomáše Linharta z 1977 (3:44.6) a vrh koulí Heleny Fibingerové ještě o rok dříve (21.30). Jsou to ale spíše výjimky, starší dvaceti let už jsou jen štafetové výkony mužů pražské Sparty na 4x100 m z 1986 (39.38) a žen USK na 4x400 m o tři mistrovství dříve (3:30.70), a také koulařský zápis Remigia Machury st. před 22 lety (21.19). Naopak mezi muži je plná polovina rekordů v dvaceti disciplínách mladší deseti let (včetně 1999), mezi ženami jsou to dokonce tři čtvrtiny (15), ačkoli několik z nich ani starších být nemůže (stýpl, pětka, kladivo).

Nejpilnější sběratelé titulů
Absolutně nejúspěšnějším na českých mistrovstvích je běžkyně Petra Kamínková, která nasbírala celkem čtrnáct titulů, z toho 7 na desítce, 6 na pětce a 1 na patnáctistovce. O jeden méně má nejlepší mužský kolega Michael Nejedlý, který posbíral 13 titulů na stýplu (11) a pětce. Ten narozdíl od Kamínkové svou kolekci letos určitě nerozšíří, pokud však sledují dění za sebou, mohou být relativně klidní oba. Ani jeden z vrhačů, kteří mají tucet vavřínů, na Strahově startovat nebude – Libor Malina, Zdeňka Šilhavá ani Nikola Brejchová. Diskař Malina a oštěpařka Brejchová, za svobodna Tomečková drží primariát také v počtu zlatých medailí v jedné disciplíně, je to právě oněch 12. Na deset a více dosáhli v historii kromě nich a Nejedlého už jen výškař Tomáš Janků, kladivář Pavel Sedláček a sprinterka Hana Benešová, ta však tituly rozdělila mezi 100, 200 a 400 metrů v poměru 3:6:1.

Není ani možné, že by někdo letos někdo klub 10 a více rozšířil. Koulař Petr Stehlík má devět titulů, ale zatím nezávodí, a Jiří Vojtík se může při pro něj ideální konstelaci dostat na číslo 9, zatím má 6 zlatých z 200 metrů a jeden ze stovky. Těsně pod úžasnou metou deseti v jedné nebo více disciplínách zůstali také s devíti Zuzana Hlavoňová (výška), Erika Suchovská (100 a 200 m), s osmi Tomáš Dvořák (110 m př.), Šárka Kašpárková (trojskok), Zdeňka Šilhavá (disk) a Milan Drahoňovský (800 m, 1500 m, 5000 m).

Michal Procházka

Vytisknout