přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

11. srpna 2010, 16:40

Na mladé olympioniky nečeká jen sportovní program

Historicky první olympijské hry mládeže (YOG) odstartují již tento týden a do Singapuru zamíří také osmatřicet českých sportovců, z nichž takřka pětinu tvoří sedmička atletů. Vedle primárního účelu cesty – klání s více než třemi a půl tisíci vyslanci z 204 národních olympijských výborů – na ně čeká i široký kulturně-vzdělávací program. Jeho obsah vám přibližujeme v tématu pro tento týden.
(O samotné akci jsme – z pohledu atletiky – referovali v této rubrice i dalších zpravodajských článcích: o způsobu závodění na YOG, o evropské kvalifikaci (EYOT) – den první, druhý a třetí, o konečné nominaci.)

Culture & Education Programme
Premiéru mládežnických olympijských her (YOG) zažije jihovýchodní Asie. V Singapuru akce potrvá od 14. do 26. srpna, atletickému programu je vyhrazeno šest dní, od 17. do 23. – s jednodenní pauzou (uprostřed, tj. 20. 8.). Nejen tu by měli účastníci MOH využít k doprovodným akcím, jak v olympijské vesnici, tak i mimo ni. Podle manuálu pořadatelů tvoří „kulturní a výchovný program“ (CEP) nedílnou součást OH mládeže a přinese všem účastníkům nezapomenutelnou a inspirující zkušenost“. Teenagery chtějí organizátoři přitáhnout díky zábavné a interaktivní formě, jimiž hodlají aktivity prezentovat.

Pět témat, sedm aktivit
Co je cílem celého programu? Mladí sportovci by měli poznat olympionismus a olympijské hnutí; naučit se přemýšlet, jakou stopu za sebou nechávají v životním prostředí; dále také komunikovat s ostatními účastníky; a v neposlední řadě oslavovat olympijskou myšlenku a vnímat rozdílnost různých kultur. Činnosti v rámci CEP zahrnují pět témat:
- olympionismus – původ, filozofie, struktura a vývoj novodobých olympijských her;
- rozvoj schopností v průběhu kariéry – osobnosti sportovce, zvládání přechodových fází života;
- tělesná i duševní pohoda a zdravý životní styl – vhodné stravování a antidoping;
- sociální zodpovědnost – v rámci menšího společenství i jako obyvatele Země, péče o životní prostředí a udržitelný rozvoj
- schopnost interpretovat – s využitím elektronických médií, účastí na večerních festivalech ve vesnici

Konkrétních aktivit bude celkem sedm, z nichž pět se odehraje přímo v olympijské vesnici:
1) Chat with Champions („chat s šampiony“): Dospělí olympionici a členové komise atletů MOV budou debatovat s mladými sportovci. Ve svých příbězích – osobních, nebo jinak inspirativních – budou zdůrazňovat olympijské hodnoty (dokonalost, přátelství a úctu).
2) Discovery Activity („objevování“): Prostřednictvím interaktivních výstav a workshopů budou účastníci objevovat témata důležitá na cestě k tomu, aby se stali šampiony. Nejen o samotném soutěžení, ale také o životosprávě, a jak zvládat studium se sportovní přípravou. Vedle informací o olympijském hnutí budou moci také poznat škálu kariérních možností v rámci sportu jako odvětví ekonomiky.
3) World Cultural Village („světová kulturní vesnice“): Na náměstí v olympijské vesnici budou připomínat stánky všech 205 olympijských výborů kulturní odlišnosti jednotlivých zemí.
4) Community Project („projekt společenství“): Zábavné činnosti jako bubnování a cirkusové umění by mělo nenásilně propojit sportovce se zdejšími dobrovolníky, vytvořit nová přátelství a posílit tak sociální odpovědnost, kterou si účastníci odnesou do svého prostředí.
5) Arts and Culture („umění a kultura“): hudební a taneční představení, umělecké práce a instalace – to vše mají zahrnovat večerní slavnosti. Mají být oslavou mládí, kultur a přátelství.

Další dva projekty budou probíhat mimo prostředí olympijské vesnice:
6) Island Adventure („ostrovní dobrodružství“): Je určeno všem, kteří už své soutěže dokončili. Na ostrově Ubin (malajsky Pulau Ubin) čeká účastníky řada akcí na suchu i ve vodě – stavění vorů, pádlování, lezení nebo šplhání. Při tom osvědčí svou fyzickou i psychickou odolnost, schopnost spolupracovat v týmu a navíc ještě poznají zdejší floru a faunu. Že nepůjde o cvrnkání kuliček, dokazuje i doporučení, že si mají sportovci vzít s sebou vedle láhve na vodu také ručník a náhradní boty i oblečení.
7) Exploration Journey („badatelská cesta“): Dvě nejnovější singapurské environmentální atrakce budou k dispozici účastníkům YOG. V první z nich (HortPark) si budou moci ve zdejším teráriu vytvořit v láhvi simulaci našeho ekosystému, ve zdejších zahradách se pak dozvědí něco o životním prostředí. Druhá z atrakcí (Marina Barrage) nabízí aktivity, které představí hospodaření s vodou, dále interaktivní prezentaci o hrozbách pro ekosystém a v neposlední řadě také tematické soutěže. To vše proto, aby si sportovci uvědomili vzácnost pitné vody a křehkost životního prostředí.

CEP je pro všechny účastníky YOG
Možnost participovat na kulturně-výchovném programu mají všichni závodníci, je tomu přizpůsoben jeho časový harmonogram s ohledem na starty i tréninky. Aby pořadatelé nalákali co nejvíce sportovců k účasti na CEP, motivují je odměnou – při účasti alespoň na dvou z těchto aktivit – v podobě sběratelského předmětu vyrobeného pro Singapur 2010. Vedle toho bude určeno 30 mladých ambasadorů, kteří budou pomáhat a povzbuzovat k účasti na programu. Ačkoli je CEP určen primárně závodníkům, členové doprovodu z účasti nejsou vyloučeni, ba naopak jsou k ní také vítáni.

Podrobnosti o Culture & Education Programme najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout