přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

14. července 2009, 19:05

Na dvaadvacítkách se českým atletům daří

Tento týden pokračují mládežnické šampionáty mistrovstvím Evropy do 22 let. Kategorii sleduje jen Evropská atletická asociace (EAA), a tak se konají pravidelná dvouletá klání „jen“ na starém kontinentě.

Souvisí to tak trochu se snahou Evropy udávat trochu jiný tón atletice, protože dává šanci prosadit se mladým, ale starším nadějím mezi vrstevníky ještě jednou, než definitivně „spadnou mezi dospěláky“. Dvaadvacítková ME tu jsou teprve dvanáct let, ČR pamatuje jen jediný bezmedailový ročník. První v roce 1997 a předloňský (2007) se zase dají označit jako ty velmi úspěšné. O tom všem je téma pro tento týden.

Trocha filozofie...
Vraťme se ještě k troše filozofie z úvodu. EAA nemá dorostenecký šampionát, tedy ME do 17 let, mistrovství naopak pořádá IAAF – viz MS minulý týden. Obě asociace by jistě dovedly dobře vyargumentovat účel svých šampionátů. Při vyhodnocování smysluplnosti narážíme na mladost obou (MS17 od existuje od 1999). A v potaz je třeba také vzít obecný fakt, že kdo je dobrý mezi vrstevníky, nemusí se nutně prosadit v pozdějším věku a naopak, relativně průměrný mládežník může vyrůst ve skvělého seniorského atleta. Sám o sobě tak tato skutečnost argumentem pro zrušení není.

Oboustranných příkladů jistě každý najde spousty, vzpomeňme raději ty pozitivní a nechoďme daleko. Třeba Barbora Špotáková byla v roce 2003 na ME do 22 let šestá, kdo by si na ni tehdy vsadil jako na budoucí olympijskou vítězku? Pokud tedy bereme všechna tato mistrovství jako prostý fakt, musíme vidět nesporné přínosy akce. Konkurence tu není slabá a značná část zdejších medailistů se možná ve své disciplíně nedostane nikdy do finále mezi dospělými, ale pořád je to vrcholná atletická akce.

Uzavřeme tuto část tématu konstatováním snad jen drobnou výtkou, že vzhledem ke tříletému vymezení kategorie mají atleti narození v lichých letech šanci zúčastnit se dvakrát, podruhé navíc jako nejstarší. Na druhou stranu jsou to zase titíž, kteří v prvních letech dorostu a juniorů čeká hned mistrovství světa, zatímco druzí se mohou v juniorech „rozcvičit“ na MEJ a na MS17 i MS 19 jsou pak těmi staršími. Pojďme však k samotnému ME do 22 let.

Již posedmé
Premiérové klání se uskutečnilo v roce 1997 a hostilo je finské Turku. Také v dalších letech zůstávalo mistrovství v hlavně v severní části Evropy, viz švédský Göteborg (1999), nizozemský Amsterdam (2001), polská Bydhošť (2003), německý Erfurt (2005). Šňůru tak trochu přerušil předloni maďarský Debrecín, letos se však dění znovu přesouvá k severnější rovnoběžce do litevského Kaunasu. Nu a přerušme pohled do minulosti trochou budoucích událostí, za dva roky čeká pořadatelství Ostravu. Zda patříme spíše k severu či jihu, nechávám čtenáři, byť je to jistě méně „bolestnější“ rozřazování než východ-západ.

Nejvydařenější Turku a Debrecín
Ze šesti ročníků má česká reprezentace nepochybně nejlepší vzpomínky hned na Turku před dvanácti lety. Sedm medailí a celkem třináct umístění ve finálové osmičce se stalo takřka nedostižnou metou, na kterou zaútočili 22letí až před dvěma lety v Debrecínu. Co do počtu placek zaostali se šesti jen o jedinou, ovšem v roce 1999 bilance obsahovala hned 3 zlaté, zatímco ve 2007 nejcennější kov výpravě unikl. Na druhou stranu „debrecínští“ dosáhli dokonce 14x na elitní osmičku a také získali za tato umístění o jeden bod více (62:61).
Pouze z Amsterdamu chyběl v českých zavazadlech cenných kov, mimo něj jsou však minimem hned dva kousky. Nejhodnotnější medailový exemplář pak získali atleti na polovině šampionátů (třech).
Počet finalistů neklesl pod šest na žádném mistrovství a třeba trochu shazovaný rok 2001 se v tomto ohledu vyrovnal roku 2005, kde přitom Češi stáli třikrát na stupních vítězů. Bodově samozřejmě amsterdamští nemohli s 18 konkurovat, ale kromě už zmíněných extrémů, Turku a Debrecín, bylo na zbývajících ME standardem kolem 30 b.

Dvaadvacítka na druhou
Česká výprava cestuje do Kaunasu se symptomatickým počtem dvaadvaceti atletů, rovným dílem jedenácti mužů i žen. A medailových želízek v ohni je několik.

Statistiky i další informace o ME naleznete v Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout