přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

7. dubna 2009, 11:52

Na cestě do Berlína aneb vrcholy 2009

Sezona 2009 už se pomalu rozbíhá i pod otevřeným nebem, zatím především závody mimo dráhu. Zraky všech atletických participantů, tj. závodníků, trenérů, diváků a dalších se začínají upírat směrem k Berlínu, dějišti letošního mistrovství světa ve dnech 15. až 23. srpna. Pro české atlety se nominační období rozběhlo 1. dubna, chodci a maratonci od počátku roku, poslední šancí dostat se na MS je neděle druhého srpna.

Jednodenním mítinkům vévodí Zlatá liga
Na mezinárodní půdě je největším lákadlem seriál Zlaté ligy, byť s puncem derniéry, příští rok se totiž přemění na Diamantovou (psali jsme minulý týden). Prestižní boj tentokrát proběhne naposledy ve vybraných disciplínách. Muži i ženy mají 100 m, 400 m, krátké překážky, pánové dále 3000 m nebo 5000 m a oštěp, dámy výšku a tyč. Z výčtu je jasné, že pozvánky na mítinky mohou dostat naši překážkářští rekordmani haloví medailisté Škrobáková a Svoboda, bez šancí nemusí být už stabilně skákající výškařka Straková. Dále vše samozřejmě závisí na tom, jaké jiné disciplíny zařadí organizátoři. Série startuje v neděli 14. června v Berlíně, všechny ostatní mítinky jsou naplánovány na obvyklý páteční termín. Pokračuje se trojicí červencových „předberlínských“ – Oslo (3.), Řím (10.), Paříž (17.). Bezprostředně po MS následuje Curych 28. srpna a hned za týden 4. září bruselské „finále“.

V českých luzích hájích už několik sezon vyhlížíme dva jednodenní vrcholy, oba přijdou na řadu v červnu. Pražský Odložilův memoriál se jako Premium mítink EAA koná v pondělí 8., na ostravskou Zlatou tretru, IAAF Grand Prix, si zakroužkujte středu 17. Celá světová tour už začala dvěma „předskokany“, zářijovou šanghajskou GP a březnovým Melbourne stejné úrovně. 18. dubna přijde katarské Dohá, mítink Super GP, budoucí člen Diamantové ligy, zostra se akce typu GP i S-GP rozběhnou v květnu a doběhnou začátkem září. Celkem je na programu pětkrát Super Grand Prix a čtrnáctkrát Grand Prix. Závěrem celé šňůry je Světové atletické finále v řecké Soluni, 12. a 13. září, těžko lze předjímat, který z českých atletů se na něm objeví. Loni se zaskvěla nejen Špotáková, ale i druhým místem Svoboda a zle si nevedla ani čtvrtá Cechlová.
Kalendáře:
Světová atletická tour (20 mítinků)
Oblastní nominační mítinky pro světové finále (29 mítinků)

Seriály vícebojů a chpodců
Zvláštní seriál mají vícebojaři, kteří pro úspěch v něm sbírají tři víceboje. Do tradiční pětice Desenzano, Götzis, Arles, Ratingen a Talence plus MS Berlín sice nepronikl kladenský TNT Fortuna mítink, přesto slibuje 23. a 24. června vynikající atletiku. Složité to bude mít i vzhledem k účasti české špičky, neboť hned o víkendu poté se koná v Zaragoze Evropský pohár. Chodeckou sedmičku Chihuahua, Rio Maior, Wuxi, Sesto S. Giovanni, Krakov, La Coruňa, Berlín, završuje jako osmé finále v Saransku. Tradičním vrcholem domácích chodců na 20 km jsou Poděbrady 25. dubna pořádané jako Mítink EAA i jako mistrovství ČR. Na půdě našeho kontinentu se koná jednorázový Evropský pohár, v Métách 24. května.
Kalendáře IAAF: víceboj chůze

České šampionáty na dráze i mimo ni
Národní kalendář dostoupá svého vrcholu 27. až 28. června, kdy pražský Strahov hostí hlavní venkovní mistrovství. Mimo dráhu se koná dlouhá řada MČR. Již uplynulé krosové 21. března v Kdyni a chodecké na 50 km v Dudincích o týden poté. Evropský šampionát v přespolním běhu rok co rok zakotvil v prosinci, tentokrát jej pořádá 13. irský Dublin. V kalendáři národních mistrovství se blíží se půlmaraton 18. dubna a v aprílovém měsíci následuje již zmíněná poděbradská chůze. Půlmaraton má jako vrchol každoroční MS, hostí jej 11. října Birmingham. Květen je vyhrazen maratonskému MČR v rámci PIM (10.). V srpnu (8.) bojují o české tituly vrchaři. Jejich mistrovství Evropy to domácí předchází – konkrétně figuruje v kalendáři 12. července v Telfes im Stubai. Této disciplíně se teprve letos dostává uznání v podobě MS, které by mělo uspořádat 6. září italské Campodolcino. Na českém území završí mimodráhovou sezonu nejtradičnější závod z tradičních, Běchovice, 27. září.

Mládežnické vrcholy
Nezapomeňme ani na mládež, nikoli náhodou propagovanou jako budoucnost atletiky. „Dvaadvacítky“ jsou sice věkem dospělí, nicméně snad odpustí toto zařazení, výhodou a motivací tato kategorie pro evropské závodníky bezpochyby je. Kontinentální šampionát tradičně předstihuje ten národní, hostitelé jsou litevský Kaunas 16. až 19. července a západočeská Plzeň 5. a 6. září. Devatenáctiletí neboli junioři mají jako vrchol ME v srbském Novém Sadu 23. až 26. července, české mistrovství je už po několik let spojuje s dorostem, 20. a 21. června v Ostravě. Sedmnáctiletí se sjedou na MS do Itálie, jižního Tyrolska. Ve všech případech se uzavírají termíny 10 nebo 11 dní předem. A také nejmladší kategorie do 15 let bojuje o domácí tituly, již tradičně v první polovině září, konkrétně 12. a 13. v Olomouci. Na šampionátech jsou ve hře rovněž účasti na mezistátních utkáních. Docela dobrý oslí můstek k týmovým soutěžím.

Týmové bitvy národů i klubů
Letos je jejich zlatým hřebem premiéra v podobě mistrovství Evropy družstev (dosud jako Evropský pohár), důvěru dostala Leiria na 20. a 21. června, snad se vzhledem k loňské organizaci Portugalci poučili. Před naší výpravou stojí nesnadný úkol, udržet nejvyšší Superligu i pro druhý ročník ME, z dvanáctky si ho zajistí jen čelní devítka. Na české půdě se rozhoří bitva o klubového šampiona, poslední roky tvoří ženského hegemona pražské USK, naopak mezi muži byla loni provedena palácová revoluce, při níž kroměřížský AK sesadil 49násobného krále Duklu. Zmíněná dvojice vítězných klubů nás bude hájit své, ale i české barvy poslední květnový víkend ve španělském Castellónu. O letošním mistrovi a příštím reprezentantovi rozhodnou tři kola základní části – 24. května v Praze na Strahově, 6. června v Plzni a 12. července na Kladně – a především závěrečné finále, jež se koná jako MČR družstev 29. srpna, o místě ještě nebylo rozhodnuto.

Česká nominační kritéria
Kalendáře: světový evropský český

Michal Procházka

Vytisknout