přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

6. ledna 2009, 14:26

Mezníky pro Turín

Dne 1.ledna se vedle řady dalších věcí otevřelo nominační období pro HME, které se uskuteční v italském Turíně ve dnech 6. až 8. března. Limity lze plnit až do 26. února, kdy se v Praze bude konat premiéra mezinárodního mítinku s pracovním názvem „Světových rekordmanů“. Na která data by se v mezidobí měla upřít naše pozornost?

Tradičně velmi dobré podmínky pro nominaci budou mít výškaři, kteří vedle standardních halových mítinků mají k dispozici řadu dalších, divácky značně oblíbených závodů s hudbou specializovaných právě a pouze na skok vysoký. Na domácí půdě je takových závodů vysoké úrovně s kvalitní mezinárodní účastí hned čtveřice. Jako první jsou na programu oba závody Moravské výškařské Tour v Třinci a Hustopečích, které se uskuteční 21., resp. 24. ledna. Mezi ohlášenými hvězdami jsou v současnosti např. Rus Těrešin, Švéd Thörnblad, Němka Friedrichová či Ruska Čičerovová. 3. února pak naváže Valosun Brněnská laťka, kde vloni Jelena Slesarenková pokořila jako první na českém území dvoumetrovou hranici, a o dva dny později v Praze v OC Metropole Zličín ryze mužská Novinářská laťka s titulárním partnerem Pojist Sport-Servis.  V zahraničí pak mají velký zvuk i kvalitu výškařské mítinky v německých městečkách Arnstadtu (letos 7.2.) a Weinheimu (28.2) či ve slovenské Banské Bystrici (11.2.). 
Také tyčkaři mají své specializované mítinky (nebo ty, kde je tyčka hlavní disciplínou), u nás je to již dlouhodobě Zimní pražská tyčka, která se uskuteční v přetlakové hale na Strahově 11.2. Velkou tradici mají tyto mítinky v Německu (Cottbus, Postupim), v poslední době je zejména kvůli světovým rekordům Jeleny Isinbajevové hodně vidět závod v ukrajinském Doněcku (14.2.). V polské Bydhošti (11.2.) bývá kombinována mužská výška s ženskou tyčkou.

Ostatní disciplíny se musí spolehnout hlavně na standardní halové mítinky. Ten nejkvalitnější na českém území se pod nátvem Mítink světových rekordmanů chystá na 26. února. V hlavním programu by mělo být v pražské O2 areně celkem jedenáct disciplín, přičemž v každé z nich by se měla objevit alespoň jedna opravdová hvězda. Už potvrzená je účast např. Pamely Jelimové, Dyrona Roblese či Blanky Vlašićové, mluví se i o Jeleně Isinbajevové. Mítinku by měl navíc předcházet národní program, kde by se mělo dostat i na zbylé disciplíny. To je důležité hlavně pro ty, kteří se budou ještě za minutu dvanáct chtít dostat do nominace na HME.

Mezinárodní termínovka nabízí devět mítinků pod hlavičkou IAAF na území Evropy, dalších šest zaštiťuje EAA. Jsou však mezi nimi už započítány tyčkařský Doněck, výškařsko-tyčkařská Bydhošť a vícebojařský Tallinn (7.8.).
Další dobrou příležitostí jsou pak samozřejmě domácí šampionáty. Ten „velký“ se uskuteční ve Stromovce o víkendu 21. a 22. února, výjimečně však pro kandidáty účasti na HME není tou úplně poslední šancí.   
 
Z pohledu českých vícebojařů pak může být důležité i mezinárodní pětiutkání ve španělské Zaragoze (31.1- - 1.2.), dostat se na HME však pro ně bude více než složité.  Deset závodníků totiž zve EAA na základě letní výkonnosti (z Čechů se to týká pouze Šebrleho) a tak na ostatní zbývá pět míst, o něž budou bojovat svými letošními halovými výkony.      
 
Kolik závodníků nakonec na HME odcestuje? Musíte být dobrý věštec, výborný tipér nebo z pekla šťastlivec, abyste to uhodli. K ruce si však lze vzít fakta z loňska. Podle nich předvedlo lepší nebo přesně stejný výkon jako je současné nominační kriterium 26 závodníků. Dalších 15 nebylo od limitu daleko. Pravděpodobné ztráty představují překážkář Stanislav Sajdok, který si v říjnu přivodil zranění kotníku a halu nejspíš nestihne a koulař Petr Stehlík, jenž asi v hale závodit nebude. Otazník visí i nad výškařkou Romanou Dubnovou, která se dostává ze zranění na olympiádě a obdobné je to s Pavlou Rybovou, která v prosinci porodila syna Jiřího . „Podle mě by do Turína nakonec mělo jet více než dvacet atletů,“ odhodlal se po jistém přemlouvání k prognóze šéftrenér ČAS Václav Fišer.

Nominační kritéria naleznete zde.

Vytisknout