přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. května 2011, 11:16

Maratonská mistrovství v číslech

V tomto týdnu proběhne v neděli letošní druhý díl běžeckého seriálu společnosti PIM, Volkswagen Maraton Praha. Na královské vytrvalecké trati tu napíší souboje o tituly republiky letos už dvaačtyřicátou kapitolu historie a třetinu této časové plochy organizačně pokrývá právě Prague International Marathon. V tématu týdne krátce nahlédneme do historie MČR.

V jakémsi nultém ročníku 1969, tedy v době, kdy vznikl Český atletický svaz, se poprvé v rámci federálního šampionátu vyhlašoval mistr republiky, ovšem neudělovaly se další medaile. Od následujícího roku se datuje první samostatné mistrovství, zatím jen pro muže. Ženy si odbyly premiéru o jedenáct let později, tedy 1981, pětkrát jim ale nemohly být pro menší účast uděleny medaile (1983, 89, 94, 96 a 97). Shrňme tedy pro pořádek: mistrovství ČR (dříve ČSR) se letos koná v mužské kategorii po dvaačtyřicáté, pro ženy po jedenatřicáté; tituly se budou udělovat po 43. (♂) a po 26. (♀).

V posledních letech jasně navyšuje náskok v počtu pořadatelství Praha, kde se mistrovství díky PIMu koná již po čtrnácté v řadě. V součtu se staršími ročníky napočítáme v hlavním městě letos jubilejních dvacet republikových šampionátů, tedy takřka polovinu všech MČR. Prahu následují Otrokovice s osmi pořadatelskými počiny, Domažlice s pěti, Havlovice a Pardubice po dvou a nakonec Děčín, Mělník, Ostrava, Prostějov a Úpice s jednou organizátorskou "čárkou".

Králové na královské trati Bláha a Čivrný
Mezi muži jsou jednoznačnými vládci historických počtů titulů a medailí Jan Bláha a Jiří Čivrný. Na nejvyšší stupeň mistrovství ČR vystoupal Bláha čtyřikrát, Čivrný jen o jednou méně. Bok po boku stojí oba v počtu cenných kovů, jichž nasbírali shodně sedm. Bláha může svou sbírku ještě rozšířit, na startu se v Praze objevil loni po delší pauze, předtím naposledy běžel před 7 lety (2003).

Z šestice borců, kteří mají doma dva republikové tituly, je aktivní Róbert Štefko, v neděli jej však na startu uvidíme "pouze" jako vodiče pro nejlepší ženy. Slovenský rodák se z prvenství radoval hned po změně dresu v roce 2004 za výborných 2:12:35, které jsou dosud rekordem mistrovství, a podruhé před dvěma lety. Stejně jako Štefko uspěli dvakrát Pavlové Faschingbauer a Kryška, Ondřej Němec, Josef Podmolík a Stanislav Tománek. Jednadvacítka maratonců se stala republikovými šampiony právě jednou.


Medailově nejúspěšnější běžkyně MČR Ivana Martincová - foto: www.graf.cz

Mezi ženami kraluje v počtu titulů od předloňska Ivana Martincová, která se osamostatnila s pěti úspěchy před Alenu Peterkovou. Česká rekordmanka i majitelka nejlepšího času MČR 2:27:00 z roku 1995 Peterková, nyní již neaktivní, tak zaostává se čtyřmi tituly. Martincová je naprostou vládkyní v počtu medailí, loni svou sbírku zaokrouhlila již na rovných deset (letos se na MČR nepřihlásila). Takovou kolekci nemá ani žádný z mužů. Jen další tři ženy v historii vystoupaly na nejvyšší stupeň více než dvakrát. Vlastě Rulcové se to povedlo třikrát, Táně Metelkové o jednou méně, stejně jako loňské šampionce Radce Churáňové. Osmičce maratonkyň se pak zadařilo právě jednou.

Jak už bylo řečeno, nejvíce cenných kovů mají na kontě Martincová (10), Čivrný a Bláha (7). Za Martincovou zeje mezi ženami propast, nejblíže jsou již zmíněné Churáňová s poloviční sbírkou a Peterková s Rulcovou se čtyřmi medailemi. Po třech úspěších na bedně posbíraly dvojnásobná šampionka Metelková, dále Petra Havlová a Markéta Pokorná. Další pětice dam má na kontě dvě placky, dlouhá řada běžkyň (27) pak jednu.

Mezi muži je situace výrazně vyrovnanější, na druhou stranu mezi čelními sběrateli kovů není žádný z aktivních. Za "omílaným" vedoucím duem se sedmi medailemi Bláha-Čivrný následuje hned se šesti Alexandr Neuwirth, s pěti pak Pavel Kryška, František Pechek a také jediný s reálnou šancí posunout se výše Pavel Novák. Čtyři úspěchy leží na kontě Petera Klimeše, tři nasbírali z aktivních maratonců Mulugeta Serbessa, Róbert Štefko a Jiří Wallenfels, z ostatních pak Karel Bieringer, Václav Chudomel a Ondřej Zeleňanský. Plejáda borců má doma dvě medaile (18) a téměř dvojnásobek (33) alespoň jednu.

Michal Procházka

Vytisknout