přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

18. ledna 2008, 10:14

Lehce nadprůměrný rok 08

Podle názorů sportovního manažera Alfonse Jucka nás čekají zajímavé atletické mítinky a výkony. "Sezona je celkově dobře postavená," říká k tomu.

Halová sezona bude tradičně zajímavá
V globálu se halová sezona 2008 nebude výrazně lišit od té loňské či předloňské. Alespoň to si myslí Alfons Juck. Vrcholem je halové mistrovství světa, oproti roku 2007 tedy budeme sledovat nejen evropské závodníky. Příležitostí pro plnění limitů budou mít reprezentanti starého kontinentu mnoho. "Žádné významné a velké mítinky nebyly zrušeny a poskládané jsou dobře," domnívá se Juck. "Jedním z mítinků, který byl finančně posílen, je Birmingham 16. února." Na něm by tak mohli startovat opravdu ti nejlepší z nejlepších. "Co se výkonů pod střechou celkově týká, nečekám žádné extrémní výkyvy žádným směrem."

Halová sezona bývá (a letos tomu asi nebude jinak) tradičně dobrá v Německu a ve Švédsku. "I Rusové se rok od roku zlepšují v organizaci," doplňuje Juck. Mezi nejdůležitější mítinky v mnoha ohledech patří Birmingham, Stuttgart a Karlsruhe, dále pak Stockholm. "Vzhledem k HMS bude velice zajímavý mítink 9. února ve Valencii. Půjde z technického hlediska o jakousi generálku halového mistrovství světa. Hodně závodníků si bude chtít osahat prostředí." Jelikož je rok světového šampionátu v hale, evropští reprezentanti musí počítat s útoky zámořských atletů. Ti ale mají sérii vlatních mítinků, z nichž mezi ty větší patří např. Boston či New York. Snad proto nemají Američané takovou potřebu závodit na jaře v Evropě. Rozsáhlejší a podrobnější informace o největších halových mítincích přináší lednové číslo časopisu ATLETIKA.

Bryan Clay bude nebezpečný
Alfons Juck má jakožto manažer informace o mnoha atletech. Ví tedy, kdo z nich již avizoval, že vynechává halovou sezonu, kdo bude naopak patřit k největším adeptům na zisk titulu na halovém mistroství světa. "Je nutné říci, že celkově budou  slabší mužské sprinty," avizuje Juck. "V hale nepůjdou Jak Asafa Powell, tak Tyson Gay, ale ani další, například Usain Bolt." Světový šampionát ve španělské Valencii se bude muset obejít také bez americké rakety Jeremy Warinera. Suverénní čtvrtkař se chce nejspíše soustředit na obhajobu dvou zlatých medailí z olympiády v Aténách. Výraznějších výkonů se letos naopak možná dočkáme na tratích 800 a 1500 metrů. Svoji premiéru si již letos na půlce odbyl bývalý mistr světa na překážkách Bershawn Jackson (1:55.47). S halovou sezonou počítá také Ivan Heško a Jurij Borzakovskij. To takový Kenenisa Bekele bude sice k vidění na dvou mítincích (Valencie 2. února a Birmingham 16. února), ale s HMS nepočítá.

"Solidní úroveň budou mít překážky," těší se Juck. "Američané budou závodit a chtějí se jako vždy ukázat, startovat bude také Liu Xiang." Mistr Evropy Stanislav Olijars bude evroskou kartou ve hře, když se vrací do bloků po loňských zdravotních problémech. "Jeho účast na HMS ale není jistá, bude záviset na výkonnosti," informuje Juck. "Jeho matka, trenérka a manažerka v jedné osobě, Ludmila, informovala, že bude startovat jen tehdy, pokud se dostane na čas pod 7.55 sekundy." Olijars přitom od roku 2001 nechyběl ani na jednom z HMS a vždy byl účastníkem finále.

Podle mínění sportovního manažera budou letos zajímavé i výkony v technických disciplínách. "Na co se ale opravdu těším, to je sedmiboj. Mám tušení, že letos dojde k útokům na mnoho rekordů," říká Juck mnohoznačně. Zatímco Roman Šebrle má účast ve Valencii jistou (a Českým atletickým svazem již potvrzenou), Američan Bryan Clay je v plné přípravě na kvalifikační závody v Idahu ve dnech 1. a 2. února. Dvakrát stříbrný medailista z HMS (2004 a 2006) bude pro Romana nebezpečným soupeřem.

Rekordy Vlašičové a Isinbajevové?
Technické disciplíny budou v tomto roce opět napínavé. Kromě tyčkařky Isinbajevové začíná být druhou ženou, která si pomalu ale jistě buduje pověst "neporazitelné", chorvatská výškařka Blanka Vlašičová. "Nedivil bych se ani u jedné, kdyby do března překonaly světové rekordy ve svých disciplínách," řká Juck. Navíc v hale je hodnota rekordů u tyče i výšky nižší, než pod otevřeným nebem. Obě ženy k tomu budou mít příležitost, obě již avizovaly své plány na halovou sezonu. Zatímco Jelena Isinbajevová svými starty tradičně šetří (letos to budou čtyři závody), Vlašičovou budeme moci vidět na vlastní oči, krom jiného bude účastnicí Moravské výškařské tour. 

Podobně jako u mužů budou i u žen letos sprinty spíše slabší disciplínou. Své NE už řekly ohledně dotazů k halové sezoně Michelle Perryová a Allyson Felixová. "Veronica Campbellová se ještě nevyjádřila, ale i zde jsem skeptický," dodává Juck. "Stejně tak Sanyu Richardsovou letos v hale neuvidíme." Čtvrtku nepůjde Christine Ohuruoguová, namísto toho plánuje starty na 60 a 200 metrů. Po mateřské dovolené je zpět Lashinda Demusová, stříbrná překážkářka z MS 2005. Naopak Janu Rawlinsonovou neuvidíme, stejně jako Delloreen Ennis-Londonovou. Se sezonou počítají jak Maria Mutolaová, tak všechny "elitní" ruské běžkyně. Velkou favoritkou na zisk titulu z HMS bude Meseret Defarová. "O tyčce a výšce již byla řeč, dobré výsledky očekávám v trojskoku," říká Juck. "Taťjana Lebeděvová sice nebude brát letošní halu moc vážně, zato Yargelis Savigne z Kuby ano." A opět, stejně jako u mužů, by měl být ženský víceboj na HMS opravdu vrcholový, zejména díky Carolině Klüftové.

David Klempíř

Vytisknout