přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

16. ledna 2012, 20:16

Kudy, kudy cestička českých atletů ke slávě v roce 2012

Právě zahájený rok narýsoval atletům pomýšlejícím na nejvyšší pocty vskutku náročnou cestu: První zastávka je čeká již za pouhé dva měsíce v turecké metropoli Istanbulu a dobu před mistrovstvím světa vyplní velmi našlapané halové „menu“. Následuje o něco kratší období relativního klidu (ne však pro vyznavače závodění mimo dráhu), které na začátku května vystřídá start sezony na dráze.

Druhý významný bod roku 2012 na sklonku června se týká sice „jen“ Evropy, většina domácích špiček však ME v Helsinkách počítá. A to přesto, že vrchol nejen sezony, ale i celého čtyřletého olympijského cyklu v Londýně vypukne pouze o měsíce později. Se silvestrovskou půlnocí tak odstartovalo nominační období pro halové MS, ale částečně i pro olympiádu.

První vrchol: HMS, Istanbul, 9. až 11. března
Nominační kritéria pro světový šampionát v Turecku nejsou pouhou kopií předchozího klání před dvěma lety v Kataru, byť základní pravidla se nezměnila. Stejný zůstává počet startujících – dva jednotlivci či jedna štafeta z jedné země. Také výběr pro víceboj proběhne jako v minulosti – tři startující podle tabulek z loňské venkovní sezony, tři podle letošní haly a zbylou dvojici vybere IAAF. Stejně jako pro Dauhá dostávají větší šanci reprezentovat čeští atleti narození 1990 a později, kterým stačí mírnější „entry IAAF“. To pochopitelně neplatí, pokud dva a více atletů nesplní ostřejší „limit ČAS“, nebo – a to je novinka – bude-li mít někdo ze ostatních (1989 a starší) lepší výkon.

A jak to vypadá s konkrétním srovnáním limitů? V mužských disciplínách světová asociace přitvrdila hned v osmi případech: na šedesátce o dvě setiny, na čtvrtce o desetinu, na půlce i patnáctistovce o půl vteřiny, ve výšce o centimetr, v tyči o dva, v dálce i trojskoku o pět cm. Pouze čtyři disciplíny zůstaly nezměněny – trojka, šedesátka překážek, koule a již zmíněný sedmiboj.

Český atletický svaz v některých disciplínách limity přiostřuje, a tak si mohl dovolit oproti Dauhá hned dvakrát dokonce zmírnit (60 m o setinu a trojka o 2 s), čtyřikrát zůstat na předešlém (60 m př., 400 m, koule, štafeta) a naopak zpřísnit v šesti disciplínách (vedle šedesátky se to netýká ještě 400 m).

Pokud jde o ženy, zachovala se IAAF prakticky stejně jako v případě mužů, tedy osmkrát limity ztížila a čtyřikrát je ponechala ve stejné podobě jako před dvěma lety. Jen skladba disciplín je jiná, „na svém“ zůstaly čtvrtka, překážky, koule a pětiboj. Na šedesátce je entry tvrdší o dvě setiny, na půlce o půl vteřiny, na patnáctistovce i trojce o celou, výškařkám přibyl centimetr, dálkařkám i trojskokankám pět a hned 12 cm přibylo tyčkařkám.

To vše se pochopitelně odrazilo na kritériích ČAS, nakonec však ještě o něco méně než u mužů. Ve čtyřech běžeckých disciplínách totiž došlo na slevení z výkonu pro Dauhá: na čtvrtce o 35 setin, na půlce o půlvteřinu, na trojce o 2 s a štafetě stačí průměr o tři desetiny slabší. Na stejné úrovni zůstalo 60 m, 1500 m, koule a pětiboj, vynuceně se přitvrdilo se ve všech skocích, a také o 3 setiny na 60 m př.

Nominační období trvá téměř dva měsíce, završí se po domácím halovém šampionátu v pražské Stromovce 26. února. Oproti venkovní sezoně s ohledem na relativně krátký čas pro kvalifikaci nejsou mimořádné požadavky na daný závod: musí být zveřejněný v termínovce členského státu IAAF (pro domácí závody platí, že je třeba být na webu ČAS nejméně dva týdny před soutěží), pořádaný dle pravidel atletiky a v bězích na dráze ne delší než 200 metrů.

Kompletní kritéria pro HMS jsou zde.

Druhý vrchol: ME, Helsinky, 27. června až 1. července
Premiéra evropského šampionátu v olympijském roce vzbuzuje nemálo otazníků a pochopitelně ovlivnila i tvorbu nominačních kritérií. A špičky musejí pořádně rozvažovat na co se soustředit, navzdory tomu prakticky neslyšíme z českého tábory hlasy, které by kategoricky Helsinky apriori vylučovaly. Pro širší reprezentační kádr je pochopitelně „Evropa“ dosažitelnější než olympiáda. Ovšem pořád jde vrcholný podnik, a tak ve srovnání s předešlým ME v Barceloně najdeme pro atlety jisté úlevy, ovšem ani o mírné přitvrzení není nouze, především mezi muži.

Podobně jako na HMS stačí mladým atletům do 22 let i mírnější entry EAA, tentokrát se však zaměřme čistě na limity ČAS. Při pohledu na ně tak zpřísnění v mužských disciplínách čekají na sprintery na stovce, čtvrtce překážek, běžce na 1500 a 5000 metrů, z vrhačů na koulaře i diskaře, naopak slevení se dočkali pouze čtvrtkaři, stýplaři, vytrvalci na desítce, výškaři, kladiváři a desetibojaři. Ženám se vzdálila nominace pouze na 100 a 5000 metrů, na svém zůstaly pak čtvrtkařky, tyčkařky, dálkařky a sedmibojařky. Ve všech ostatních sedmnácti disciplínách (na tomto ME není chůze a maraton) se však z barcelonské hodnoty ubíralo.

Nominační období pro Helsinky startuje 1. března a uzavře se deset dní před startem šampionátu, tedy 17. června. Startovat mohou jako obvykle nanejvýš tři atleti nebo jedna štafeta v disciplíně.

Třetí vrchol: OH, Londýn, 3. až 12. srpna
Jak už bylo řečeno v úvodu, v britské metropoli vyvrcholí snažení atletů za uplynulé čtyři roky. To je koneckonců dost dlouhá doba i z pohledu celkového kvalitativního posunu celé atletiky a na nominačních kritériích je to znát. V mužských disciplínách jsou dokonce všechny ostřejší A limity MOV/IAAF vyšší (nebo nanejvýš stejné), než jaké byly stanoveny pro Peking. Český atletický svaz (ČOV) u mírnějšího kritéria, které stačí pro start jednoho reprezentanta v disciplíně či pro potvrzení „áčka“ z loňska, slevil v pěti běžeckých disciplínách (400, 1500, 5000, stýpl a maraton) a kladivu.

Relativně snazší to mají v tomto případě ženy, zejména ty které se pohybují po ovále. S výjimkou stýplu jsou totiž oproti předešlé olympiádě změkčeny všechny limity ČAS/ČOV, od sprintů až po maraton, a na 200 a 5000 m se zmírnili dokonce i ostřejší limity. V technikách jsou úlevy mnohem méně četné, slabší limit byl snížen v disku a oštěpu, oba pak pouze v kouli. Jinde se buď zůstalo na stavu z Pekingu, či přitvrzovalo, zejména ve skocích (vyjma výšky), ale i kladivu či sedmiboji.

V šesti disciplínách (400 M i Ž, pětka, 400 př., koule a oštěp), IAAF upravila výkonnostní limity s ohledem na výsledky v sezoně 2011. Ve všech případech se jednalo o zmírnění a trenérská rada ČAS tyto úpravy zahrnula do výše uvedených kritérií a předsednictvo je už schválilo. Definitivně posvětit je musí ještě plénum ČOV v dubnu. Z českých atletů to má konkrétní dopad na oštěpařku Jarmilu Klimešovou, které díky zmírnění áčka z 61.5 na rovných 61 metrů stačí letos potvrdit start limitem ČAS (59).

Nominační období začne 1. března, všechny výkony je třeba předvést pod otevřeným nebem. Chodci na padesátce a maratonci pak mohou plnit již od začátku roku. Pro olympiádu, kam mohou stejně jako na ME nejvýš tři atleti, je první uzávěrka 20. června, neboť nominaci schvaluje plénum ČOV 28. 6. Možnost kvalifikovat se se definitivně uzavře 7. července, v mezidobí bude mít poslední slovo k nominaci předseda ČOV Milan Jirásek.

Podrobná kritéria pro všechny letošní mezinárodní akce najdete v trenérských informacích - ke stažení zde.

Michal Procházka

Vytisknout