přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

16. března 2011, 11:00

Krosové šampionáty v číslech

V tomto týdnu se při mistrovství ČR v přespolním běhu rozdělí první republikové medaile pod otevřeným nebem. Tentokrát jej hostí areál kempu Rozstání-Baldovec v Moravském krasu. Na krosový šampionát se podíváme především skrze jeho historii.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu (krosu) se v kategorii mužů a žen pořádá od roku 1969, v prvních dvou ročnících v rámci mistrovství Československa, v třetím roce (1971) se zase pro změnu konaly zvlášť šampionáty Čech i Moravy. Aktuálně závodí muži ve dvou kategoriích - mílaři, kteří obykle absolvují plus mínus čtyři kilometry, a vytrvalci, jejichž trať se pohybuje na úrovni desítky. Dříve takové dělení měly i ženy, nyní soutěží na cca šesti kilometrech.
Kategorie do 23 let má za sebou pět ročníků, což znamená od 2006, a jejich pořadí se vyhlašuje na základě výsledků hlavních závodů, mužů-vytrvalců a žen.
Junioři a juniorky soutěží po proměnách kategorií od roku 1990, jde o 18 a 19leté běžce.
Dorostenci a dorostenky bojují o tituly v samostatné kategorii od roku 1970, ale už v roce 1969 byli na mistrovství Československa vyhlášeni mistři podle umístění. Do roku 1990 se závodilo ve dvou kategoriích (starší a mladší), v některých letech měli starší dorostenci dva závody (vytrvalci a mílaři). Od 1991 je v dorostu pouze jedna kategorie zahrnující atlety, jimž je v roce šampionátu 16 a 17 roků.
Starší žáci a žákyně, to jest ti, kteří dovrší v daném roce 14 a 15 let, běhali na svých oddělených mistrovstvích poprvé v roce 1974. Letos jsou už poosmé (tedy od 2004) spojeni se všemi ostatními kategoriemi.
Od jubilejního čtyřicátého ročníku v Jablonném nad Orlicí se začala psát tradice bojů o tituly i pro mladší žáky(ně), tedy těch do 13 let věku.

 

Nejčastěji se přespolní běžci sjeli do Prahy, Nového Města nad Metují a Bruntálu, kde se republikový šampionát konal čtyřikrát. O jedno pořadatelství méně mají na svém kontě Pardubice. V posledních letech je trendem přidělovat MČR do různých koutů republiky, letos se šampionát přesunul z jižních Čech do centra Moravy.

Nejvíce titulů má na svém kontě legendární Vlastimil Zwiefelhofer, který se ve zvlněném terénu prosadil sedmkrát. Stejně úspěšná byla mezi ženami Božena Vykydalová-Sudická. Šesti prvenstvími se mohou pochlubit Jarmila Urbanová, pěti pak Vladimír Duda, ostatní už na zlato dosáhli čtyřikrát a méně.
Dosud aktivní běžci mají na nejvyšší posty Zwiefelhöfera a Vykydalové-Sudické odstup. Milan Kocourek vyhrál zatím čtyřikrát, o jeden titul méně získal "specialista" na mílařskou trať Jiří Miler a také nejúspěšnější žena Monika Preibischová. V Rozstání-Baldovci čeká obhajoba pouze na "vytrvalce" Jana Kreisingera, šampion z Temelína na kratší trati Tomáš Bednář mezi přihlášenými chybí, stejně jako nejrychlejší žena Martina Bařinová.

V počtu medailí bez ohledu na jejich barvu je nejúspěšnější z obou kategorií s devíti kovy na svém kontě Jarmila Urbanová. Na špici mezi muži opět najdeme Vlastimila Zwiefelhohofera, a spolu s ním také Zdeňka Mezuliáníka a Michaela Nejedlého, kteří všichni nasbírali osm medailí. Stejný počet účastí na stupních vítězů zdobí také Boženu Vykydalovou-Sudickou. O jednu méně pak zaznamenali Miroslav Bauckmann a Zdeněk Dúbravčík.
Mezi aktivními běžci se čelu blíží více muži, Jiří Miler se šesti cennými kovy a Koucourek, Kreisinger, Mikulenka a Štefko s pěti. Mezi ženami jsou se čtyřmi medailemi nejlepší Preibischová a Všetečková.

Při MČR se jako obvykle hraje také o mistrovství Evropy, nejinak tomu je i letos, kdy "v banku" šampionát v prosinci ve slovinském Velenje. Základním kritériem jsou výsledky v kategoriích seniorů, do 23 let (ročníky 1989-91) a juniorů (ročníky 1992 a 93). Družstva budou nominována za předpokladu, že čtyři závodníci splní v průběhu sezony pod otevřeným nebem následující průměr:
- Junioři            5 km     15:00
- Juniorky          3 km     9:45
- Muži U23         5 km     14:35
- Ženy U23         3 km     9:30
- Muži               5 km     14:05
- Ženy               5 km     16:40
Uzávěrka nominace je 26. 9. 2010, do průměru se ovšem započítají jen závodníci, kteří startovali na MČR v krosu.

Michal Procházka

Vytisknout