přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

17. března 2009, 14:21

Krosové milníky

Uplynulý víkend se již jen na základě slunečné a teplé soboty dal označit jako jarní. V tomto týdnu, zdá se, znovu přituhuje, což však není zásadní překážkou pro konání mistrovství ČR v přespolním běhu. Jak známo, běžci se vydávají do terénu za jakéhokoli zimního počasí, výjimku snad tvoří ledovka. Na každý pád krosové MČR se koná již tuto sobotu ve Kdyni na Domažlicku a my se na šampionát podíváme skrze jeho historii. Nezastíráme, že jde o revizi loňského tématu týdne, přesto snad nabídneme i něco navíc.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu (krosu) se v kategorii mužů a žen pořádá od roku 1969, v prvních dvou ročnících v rámci mistrovství Československa, v třetím roce (1971) se zase pro změnu konalo zvlášť M Čech i Moravy. Aktuálně běhají muži dvě kategorie - mílaře (4 km) a vytrvalce (10 km), dříve takové dělení měly i ženy.
Junioři a juniorky závodí po proměnách kategorií od roku 1990 a tzv. „dvaadvacítky“ (muži a ženy do 22 let) mají za sebou tři ročníky (tzn. od 2006).
Dorostenci a dorostenky bojují o tituly v samostatné kategorii od roku 1970, ale už v roce 1969 byli na mistrovství ČSSR vyhlášeni mistři ČR podle umístění. Do roku 1990 se závodilo ve dvou kategoriích (starší a mladší), v některých letech měli starší dorostenci dva závody (vytrvalci a mílaři). Od roku 1991 je v dorostu pouze jedna kategorie.
Žáci a žákyně běhali mistrovství samostatně od roku 1974, letos budou po šesté spolu staršími (od 2004). A konečně minulý jubilejní 40. ročník v Jablonném nad Orlicí nabídl nově boje o tituly i pro mladší žáky(ně), tedy těch do 13 let věku. I letos je nutností (jako pro všechny ostatní) řádná registrace pod ČAS a přihláška přes tyto internetové stránky.

 

Nejčastěji se přespolní běžci sjeli do Prahy, Nového Města nad Metují a Bruntálu, kde se republikový šampionát konal čtyřikrát. O jedno pořadatelství méně mají na svém kontě Pardubice. V posledních letech je trendem přidělovat MČR do různých koutů republiky, kupříkladu předloni do Frýdku-Místku, loni zase do Jablonné nad Orlicí. Letos hostí šampionát stejně jako před třemi roky západní Čechy, tentokrát však nikoli Bělá nad Radbuzou (2006), ale Kdyně, městečko nedaleko chodské metropole. Domažlický AC a TJ Hluboká spojili své síly spolu s městem Kdyně a nachystají svátek pro české vyznavače krosu.

Nejvíce titulů má na svém kontě takřka legendární Vlastimil Zwiefelhofer, který se ve zvlněném terénu prosadil sedmkrát. Stejně úspěšná byla mezi ženami Božena Vykydalová-Sudická. Dosud aktivní běžci, kteří by je teoreticky mohli na nejvyšších postech vystřídat, mají výrazný odstup. Pavel Faschingbauer vyhrál zatím čtyřikrát, od loňska mu dýchá se třemi na záda také Milan Kocourek, stejný počet má i Jiří Miler (naposledy triumfoval 2006). Mezi ženami může pomýšlet na nejvyšší počty Monika Preibischová, která loni získala stejně jako Kocouerek svůj třetí titul.

V počtu medailí bez ohledu na kov jsou na špici mezi muži opět Zwiefelhohofer, dále pak Zdeněk Mezulianik a Michael Nejedlý, kteří mají shodně osm medailí. Mezi ženami si devětkrát na stupně vítězů vystoupila Jarmila Urbanová. Stíhat by je mohli Pavel Faschingbauer a Petra Kamínková, která však krosu příliš neholduje, naposledy běžela třemi roky, a tak se reálněji rozšíří zatím čtyřčlenná sbírka Preibischové.

Jména obhájců v hlavních kategoriích, Kocourka i Preibischové, zde již padla. Kocourek může vzhledem ke svému věku obhajovat i do 22 let, kde stejná výzva čeká na Lucii Sárovou. Mezi mílaři byl před rokem v Jablonném nado Orlicí nejúspěšnější Tomáš Bednář.

Kocourek s juniorkou Lucií Sekanovou okusili vloni v prosinci atmosféru ME v krosu. Sekanová předvedla vynikací 13. místo,  Kocourek při své druhé účasti zaznamenal mezi 22letými lepší výsledek, byl 32. Také letošní ročník MČR v krosu je mj. nominačním závodem na Evropu.  Základním kritériem jsou výsledky v kategoriích seniorů, „22“ (ročníky 1987, 88, 89) a juniorů (ročníky 1990 a mladší) do maximálního počtu šesti osob. Družstva budou nominována za předpokladu, že tři závodníci splní v průběhu sezony pod otevřeným nebem následující průměr:
- Junioři            5 km     15:00.00
- Juniorky          3 km     9:45.00
- Muži 22          5 km     14:35.00
- Ženy 22          3 km     9:30.00
- Muži               5 km     14:05.00
- Ženy               5 km     16:40.00
Uzávěrka nominace 27. 9. 2009. Do průměru se započítají jen závodníci, kteří startovali na MČR v krosu 2009. Ve Kdyni půjde o dost.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout