přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

10. června 2010, 17:52

Kladno ve vybrané společnosti

Od prvního ročníku usiloval o vícebojařskou challenge, teď má šanci se v ní předvést. TNT-Fortuna meeting od svého vzniku v roce 2007 velmi stál o příslušnost k nejlepším kláním všestranných atletů. Sen o zařazení do seriálu „IAAF World Combined Events Challenge“ se pořadatelům splnil loni v létě na kongresu světové asociace v Berlíně. V tématu týdne se zaměříme především na to, co z toho pro „Kladno“ vyplývá.

Pro TNT-Fortuna to znamená pochopitelně na prvním místě závazek, neboť místo v kalendáři pro další mítink nebylo. A tak jej opustilo Arles, kde příliš silný vítr odvál vícebojařům výkony  a navíc v seriálu figuruje další francouzský mítink, Talance. Organizátoři Kladna se nicméně dušovali prakticky hned po prvním ročníku, že požadavky pro challenge splňují. Mezi ty základní patří plně automatické měření času, šest provedených dopingových kontrol (tři u mužů i u žen) a respektování reklamních pravidel a omezení IAAF. Po premiéře před třemi lety TNT-Fortuna zelenou nedostal a nestalo se tak ani v následujícím roce. Až Kongres IAAF v průběhu vloni stvrdil příslušnost k seriálu a ředitel závodu a hlavní organizátor Zdeněk Lubenský mohl slavit.

Seriál = snazší zajištění kvalitní účasti
Účast v seriálu IAAF World Combined Events Challenge (dále jen vícebojařská challenge) totiž vyřešila jednu z překážek ve zkvalitňování mítinku. Aby Kladno přitáhlo hvězdu typu Claye nebo Dobryňské, muselo sáhnout hlouběji do kapsy. Atletům tak muselo finančně vykompenzovat fakt, že se jim start sice započítá do tabulek, nikoli však do challenge. Na jejím konci totiž čeká vícebojaře s nejvyšším průměrem pěkná odměna 30 000 amerických dolarů a na slušný výdělek (5000 USD) si přijde ještě i osmý v pořadí. Vzhledem k tomu, že se do seriálu započítávají tři výkony sezony, zejména muži málokdy absolvují čtyři a více závodů, a tudíž není snadné je k dodatečným nebo náhradním startům získat.

Vztah některých atletů ke Kladnu však lze dobře dokumentovat na Maurici Smithovi. V roce 2007 tu Jamajčan nestartoval, v challenge skončil druhý. Ročníky 2008 a 2009 TNT-Fortuny Smith ovládl, v seriálu IAAF však byl předloni čtvrtý, loni zůstal úplně mimo. Ani letos mezi startujícími nechybí.

Götzis a ti druzí
Mezi elitu se dostal relativně rychle, teď jak si najít své místo v seriálu? Pomineme-li různé šampionáty – velkých zemí, kontinentů a států se společnou historií nebo jazykem, jejichž výsledky se do challenge také započítávají – najdeme v seriálu pouze pět specializovaných vícebojařských mítinků. Už to vyjadřuje význam zařazení TNT-Fortuny do challenge. A pohled na startovní listinu naznačuje, že by se mohlo Kladno letos výsledkově vyšvihnout klidně do samotného popředí kvintetu.

Italský Desenzano del Garda je tradiční zahajovací mítink, v němž nepadají bůhvíjaké výkony, s výjimkou třeba startů po zranění, jako loni Jessiky Ennisové. O postavení rakouského Götzisu netřeba déle hovořit, Hypo-meeting je jasná jednička. Ovšem ani jemu letos nepřálo počasí a výkonnost to srazilo o několik řádů níž. Německý Ratingen byl a je spíše setkáním zdejších vícebojařů, což představuje, při vší úctě k nim, jistou kvalitativní hranici. Talence znamená, vzhledem k pozici na konci kalendáře, pro jedny šanci na revanš po nezdarech v předešlých závodech, pro druhé třeba ještě boj o pozici v challenge. Ale v případě jedněch či druhých jen zřídka padají výjimečné výkony.

Slušné šance pro Kladno
Z tohoto pohledu je situace Kladna poměrně příznivá. Startovní listina se může pochlubit hvězdami jako Clay a Šebrle, kteří absolvovali zatím jeden start. A čerstvě třicetiletý Američan dokonce vyhlásil, že by se mohl pokusit českou jedničku připravit o světové maximum. Základní podmínkou k tomuto je počasí, které bylo loni slušně řečeno mizerné. Lámat rekordy se jen sotva dají v dešti a chladu. To druhé, zdá se, tentokrát nehrozí, to první je vždy v sázce. Co však můžeme očekávat téměř s jistotou, že naroste počet osmitisícových desetibojařů a šestitisícových žen. Zatím tyto mety překonalo v tříleté historii TNT-Fortuny pět mužů a čtyři ženy (statistika je zde). Startovka mítinku z 10. června hovoří o 13 atletech a 6 atletkách nad touto hranicí.

Ať tak či tak, 15. a 16. června uvidíme na Kladně víceboj, s nímž lze na českém území srovnat snad jedině světový rekord nynějšího patrona mítinku Tomáše Dvořáka, který předvedl před jedenácti lety při Evropském poháru na Strahově.

IAAF World Combined Events Challenge 2010

Květen
8. – 9. 5. 23° Multistars - Trofeo Zerneri Acciai, Desenzano del Garda/ ITA
29. – 30. 5. 36th Hypo-Meeting, Götzis/ AUT
Červen
15. – 16. 5.  4th TNT-Fortuna Meeting, Kladno/ CZE
19. – 20. 6.  14. erdgas Mehrkampf-Meeting, Ratingen/ GER
25. – 27. 6. Otevřené mistrovství USA, Des Moines, IA/ USA
26. – 27. 6. Evropský pohár ve víceboji, 1. liga, Hengelo/ NED
26. – 27. 6. Evropský pohár ve víceboji, 2. liga, Tel-Aviv/ ISR
26. – 27. 6. Evropský pohár ve víceboji, Superliga, Tallinn/ EST
Červenec/Srpen
27. 07. – 1. 8. 20. Mistrovství Evropy, Barcelona/ ESP
28. 07. – 1. 8. 17. Mistrovství Afriky, Nairobi/ KEN
Září
18. – 19. 9. Decastar, Talence/ FRA
24. – 26. 9. Otevřené mistrovství Oceánie, Cairns/ AUS
Říjen
6. – 12. 10.  19. Hry Commonwealthu (Britského společenství) Nové Dillí/ IND
Listopad
21. – 27. 11.  Asijské hry (atletika), Guangzhou (Kuang-čou)/ CHN

Více informací o seriálu
Zaostřeno na TNT Fortuna meeting
Stránky TNT Fortuna meetingu

 

Michal Procházka

Vytisknout