přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

15. července 2008, 10:50

Kalendář posledních nadějí

Do definitivní uzávěrky nominace pro olympijské hry zbývá týden. Co se stane po 22.7. je z hlediska účasti pod pěti kruhy pasé. Proto není divu, že atleti, kteří sice mají olympijské ambice, ale chybí jim limit, vyrážejí na poslední zteče. Téma pro „téma týdne“.

Seznam závodníků, kteří za současné situace mají nakročeno do Pekingu, čítá 27 jmen. Někteří z nich jsou v kramflecích velmi jistí, jiní musí doufat, že je někdo z jejich soupeřů nepředčí a z nominace nevystrnadí. Proto je třeba být neustále ve střehu a pro větší klid by se sami měli pokoušet o vylepšení vlastního nominačního výkonu nejlépe na úroveň A limitu. Ještě těžší úkol však leží na těch, kteří limit dosud nemají vůbec, nebo jsou až těmi druhými v pořadí, kteří by za stávajícího stavu zůstali doma. Na co se tedy můžeme těšit?

První příležitost se naskytne již záhy, odpoledne se v Brně koná 2. atletické úterý. Pokud ještě nepřehodnotí plány, měl by se tu v dálkařském sektoru objevit Štěpán Wagner, jehož zatím v sezoně zdobí 790 cm a k limitu mu schází 15 čísel.
Na závody se chystá též koulařka Jana Kárníková, která v poslední době pravidelně obstřeluje 17 metrů, v Humpolci minulý týden předvedla už 17.29, na potřebných 17.50 m jí to však ještě neulétlo.  

Středa 16.7. pak nabízí hned dvě možnosti, byť z hlediska útočníků na limit poněkud nejisté.Vyzkoušet mítink ve Staré Boleslavi přijedou tyčkaři Boleslava Patery. „Každopádně zkusíme přijet a uvidíme podle počasí. Pokud se nám nebude zdát, sbalíme se a pojedeme druhý den do Ústí nad Labem,“ říká k tomu kouč. V jeho tyčkařské skupině je hned několik atletů bažících po olympijské účasti. Mezi muži by svého parťáka Jana Kudličku rádi v nominaci doplnili Michal Balner a Štěpán Janáček. Soupeřem jim bude laťka ve výšce 570 cm.  Janáček se o víkendu k této metě přiblížil na 10 cm, Balnerovi zatím chybí 28 cm. Pokud se jim podaří rozdíl smazat, mohou už balit kufry. Jejich potenciální sok Adam Ptáček totiž už dle svého trenéra Pavla Berana útok na limit vzdal. „Necítí se na to i následkem loňského zranění,“ vysvětlil.
V ženské tyčce má při těhotenství Pavly Rybové k Pekingu nejblíže Kateřina Baďurová, která se při své sobotní závodní premiéře po komplikovaném zranění přehoupla přes 435 cm. Musí se však mít na pozoru, protože vlastní zatím pouze limit ČOV/ČAS, s nímž může jet do Číny jen jedna závodnice, a na záda jí přitom dýchá její kolegyně Romana Maláčová. Ta se při témž závodě v Plzni přenesla už přes 430 cm. Trochu zpět (4.22) zatím zůstává Jiřina Ptáčníková, ale i ona má vyšší potenciál.
Mítink v Houšťce má v hledáčku opět Jana Kárníková, stejně jako VC Ústí nad Labem o den později, o čemž bude ještě řeč. „Tolik závodů za sebou mi nevadí. Myslím, že těch šest pokusů není zas tolik,“ říká pardubická vrhačka.

Ještě 16.7. se ve švýcarském Lucernu uskuteční mítink EAA, na nějž směřovala přípravu Marcela Lustigová, jíž ve stýplu chybí k limitu 2.30 vteřiny. Již má zakoupenu letenku, zda ale nakonec poběží, je ve hvězdách. „Aktuálně bojuji už 3 dny s virózou. Byla jsem u doktora, na antibiotika to není, ale kdy se uzdravím, to vážně nevím,“ krčí rameny svěřenkyně Miroslava Semeráda.
Kdyby Luzern kvůli zdraví nevyšel, zkusila by možná ještě nějaký závod v Česku. „Vše záleží na tom, jak se budu cítit,“ dodává smířeně.

O den později, tedy 17.7., je na programu VC Ústí nad Labem. O tom, že je náhradní variantou pro tyčkaře, jsme už mluvili, k tomu je třeba dodat, že na detašovaném „pracovišti“ v Lovosicích by se üž den předem mělo uskutečnit kladivo s duelanty v obou kategoriích. Utkat by se tedy měl Lukáš Melich s Pavlem Sedláčkem i Lenka Ledvinová s Kateřinou Šafránkovou a dá se očekávat tuhý souboj o letenky. 

V sobotu 19.7. je v Barceloně mítink EAA. Ten má pro svůj útok na limit vyhlédnutý mílař  Michal Šneberger. „Ikdyž formu málem a podle tréninkových časů bych limit měl mít už dávno, zatím jsem neměl příliš štěstí na závody. Buď nebylo dobré počasí nebo se rozbíhalo příliš pomalu, což mi nevyhovuje,“ říkal svěřenec Josefa Vedry s dovětkem, že mezi tradičně tempařsky zdatnými jižany by to snad konečně mohlo vyjít.

Tentýž den se chystá na svůj patrně poslední výstřel na olympijský cíl stýplař Peter Mikulenka. Frýdeckomístecký atlet musí pro letenku via Peking ze svého OR 8:41.13 z Memoriálu Josefa Odložila srazit přes 13 vteřin. Místem činu byl zvolen rakouský národní šampionát v Kapfenbergu. „Chtěli jsme do Belgie, ale tam mě nevzali, protože mají cíl běžet na 8:10. Rakouské mistrovství tak byla jedna z mále možností. Akorát doufám, že se nepoběží takticky na titul, to by pro mě nebylo moc dobré,“ říká svěřenec Josefa Nejezchleby.

Neděle 20.7. a belgický Heusden-Zolder. KBC – Night of athletics zatím nezveřejnil startovní listiny, nicméně z domácího pátrání vyplývá, že ani zde nebude česká atletika bez zastoupení. Další ze svých startů, už čtvrtý během týdne, má zde domluvený koulařka Jana Kárníková. Nově byla oznámena i trojskokanka Martina Šestáková, která však již limit má a nedá se říci, že by její pozici někdo ohrožoval.

Last minute. Tak by se daly z pohledů adeptů olympiády charakterizovat brněnské závody  1. Skokanská a vrhačská tour Brno 2008 a 3. brněnské atletické úterý, které se konají v poslední den nominčního období 22.7.  Do jihomoravské metropole tak patrně zamíří všichni, kdo budou mít ještě síly a také kondici pro úplně poslední ránu. Spektrum disciplín je široké, a tak je tu opět příležitost pro tyčkaře obou kategorií, výškaře Svatoslava Tona či dálkaře Romana Novotného a Štěpána Wagnera. Z diskařů, kteří se též přetahují o olympiádu, ohlásili organizátoři zatím Jana Marcella, a v ženské kouli by v případě, že se jí nepodaří splnit limit dříve, měla startovat Jana Kárníková.


To byl výčet útoků, které v tuto chvíli známe. Situace na bojišti se však mění každým okamžikem a je pravděpodobné, že se manažerům jednotlivých atletů podaří ještě nějaký ten start navíc vyjednat. V závěrečné předolympijské nominační horečce se zkrátka vyplatí být neustále ve střehu.      

Adam Pražák

Vytisknout