přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

23. července 2009, 10:30

Junioři za pokračováním medailové tradice

Událostí tohoto týdne je evropský juniorský šampionát, který od čtvrtka do neděle hostí srbský Nový Sad. Pojďme se podívat blíže na  stopu, kterou Češi do historie této soutěže obtiskli

Letošní ročník je v pořadí už dvacátý šampionátu předcházelo trojí vydání tzv. Evropských juniorských her. Čeští závodníci se akce zúčastňují od prvopočátku, před rokem 1993 samozřejmě ve společné výpravě se Slováky. Nejvíce zlatých medailí přivezli Češi v roce 2005 z Kaunasu. Byly tři a postarala se o ně stejná generace, která zářila už od MS do 17 let v Sherbrooku – jmenovitě překážkářka Hejnová, dálka Rosolová (pod dívčím jménem Ščerbová) a koulař Machura. Ovšem asi ještě hodnotnější sadu sesbírali Formanová, Benešová, Tomáš Janků a spol. z MEJ 1993 v San Sebastianu, kde na hrudích českých atletů skončily dvě zlaté, dvě stříbrné a jedna bronzová medaile.

Stejný počet cenných kovů, tedy pět, pak Češi získali i na zatím posledním MEJ před dvěma lety v Hengelu. Tehdy se zásluhou svého skvělého finiše stal juniorským šampionem ve stýplu  Jakub Holuša, vícebojařka Klučinová s kladivářkou Šafránkovou skončily druhé a na taktéž vynikající bronzy dosáhly sprinterka Čechová s další vícebojařkou Ogrodníkovou. Dosud nikdy se od dob rozdělení federace nestalo, že by Češi zůstali na MEJ bez medaile.

Navázat na úspěšnou linii se letos pokusí tři desítky reprezentantů, kteří vyhověli nominačním kritériím. Bylo jich dokonce více, ale vícebojař Štefek byl se svým výkonem až čtvrtý v pořadí, přičemž závodit mohou pouze tři, a štafeta na 4x400 m nepojede kvůli tomu, že by se jí kvůli vytížení nemohl zúčastnit Pavel Maslák, bez kterého kvarteto nesplňuje požadovaný průměr individuálních výkonů.

Totéž rozhodně neplatí o krátké štafetě, která by naopak měla být jedním z hlavních želízek v ohni. Národní rekord kvarteta Zich, Šťastný, Říčař a Maslák by se v porovnání s loňskými redukovanými tabulkami zařadil ve své kategorii na druhé místo v Evropě. Velmi vysoko je v daném porovnání Maslák také individuálně, mezi favority svých disciplín papírově patří také oštěpař Vadlejch či překážkář Mazáč.

Celkem se podle údajů pořadatele přihlásilo na šampionát 957 atletů ze 57 zemí. Nejpočetnější výpravou jsou bezkonkurenčně Němci, kteří by měli v Novém Sadu představit rovnou stovku atletů. Další výpravy výrazně co do počtu zaostávají, druzí jsou Francouzi s 68 sportovci, třetí Britové (64), dále Poláci (60), Italové (54), Rusové (52), Švédové (50) atd.

V Srbsku se šampionát koná poprvé v historii, nepočítáme-li rok 1989, kdy se ME konalo na území bývalé Jugoslávie. Hostitelské město Varaždin však leží na území dnešního Chorvatska. Česko ani dřívější Československo měření nejlepších evropských juniorů dosud nepořádalo.  
 

Vytisknout