přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

5. května 2009, 16:35

Jubilejní maratonský šampionát

V tomto týdnu proběhne v neděli hlavní díl programu PIM, pořadatele třech velkých silničních závodů v Praze, na královské vytrvalecké trati. Souboje o maratonské tituly republiky už mají čtyřicetiletou historii a čtvrtinu této časové plochy zajišťuje Prague Inernational Marathon, s.r.o. V tématu týdne krátce nahlédneme do historie MČR, která se začala psát roku 1970, respektive o rok dříve.

Roku 1969, tedy v době, kdy vznikl Český atletický svaz, byl poprvé vyhlášen mistr republiky, ovšem v rámci federálního šampionátu a navíc se neudělovaly další medaile. O rok později se datuje první samostatné mistrovství, zatím jen pro muže. Ženy si odbyly premiéru o 11 let později, tedy 1981. Pětkrát se ovšem pro menší účast neudělovaly medaile (1983, 89, 94, 96 a 97). Shrňme tedy pro pořádkumilovné: mistrovství se koná letos jubilejně po čtyřicáté (pro muže), pro ženy po 29.; tituly se budou udělovat po 41. (muži) a po 24. (ženy).

V posledních letech jasně navyšuje náskok v počtu pořadatelství Praha, kde se koná již po dvanácté v řadě a v součtu s předchozími celkem již osmnáctkrát. Následují Otrokovice s osmi, Domažlice s pěti, Havlovice a Pardubice po dvou a nakonec Děčín, Mělník, Ostrava, Prostějov a Úpice s jednou organizátorskou čárkou.

Mezi muži jsou jednoznačnými vládci historických počtů titulů a medailí Jan Bláha a Jiří Čivrný. Na nejvyšším stupni mistrovství ČR stál Bláha čtyřikrát, Čivrný třikrát. Bok po boku stojí oba v počtu cenných kovů, jichž nasbírali shodně sedm. Bláha je stále ještě aktivním běžcem, ovšem minimálně ten pražský maraton si zaběhl naposledy před dlouhými 6 lety (2003). Ze šestice borců, kteří mají doma dva republikové tituly, jsou nadále aktivní Pavel Faschingbauer a Róbert Štefko. Prvně jmenovaného na startu nejspíše neuvidíme, starty plánuje až na podzim. Zato od slovenského rodáka čekejme útok na další zlato. Poprvé se radoval hned po změně dresu v roce 2004 za výborných 2:12:35, které jsou dosud rekordem mistrovství, a podruhé pak loni v o poznání pomalejším čase. Jednadvacítka maratonců se stala republikovými šampiony právě jednou.

Mezi ženami je vyrovnaná situace v počtu titulů. Na Alenu Peterkovou, českou rekordmanku i majitelku nejlepšího času MČR 2:27:00 z roku 1995, se loni dotáhla čtvrtým úspěchem Ivana Martincová. Ta navíc s osmi medailemi vládne v tomto hledisku neohroženě před ženami, a o jeden vavřín i před muži. V případě nedělního úspěchu by se tak Martincová osamostatnila v čele. Jen další dvě ženy v historii vystoupaly nejvyšší stupeň více jak dvakrát, Vlastě Rulcové se to povedlo třikrát, stále aktivní Táně Metelkové, ovšem letos neběžící, dvakrát. Osmičce maratonkyň se pak zadařilo právě jednou.

Jak už bylo řečeno, nejvíc cenných kovů mají na kontě Martincová (8), Čivrný a Bláha (7). Za Martincovou zeje propast, nejblíže jsou již zmíněné Peterková s Rulcovou a také Radka Churáňová, jež mají po čtyřech medailích. Poslední, kdo se z této trojice objevil na pražském maratonu je právě posledně jmenovaná Churáňová. Po třech úspěších na bedně mají dvojnásobná šampionka Metelková, dále Petra Havlová a Markéta Pokorná. Další čtveřice dam má na kontě dvě placky, dlouhá řada běžkyň (24) pak jednu.

Mezi muži je situace výrazně vyrovnanější, na druhou stranu mezi čelními sběrateli kovů není žádný z aktivních, nejvýše se čtyřmi Pavel Novák (ovšem letos neběží) a se třemi Jiří Wallenfels. Za již omílaným vedoucím duem se sedmi medailemi následuje hned se šesti Alexandr Neuwirth, s pěti Pavel Kryška a František Pechek. Kromě Nováka má čtyři úspěchy na kontě Peter Klimeš, vedle Wallenfelse pak tři Karel Bieringer, Václav Chudomel a Ondřej Zeleňanský. Plejáda borců má doma dvě medaile (18) a téměř dvojnásobek (33) alespoň jednu.

Vytisknout