přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

28. července 2009, 09:54

Jízdenky via Berlín? Šance do neděle

Poslední týden mají zájemci o start na mistrovství světa v Berlíně, aby se protlačili do nominace. V neděli druhého srpna tato šance definitivně zmizí. Kdo by se mohl ucházet o místo ve výpravě a jaké možnosti nabízí termínovka?

Nejprve stručná rekapitulace: K 26. červenci, tedy přesně týden před nominační uzávěrkou, mělo tzv. splněno 22 atletů. Z toho 13 vyhovělo limitu IAAF, který dává takřka jistotu startu, zbylých 9 dosud dosáhlo na o něco měkčí limit ČAS a jsou tak (někde více, jinde méně) ještě vystaveni teoretické možnosti, že je ve výpravě nahradí někdo jiný, kdo jejich výkon na poslední chvíli předčí, ale zas ne o tolik, aby se dostal do kategorie IAAF a mohli jet oba. S limitem ČAS totiž může jak známo v Berlíně startovat v každé z disciplín pouze jeden závodník.

Možnost dosáhnout na jízdenku (ano, do Berlína výprava neletí, nýbrž jede vlakem) mají teoreticky všichni, někteří jsou však této možnosti nepochybně blíže než jiní. Do této kategorie spadají například tyčkaři, u kterých se čeká útok na limity nejmasivnější. Jedna z neúspěšnějších disciplín posledních let totiž zatím výrazně zaostává za očekáváním. Splněný limit, a to „pouze“ limit ČAS, má zatím mezi muži akorát Jan Kudlička, jeho kolegové ze skupiny Boleslava Patery nikoliv. Na druhou stranu především Štěpán Janáček je přímo proslulý svými výkony „last minute“ a ani Michal Balner jistě nehodlá složit zbraně. „Společně ještě s Pavlou Rybovou a Romanou Maláčovou míříme nejprve ve středu do Břeclavi a pak je v neděli mítink u nás na Julisce,“ přibližuje závodní program skupiny v posledním nominačním týdnu trenér Patera. Netýká se Kateřiny Baďurové, kterou aktuální problémy s patou s nejvyšší pravděpodobností připravily o možnost pokoušet se o splnění limitu.

Skokanský mítink na Dukle s příznačným podtitulem Poslední šance na MS si vybrala také dálkařka Denisa Rosolová. Pro bronzovou medailistku z HME 2007, kterou však po nadějném rozjezdu sezony na dlouhé dva měsíce vyřadilo zranění kotníku, to dokonce bude jediný závod do konce nominačního období. „Nechávám to osudu. Buď skočím limit a pojedu do Berlína, nebo ne a pojedu na dovču. Ale radši bych přeci jen ten Berlín, dovolenou můžu odložit,“ říká Rosolová, která při své nedávné premiéře pro zranění skočila 621 cm. K vlakové jízdence do hlavního města Německa by musela přidat ještě skoro čtyři decimetry.

Běžci Jakubovi Holušovi scházejí k limitu na půlce smolné dvě setiny. Po zisku medaile na patnáctistovce při ME do 22 let se pokoušel o vymazání chybějícího ždibce v sobotu v Itálii, závod však kýžený efekt nepřinesl.  „Čekal jsem lepší výsledek, ale byla špatná cesta. Přijel jsem tam až v jednu v noci před závodem. Myslím, že formu ještě mám a chci to zkusit prodat. Natrénováno je taky,“ vyjádřil se s tím, že svůj další pokus směřuje na pátek, kdy je mítink v německém Leverkusenu.  "Závod to bude myslím dobrý, tak uvidíme. Jdu do toho s čistou hlavou,“ říká Holuša.

Sprinter Jiří Vojtík musí pro Berlín vylepšit svůj nejlepší letošní výkon 20.82 alespoň o 17 setin. Optimismus mu přidal nedělní výsledek, v Německu mu změřili čas 20.87. „Docela se to rozbíhá. Závodím ještě v sobotu v Litomyšli. Tam mám už 20.63 s větrem, takže se tam dá běžet rychle,“ vzkázal Vojtík.

Už v úterý se v Opavě chystá smazat manko k alespoň 59 metrům oštěpařka Jarmila Klimešová. Variantou je pak kvalitně obsazená středeční Velká cena Ústí nad Labem. „Cítím se docela dobře, tak doufám, že do Ústí už nebudu muset,“ říká svěřenkyně Jana Železného.
Naopak jako první volbu si ústeckou Velkou cenu vybrala koulařka Jana Kárníková, pro kterou jsou další alternativou páteční Grand Prix Krupka a sobotní Litomyšl. „Dva týdny jsem trénovala a zbývají mi poslední tři závody. Zraněné rameno sice není úplně v pohodě, ale zkusit se to musí,“ prohlásila Kárníková.      
Obdobný výběr mají také diskaři. Ve startovce Velké ceny Ústí najdeme hned dva potenciální adepty na překonání potřebných 63 metrů – Miroslava Pudivítra a Jana Marcella.

A pak je tu skupina atletů, kterým by splnění limitu ČAS za stávající situace nestačilo a pro účast v Berlíně by museli pokořit limit IAAF nebo alespoň předvést lepší výkon než jejich kolega z disciplíny, který již nominační „béčko“ vlastní. V řadě případů je v tom mizivý rozdíl, a tak někteří své šance nevidí zrovna reálně. Patří mezi ně i půlkařka Veronika Mráčková, která by se musela zlepšit o více než dvě vteřiny , aby pokořila hranici dvou minut, respektive velmi podobných 2:00.10, které už letos zaběhla Lenka Masná. „Bohužel není jednoduché v této branži dostat se na adekvátní závod, ve kterém by se takový čas dal běžet. Přesto jsem už byla minulý týden ve Švédsku, kde celý den lilo a byla kosa, byla jsem sice třetí, ale čas 2:05, což není moc slavné. Jediné, co ještě chci zkusit, je běžet v pátek v Krupce s mojí oddílovou kolegyni Terezou Čapkovou, ale bude to spíš běh pro radost. V neděli je sice ještě v Německu Watenscheid, ale zatím mi manažer nepřislíbil účast. Nicméně závěr je ten, že na 2minuty momentálně asi nemám, ale chci se pokoušet zlepšit svoje dosavadní maximum,“ prohlásila Mráčková.

Potud krátký exkurz do plánů některých atletů, kteří v sobě více či méně stále živí naděje, že se jim podaří proniknout do výpravy pro světový šampionát. Potenciálních adeptů však je samozřejmě více, než jsme uvedli, stejně jako možností, kde závodit. Vyplatí se proto být v pohotovosti a až do nedělního večera nepolevovat ve své pozornosti. A asi není třeba zdůrazňovat, že nejvíce zpráv o zejména domácím atletickém dění přinášejí internetové stránky, které máte zrovna otevřeny.     

Vytisknout