přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

23. března 2009, 18:15

Jednání Rady IAAF v Berlíně

V sobotu a neděli proběhlo pravidelné jednání Rady IAAF, tentokrát v Berlíně. Jak vyhlásil prezident Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) Lamine Diack, hlavním cílem setkání byla příprava Kongresu IAAF a mistrovství světa, které se zde koná v srpnu, dále projednání důležitých změn v hnutí. Z hlavních hmatatelnějších výstupů Rady vystupuje volba místa konání příštího krosového mistrovství světa. Na programu toho bylo víc, připravili jsme pro vás v Tématu týdne souhrn.

Rozruch nepochybně způsobí návrh, s nímž v německé metropoli přišla Technická komise, a Rada jej navrhne ke schválení Kongresu. Obsahuje totiž nulovou toleranci chybným startům, neboli jinými slovy, kdokoli se dopustí porušení pravidel při startu – nejčastěji vyběhnutí před výstřelem nebo do 0.1 sekundy po něm – bude hned při první chybě vyloučen.
Přitom teprve od začátku roku 2003 platí systém jednoho varování pro celé startovní pole, každé další porušení pravidel znamená diskvalifikaci již nyní. Před rokem 2003 mohl každý ze startujících jednou při startu „zkusit štěstí“ a vyběhnout proti pravidlům, což neúnosně prodlužovalo program mítinků.
Nyní jsou důvody navrhované změny trochu jiné, vysvětluje je Jorge Salcedo, šéf technické komise IAAF, jež „nulovou toleranci“ navrhuje: „Mnoho atletů hrálo se soupeři hru, což s novým pravidlem nebylo možné,“ míní o návrhu, který pokud kongres schválí, začne platit již od roku 2010.
Nejedná se však o jedinou změnu pravidel, těch je na stovku. Kongresu se bude také předkládat schvalování řady dodatků ke Stanovám IAAF. Jde například o návrh zvýšení ženských členů Rady IAAF na minimálně 20 procent, tj. ze stávajících čtyřech dam nejméně na šest ze 27 radních.

Právní komise finišuje práci na novém systému registrací manažerů a atletů, který má zajistit kvalitativní standard v práci zástupců atletů, jenž by měl rovněž platit od roku 2010.
Ostře sledovaným výstupem komise však bylo také posouzení knihy Dwaina Chamberse o jeho dopingové minulosti. Na základě doporučení právníků se IAAF rozhodla nečinit disciplinární kroky proti kontroverznímu britskému sprinterovi, a to přesto, že Chambersova kniha obsahuje tvrzení: „Podle mě polovina Američanů, které jste obdivovali při sledování olympijských her 2008, používala v minulosti drogy zlepšující výkon.“ Servítky si nebere ani vůči svým krajanům a osobně útočí na Christine Ohuruoguovou, olympijskou vítězku z Pekingu, na bývalého manažera Johna Regise nebo na Lorda Sebastiana Coea. Generální sekretář IAAF Pierre Weiss se k tomu vyjádřil v tom smyslu, že konkrétní právní kroky jsou spíše na osobách nebo organizacích, které Chambers v knize jmenuje. Sám atlet rozhodnutí podl PA Sport kvitoval s povděkem: „Jsem opravdu rád, že se vše vyřešilo a že se můžu těšit na světlé zítřky.“ Britovi teoreticky hrozil i doživotní zákaz startů.

V Berlíně bylo stvrzeno místo a datum konání příštího krosového mistrovství světa (letošní MS hostí již tuto sobotu jordánský Ammán), důvěru dostala na 27. března 2010 polská Bydhošť. Město už má dobré zkušenosti s mládežnickými šampionáty na dráze. Naposledy tu vloni uspořádali MS juniorů, a před 10 roky se tu odehrála premiéra světového šampionátu 17letých (v české terminologii dorostu). A konaly se tu i dvě akce na evropském poli, konkrétně již před 30 lety ME juniorů a v roce 2003 ME do 22 let. Také MS v krosu již v Polsku bylo, v roce 1987 v hlavním městě Varšavě.
Přišla na řadu také pořadatelská prezentace nejbližšího „velkého“ MS. Z půl milionu vstupenek, které jsou na největší letošní atletický svátek k dispozici, už bylo prodáno dvě stě deset tisíc. Radost nad množstvím vstupenek vyjádřil i prezident Diack. Jednou z již avizovaných novinek při MS bude premiéra maratonu zcela mimo stadion, běžce čeká start i cíl u Braniborské brány. Drobně byl upraven i čas samotného startu, namísto původně avizovaných 11 hodin to bude v 11.45.
S účastníky Rady IAAF se setkal maskot šampionátu medvěd Berlino, jehož jméno bylo vybráno podle veřejné ankety. MS se uskuteční na zrekonstruovaném olympijském stadionu z roku 1936. Pořadatelé předpokládají práci 3500 dobrovolníků.

Potvrzeny byly i další detaily, časové pořady pro podzimní MS v půlmaratonu (Birmingham), ženy startují 9 hodin, muži v 9.30, a také halového MS (Dohá) v březnu příštího roku – časový pořad je zde.  Ví se už i datum konání MS v půlmaratonu v příštím roce, v čínském Nanningu se poběží 16. října 2010.

Michal Procházka

Vytisknout