přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. ledna 2011, 14:05

Jedenáct otazníků pro rok 2011

O úspěchu či neúspěchu české atletiky v nadcházejícím roce rozhodne kombinace mnoha faktorů. Sestavili jsme výčet těch, které jsou podle nás ty nejklíčovější. 

Přijde pro české atlety po medailově chudších šampionátech žeň cenných kovů?
Od předloňského světového šampionátu vozí česká reprezentace z vrcholných akcí navzdory vysokému počtu finálových umístění vždy pouze po jedné medaili. V Berlíně to bylo stříbro Špotákové, na HMS v Dauhá bronz štafety čtvrtkařek (který navíc získaly až ex post po diskvalifikaci soupeřek), na ME v Barceloně také bronz opět díky Špotákové. Velmi dobrou šanci navýšit tento zisk mají Češi už za pár týdnů na HME v Paříži, kde budou „obhajovat“ tři cenné kovy z posledního evropského šampionátu pod střechou v italském Turíně.    

Zláká ostravská Zlatá tretra znovu Usaina Bolta a uvítá ho konečně slunečným počasím?
Nejkvalitnější domácí mítink, zařazený do seriálu IAAF World Challenge, se chystá na jubilejní 50. ročník. Stejně jako v předchozích letech mají organizátoři spadeno na plejádu hvězd, včetně té nejzářivější. Snad k atletickému svátku přispěje i počasí a tentokrát si odpustí i své bohužel již tradiční rozmary.   

Vrátí se Barbora Špotáková k výkonnosti nad 70 m a prodlouží medailové úspěchy z posledních let?
Čtyřnásobná atletka ČR Barbora Špotáková přešla po sezoně, v níž na vzdory bolavému loktu vyhrála seriál Diamantové ligy a prodloužila svoji medailovou sérii z vrcholných akcí na pětiletku, k trenéru Janu Železnému. Spolupráce dvou stávajících světových rekordmanů by mohla Špotákové přispět k návratu k výkonnosti, jíž předváděla v olympijské sezoně. Ve hře je i obhajoba světového titulu.

Vydrží Roman Šebrle zdravý a ukáže mladším konkurentům, že se s ním ještě musí počítat?
Stále závodící legendu světového víceboje brzdí v posledních letech četná zranění. 36letý rodák z Lanškrouna však ještě na atletický důchod nepomýšlí a hodlá se na vrcholných akcích poprat o přední umístní. V hledáčku má i HME, na které se však nejprve musí kvalifikovat.

Padne na českém území hodinová hranice v půlmaratonu a potvrdí se v tuzemsku rostoucí obliba běhání?
Na magickou metu měli v posledních letech spadeno organizátoři v Praze, Pardubicích i Olomouci. Tam také vloni zdánlivě padla, jenže později se ukázalo, že k tomu přispěl fakt, že si přední závodníci omylem zkrátili trať. Výsledky byly revidovány a nejlepší čas na českém území tak zůstal za hodinovou hranicí. Cíl tedy pořadatelům zůstal, stejně jako ambice lákat stále více domácích k účasti na jejich závodech.  

Překvapí čeští atleti na špičkových světových mítincích, tak jako se to loni povedlo třeba Petru Frydrychovi v Diamantové lize nebo Denise Rosolové na Zlaté tretře?
Byly to vloni neobyčejně příjemné šoky. Soupeřům dosud nepříliš neznámý Frydrych se stal postrachem soupeřů při prvních mítincích Diamantové ligy a jen tak tak, že si neodnesl i skalp slovutného Nora Thorkildsena, Rosolová zase zaskočila všechny svým fantastickým představením na své nové trati, když na domácí půdě v Ostravě „smázla“ všechny konkurentky včetně olympijské vítězky Ohuruoguové. Dočkáme se podobných dechberoucích okamžiků i letos?  

Osvědčí se nový model atletické extraligy?
Nejvyšší soutěž družstev ve své dřívější podobě skončila, od letoška ji zkusmo nahradí nový model spojující prostřednictvím bodů klasické přímé utkání s domácím šampionátem a vybranými mítinky.

Udrží se národní tým v Superlize ME družstev?
Vloni si česká reprezentace suverénně vybojovala postup mezi elitní dvanáctku evropských zemí, letos v červnu ji však bude čekat ještě o něco těžší mise, aby se mezi nejlepšími udržela. Znamená to skončit ve Stockholmu nejhůře na devátém místě.  

Budou zejména překážkáři pokračovat v posouvání českých rekordů? Přidají se k nim další?
Je už to taková každoroční tradice, že Zuzana Hejnová zkvalitňuje národní maximum na trati 400 m př. Daří se jí to kontinuálně od roku 2004 a zatím to dotáhla až k času 54.13 Zdatně si vedl i Petr Svoboda, který ke své stodesítce venku přidal i halovou šedesátku, obdobně jako se to předloni vedlo Lucii Škrobákové (pochopitelně s obměnou, že její trať je venku o 10 m kratší). A protože nadějné pokusy na národní maximum měli třeba i běžec Jakub Holuša či tyčkařka Jiřina Ptáčníková a Eliška Klučinová rekord v sedmiboji zatím "jen spoludrží", máme se doufejme na co těšit.      

Dorazí  světové hvězdy Tamgho či Lemaitre na ostravské ME do 23 let a přispějí tak k úspěchu akce?
Po čtyřech letech se na vítkovický stadion vrací významný šampionát. Generace, jejíž část si zdejší prostředí ozkoušela už při MS do 17 let, přijede bojovat o evropské tituly kategorie do 23 let. Mohli by mezi nimi být i ti, kteří si už vydobyly opravdu celosvětové renomé, jako třeba trojnásobný šampion ze seniorského ME v Barceloně Christophe Lemaitre či halový světový rekordman v hale Teddy Tamgho. Když se, třeba i díky nim, šampionát povede, mohlo by to organizátorům pomoci v jejich kandidatuře ne ME družstev v roce 2013.

Zlepší se situace kolem financování českého sportu?
Peníze jsou vždy až na prvním místě, říká se, nelze je tedy opominout. Rozpočtové škrty ve státním rozpočtu v kombinaci s neutěšenou situací kolem Sazky a doznívající ekonomickou krizí v soukromém sektoru přitom dostávají tuzemský sport do nelehké situace. Doufejme, že se podaří nalézt cestu ke zlepšení. 

Vytisknout