přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

23. prosince 2010, 19:15

Jaké byly … běhy mimo dráhu a chůze

Oproti předešlým dílům probereme najednou muže i ženy v každé disciplíně. Jaké tedy byly maratony, půlmaratony, chodecké závody, krosy a vrchy?

„Neuvážená formulace“
Před rokem jsem na tomto místě napsal, že maraton „zažil revoluci“, když se špičkový čas 2:06 podařilo během jediné sezony překonat osmkrát (počet těchto výkonů tehdy vzrostl o polovinu). Vzhledem k dalšímu vývoji se ukázalo, že to nebyla zrovna vhodná formulace.


Haile se letos rozloučil, aby se bleskově vrátil - foto: www.graf.cz

Letos byla tahle hranice prolomena v tuctu případů a číslo takových maratonů už se blíží čtyřicítce. Vzhledem k tomu že se k nim v posledních dvanácti měsících přiřadily i tratě, které rychlým časům dosud nesvědčily (Praha či Boston), možná nás napřesrok čeká opravdu zajímavé rekordní bilancování. Zvlášť když poprvé v historii padla během roku třikrát meta 2:05.

Lídr letošních statistik Patrick Makau (2:04:48) se po krůčcích přibližuje rekordu Císaře Haileho, který na sebe tentokrát upozornil více svým „koncem kariéry“, záhy odvolaným. Nejen tito dva patří k možným pokořitelům stávajícího „Olympu“ těsně pod 2:04. Nebylo by však překvapením, kdyby rekord přišel od někoho třeba úplně neznámého, vzpomeňme už na zmiňovanou Prahu a „kometu“ Eliuda Kiptanuie (2:05:39).

Co zůstává stejné, je, že jsme si u maratonců jsme si zvykli pohlížet na sezonu přes dvě východoafrické velmoci, výhradně oni figurují mezi dvacítkou nejlepších výkonů. Navrch mají Keňané s pěti nejrychlejšími časy, v desítce je skóre proti Etiopanům 7:3, v top 20 už je to vyrovnanější 11:9.

Celý článek v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout