přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

13. srpna 2009, 14:06

Jak se skládala výprava pro Berlín II

V druhé části představovačky českého týmu pro MS přiblížíme, jak se na vrchol sezony s postupem času nominovala další dvanáctka atletů.
(Pozn. Cílem je ukázat závody, v nichž se zpětnou platností definitivně rozhodlo o nominaci, jakkoli pak třeba atlet(ka) svůj výkon zlepšil(a). Na závěr jednotlivých reprezentantů stručně doplňujeme další průběh jejich sezony, s douškou o ambicích na MS - uvedeno tučně.)

Zuzana Hejnová - 400 m př. 56.21, 30. května Castellón (Španělsko)
Účasti na MS v Berlíně se dnes významně přiblížila Zuzana Hejnová. Hned při premiéře ve své hlavní disciplíně, překážkářské čtvrtce, zaběhla časem 56.21 o 9 setin, než je limit ČAS. "Doufala jsem, že hned v prvním závodě splním aspoň limit B. Byly dobré podmínky, i když docela foukalo na první dvoustovce," uvedla Hejnová. "I když mi béčko bude nejspíš stačit, určitě chci splnit áčko a pokud to půjde dobře, tak hned při memoriálu Odložila, před domácím publikem," doplnila směrem k ostřejšímu kritériu IAAF 55.50. "Čeká mě dost závodů, takže doufám, že čas hodně stlačím." Svěřenkyně Martiny Blažkové svou disciplínu jako jediná z vysokoškolaček vyhrála.
Zuzana Hejnová se v dalších závodech jen zlepšovala. A své maximum posunula až na 54.90, tedy novou metu národního rekordu, který se dvěma letošními čárkami vylepšila už celkem šestkrát. V Berlíně nemůže mít jinou ambici než finále, třeba ještě povýšit sedmou příčku z Pekingu.

Lucie Škrobáková - 100 m př. 12.97, 31. května Castellón (Španělsko)
Nejlepší individuální výkon (na PMEZ) podala překážkářka Lucie Škrobáková. Halová vicemistryně Evropy podruhé v kariéře prolomila hranici 13 vteřin, přičemž tentokrát zaostala pouhé čtyři setiny za vlastním rok starým národním rekordem. K nominačnímu "áčku" pro MS  jí chyběla setina. Faktickou jistotu startu na MS má vzhledem k náročnosti kritérií a aktuální výkonnosti ostatních českých překážkářek už nyní. Svým časem se svěřenkyně Jany Jílkové vejde do první patnáctky dle aktuálních světových tabulek a to ještě může žehrat na svou startovní reakci 0.314 s, která ji připravila o ještě lepší výkon.
Skvělou sezonu prožívá Lucie Škrobáková. I když odečteme její senzační český rekord 12.73, běžela sedmkrát lépe jak za 13 vteřin, tedy pod hranici, kterou poprvé překonala loni, tehdy navíc jen jednou. Podaří-li se jí na MS čas přitlačit k 12.80, mohla by se podívat do finále.

Roman Šebrle - desetiboj 8348, 30. a 31. května Götzis (Rakousko)
Roman Šebrle získal při svém prvním závodě v sezoně 8348 bodů a na prestižním mítinku IAAF zůstal pod stupni vítězů. Roman Šebrle začal svůj boj o šesté vítězství v Götzisu stovkou za 11.14 (vítr + 0.2), na kterou navázal výbornou dálkou do vzdálenosti 786 cm (-0.1). V kouli přidal 15.41 m a posunul se na čtvrtou příčku. Pak však přišla výška, jeho jindy parádní disciplína, a na ní Roman ztratil. V obtížných větrných podmínkách skočil na své poměry pouze 194 cm a propadl se na průběžné 5. místo.  „Zatím to bylo výborný. Ale ta výška, to je prostě v háji, to je konečná,“ povzdechl si Šebrle pro internetové stránky Deníku Sport. „Nemůžu říct, že bych na to neměl. V rozeskakování jsem dva metry skočil s rezervou. Jenže v závodě byly tři pokusy každý pes, jiná ves.“ Rozpačitý byl i jeho trenér Dalibor Kupka. „Roman je z toho zaskočený. Na tréninku skákal dvometrové skoky jeden za druhým. Věřím, že v dalším závodě skočí dvě stě deset. Ale tady už to bude těžké. Uvidíme, co ostatní kluci předvedou zítra,“ říkal Kupka ještě před čtvrtkou, kterou jeho svěřenec zaběhl za 49.50 s a svůj účet v polovině soutěže uzavřel na 4257 bodech. Zůstává pátý a na první pozici, kterou drží halový vicemistr Evropy Alexej Kasjanov,  ztrácí 204 bodů. 
Druhý den olympijský vítěz z Atén a světový rekordman načal překážkami za 14.33 (vítr - 0.8), na které navázal diskem do vzdálenosti 46.71, v tyči výkonem 490 cm a v oštěpu hodil 67.54. Po devíti disciplínách byl třetí s náskokem 39 bodů na Němce Pascala Behrenbrucha. Ten nadělil olympijskému vítězi deset vteřin v závěrečné patnáctistovce a odsunul jej na nepopulární bramborovou pozici. Šebrle běžel 4:48.88. Těšit jej může alespoň pohodlně splněný limit na MS v Berlíně. Senzačně vyhrál další z Němců Michael Schrader, který sbíral osobní rekordy jak na běžícím pásu a v konečném účtování předčil po výkonu 8522 bodů Američana Treye Hardeeho o šest bodíků.
Roman Šebrle sice znovu necestuje na MS na úplném čele tabulek, jeho forma a pohoda je však oproti loňsku úplně někde jinde. Nečas jaký panoval na Kladně, se snad nebude opakovat. Jak Šebrle ukázal bronzem na HME, musí se s ním a jeho bojovným srdcem stále počítat na medailové stupně.

Jiřina Ptáčníková - tyč 4.55, 1. června Rehlingen (Německo)
Jiřina Ptáčníková
měla na MS do Berlína nakročeno svým výkonem z počátku května 4.35 m, nyní přidala dalších 20 cm a přesunula se do skupiny atletů s limitem IAAF. Současně se v českých dlouhodobých tabulkách posunula na třetí místo za Kateřinu Baďurovou a Pavlu Rybovou.  "Jsem nadšená, věřila jsem si, ale že to skočím takto v úvodu sezony, to jsem nečekala. Nenapadlo mě to ani ve snu. Stejně tak mě těší, že jsem vyhrála a dosáhla rekordu stadionu v Německu, kde je velká tradice skoku o tyči. Zkoušela jsem i 461 a nebylo to beznadějné,"prohlásila svěřenkyně trenérů Ptáčníka a Goroškova, která v Rehlingenu porazila např. domácí Kristinu Gadshiewovou.
Jiřina Ptáčníková se pevně usadila na postu české jedničky a dál zvyšuje svou výkonnost. Kvalifikačních 455 zdolala ještě jednou a v pravou chvíli, získala za ně totiž zlato na univerziádě. V Berlíně bude konkurence tužší a takový výkon bude nejspíš třeba na finále, ale celkem čtyři starty se 450 a výše by měly Ptáčníkové dodat sebevědomí.

Jaroslav Bába - výška 2.31, 10. června Soluň (Řecko)
Jaroslav Bába
nezačal sezonu dobře, třemi závody, v nichž se sice zlepšoval, ale nejlépe skočil před deseti dny v Rehlingenu 222 cm. Ve středu však v druhém největším řeckém městě skočil 231 cm, což je nejen limit IAAF pro mistrovství světa, ale také nejlepší výkon od jeho vážného zranění v zimě 2006. Bába v závodě podlehl jen Bělorusovi Dmitrikovi, který zdolal laťku o 2 cm výše. Třetí Srb Topič i čtvrtý Kypřan Iannou překonali 228.
A Jaroslav Bába pokračoval ve výborném tažení dál. Ještě dvakrát zdolal 231 cm a jednou dokonce 233. To je celkem čtyřikrát nad hranici, kterou do letošního jara po zranění nepřeskočil. Vyjde-li mu závod, může se klidně rozvzpomenout na medailové časy.

Lenka Masná - 800 m 2:00.10, 20. června Leiria (Portugalsko)
Přestože nová pravidla zavedená speciálně pro ME družstev většinou nenahrávají absolutní výkonnosti, u půlky žen to neplatilo. Lenku Masnou vybudila špičková konkurence k výkonu 2:00.10, čímž splnila B limit na MS v Berlíně. Od roku 2002 a časů Lídy Formanové to je nejlepší český čas na osmistovce žen.  "Byl to hodně rychlý závod. Soupeřky byly vyrovnané a vzájemně jsme se  tahaly. Měla jsem na hodinkách nastavené mezičasy  na dvoustovku, čtvrtku i šestistovku a hodinky pípaly vždy s velkým zpožděním, což mě ještě víc motivovalo, protože jsem cítila, že mám ještě síly," říkala svěřenkyně Jiřího Sequenta, jíž ke kriteriu IAAF scházelo na pátém místě pouze deset setin. Vyhrála v novém výkonu sezony Ukrajinka Julia Krevsunová v čase 1:58.62.
Lenka Masná už se sice svému nominačnímu času nepřiblížila, celkem čtyřikrát však v sezoně pokořila hranici 2:02 a s podobnou formou by měla postoupit do semifinále. V Berlíně bude jedinou "nepřekážkovou" bežkyní.

Romana Maláčová - tyč 435, 28. června Praha-Strahov
Výborné výkony předvedly tyčkařky. Titul Jiřiny Ptáčníkové, byť premiérový, se tak nějak čekal, získala jej za další kvalitní skok ve výšce 440 cm. Na osobním rekordu 461 cm už závodnice Olympu ztroskotala. Ještě větší důvod k radosti měla stříbrná Romana Maláčová, která osobním rekordem 435 splnila mírnější kritérium pro MS a připojila se tak k dnešní vítězce. „Jsem samozřejmě hrozně ráda. Dá mi to klid i další motivaci, což jsem už nutně potřebovala. Na 440 cm už jsem byla v euforii a moc spěchala. Taky už mi chyběla síla. Ale to mám pocit, že posunout bych se ještě mohla,“ svěřila se atletika Dukly. Z bronzu a dalšího decimetrového pomateřského zlepšení na 420 cm mohla mít radost Pavla Rybová, oddílová kolegyně Maláčové.
Romana Maláčová kromě nominačního závodu nedosahovala výkonnostní úrovně limitu pro MS, nejlépe kromě toho skočila na exhibiční Pražské tyčce 425 cm, po MČR pak nejvýše 412. V Berlíně to nebude mít vůbec snadné.

Martina Šestáková - trojskok, 5. července Kladno
Výpravu pro MS do Berlína se dnes rozšířila o Martinu Šestákovou. V páté sérii trojskokanka pražského USK dolétla na 14.18, čímž splnila o 8 cm mírnější kritérium, k ostrému chyběly 2 cm. „Mám z toho velkou radost. Tenhle stadion mám moc ráda, mám tu i osobní dálkařský rekord,“ sdělila po závodě svěřenkyně Michala Pogányho, která tak má po dnešku na Kladně maxima z obou skoků, mezi nimiž dlouho lavírovala. Teď je její jasnou prioritou trojskok, v dálce už před ním skočila 620 cm. „Nevadí mi tolik pokusů, alespoň jsem se rozskákala. No, výkon raději nebudu komentovat,“ zhodnotila se v dálce. Také v její doméně vidí ještě rezervy. „Teď mi pan šéftrenér Fišer říkal, že to bylo bez prkna. A vím i o dalších chybičkách.“ Věří si nyní třeba už i na 14.50? „To nevím. 14.30 by mi stačilo,“ uzavřela.
Pravda je taková, že ani zopakování výkonu z Kladna nemusí stačit na finálovou dvanáctku. Martina Šestáková měla letos čtyři závody 14 metrů a dále (z toho však jeden s větrem) a bude především chtít smazat nuly, které u jejího výkonu zůstaly v Pekingu i Turíně.

Eliška Klučinová - sedmiboj 6015, 18.-19. 7. Kaunas (Litva)
Eliška Klučinová má za sebou životní sedmiboj. Obhájkyně předloňského stříbra navázala na trojici osobních rekordů z prvního dne dálkou do vzdálenosti 629 cm (hraniční vítr +4.0). Po oštěpu, který poslala na 44.67 m, jí před závěrečnou osmistovkou scházelo 12 bodů na bronzovou příčku Rusky Naděždy Sergejevové. V osmistovce si však spíše hlídala pokoření šestitisícové hranice, což je limit ČAS pro Berlín. "Na medaili jsem vzhledem k běžeckým kvalitám soupeřek ani nemyslela. I tak jsem běžela na krev, kvůli problémům s achilovkama totiž nemám natrénováno, kolik bych mít měla," říkala svěřenkyně Martiny Blažkové, ktrerá si za 6015 bodů si z letošního ME odveze čtvrtou příčku. A také limit na MS. Zda tam však nakonec odcestuje, není ještě jisté. "Mám před sebou volbu, zda jet na šampionát s rizikem, že tam zametu a zhorším si achilovky, které mě opravdu zlobí, nebo je budu léčit, aby se to konečně vyřešilo. Zkusím si naordinovat klid s návštěvami kryoterapie a rozhodnu se podle toho, jak to zabere," doplnila Klučinová.
Eliška Klučinová do Berlína cestuje s vizitkou jednoho z nejpříjemnějších překvapení nominace. Ke svému výsledku se bude chtít jistě minimálně přiblížit, lehké to mít nebude, i třeba kvůli silným větrem podpořené dálce v Kaunasu. Na druhou stranu se dá za měsíc leccos dotrénovat a forma sedmibojařce zjevně roste.

Štěpán Wagner - dálka 806, 21. 7 Brno
Od halové sezony 2005 čekal Štěpán Wagner na tento okamžik. Ačkoliv vytrvale atakoval nominační kritéria na velké akce, vždy mu k jejich prolomení kousek chyběl. Dočkal se až dnes, když hned v první sérii doletěl do vzdálenosti 806 cm, čímž o jeden centimetr splnil limit ČAS. Stal se tak druhým dálkařem ve výpravě, již dříve dokonce tvrdší z kritérií překonal výkonem 816 cm Roman Novotný. Dnes mohl Wagner jeho maximum dokonce překonat, ve třetí sérii mu to uletělo až k 818 cm. „Ale to mi foukal vítr přes tři metry. Každopádně jsem nečekal, že to bude dneska tak dobré. V rozeskakování jsem se cítil mizerně,“ kroutil hlavou 27letý závodník, který si své osobní maximum 811 cm vytvořil před čtyřmi lety. Další osmimetrový skok přidal vloni, ale ani ten nestačil na účast na olympijských hrách. Chybějící kousíček se povedlo zacelit až dnes. „Hodně velkou zásluhu na tom mají oba moji trenéři,“ vyzdvihl Wagner Stanislava Joukala a Boleslavu Pateru.
Štěpán Wagner chytil před MS životní formu. Po nominačním úspěchu v Brně přidal ještě před odjezdem vynikající osobní rekord 815 cm, Takový skok by v Berlíně velmi pravděpodobně měl stačit na finále.

Petr Frydrych - oštěp 81.37, 22. 7. Cuxhaven (Německo)
Oštěpař Petr Frydrych si na mítinku v německém Cuxhavenu vytvořil nový osobní rekord a povýšil tak svůj nominační výkon do kategorie limitů IAAF. Frydrych přehodil požadovanou hranici 81 metrů o 37 centimetrů a udělal tak radost nejen sobě, ale patrně i kolegovy ze skupiny Jana Železného Vítězslavu Veselému, kterému nyní díky nominačním pravidlům stačí pro účast na MS v Berlíně jeho květnový výkon ze Sušice 80.35 m. Čerstvý vicemistr Evropy do 22 let Frydrych překonal 81metrovou hranici poprvé v kariéře a v Cuxhavenu ho předčil jen domácí Tino Häber, který vyhrál hodem 83.46.
Ve třech závodech přehodil Petr Frydrych 80metrovou hranici a ještě jej může těšit dobrý skutek po pomoci týmovému parťákovi Veselému. Takové věci ale musí jít v Berlíně stranou a na finále bude třeba znovu obdobný výkon tomu kvalifikačnímu.

Jan Kudlička - tyč 562, 2. 8. Praha-Juliska
V poslední den nominačního období se sjeli atleti, kteří ještě usilovali o proniknutí do výpravy pro Berlín v některé ze skokanských disciplín, na stadion Dukly Praha. K pohybu však došlo pouze v tyčce mužů, kde se Jan Kudlička vrátil výkonem 562 cm na první místo kandidátky, z něhož ho v týdnu odsunul jeho kolega ze skupiny Michal Balner. Ten dnes skočil pouze 522 cm a skončil čtvrtý. Vedle Kudličky jej předčili také Adam Ptáček se Štěpánem Janáčkem, kteří se úspěšně přenesli přes 542 cm.
Nejmladší z pole elitních tyčkařů prodal nejlépe formu v pravou chvíli při uzávěrce nominace. Z počátku sezony se zdálo, že právě Jan Kudlička doputuje až k ostrému limitu, v červenci se mu však nedařilo, včetně ME v Kaunasu, kde měl medailové ambice. V Berlíně bude chtít i tak zopakovat finále, jako v Pekingu.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout