přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

5. srpna 2009, 16:12

Jak se skládala výprava pro Berlín I

Stejně jako loni před olympijskými hrami přinášíme v Tématu týdne rekapitulaci zrodu českého týmu pro letošní vrcholnou světovou. Přestože je výprava pro 12. Mistrovství světa v Berlíně malinko menší, než se čekalo, rozdělili jsme chronologický vývoj na dvě části. Nejsou to poloviny, zatím představíme desítku z celkové dvaadvacítky. Tři limity o posledním květnovém víkendu Hejnové, Škrobákové a Šebrleho nemá smysl rozdělovat, neboť je spojuje časové i logické hledisko.
(Pozn. Cílem je ukázat závody, v nichž se zpětnou platností definitivně rozhodlo o nominaci, jakkoli pak třeba atlet(ka) svůj výkon zlepšil(a). Na závěr jednotlivých reprezentantů stručně doplňujeme další průběh jejich sezony, s douškou o ambicích na MS - uvedeno tučně.)

Zuzana Schindlerová - chůze 20 km 1:32:26, 8. března Lugano (Itálie)
Zatímco se ve dvě stě kilometrů vzdáleném Turínu bojovalo o halové tituly, ve švýcarském Luganu měli chodci dobrou příležitost plnit limity na venkovní mistrovství světa. „Původně jsme tam nechtěli jet a plánovali se připravit až na Poděbrady, ale pořadatel mě po loňské zkušenosti se mnou pozval, a tak jsme se rozhodli, že to zkusíme a aspoň uvidíme, na čem jsem,“ komentuje svou účast Zuzana Schindlerová, která skromně nezmínila, že obhajovala vítězství. Na rozdíl od ostatních disciplín, jimž začíná nominační období 1. dubna, mohou chodci útočit na kritéria pro MS již od začátku roku. „Šla jsem to z plného tréninku a necítila jsem se moc dobře. Nicméně možná právě proto, že jsem od sebe nic neočekávala a byla klidná, to tak skvěle vyšlo,“  řekla k závodu, v němž stejně jako loni využila možnost dřívějšího plnění limitu.
Zuzana Schindlerová potvrdila své medailové ambice pro ME do 22 let a získala stříbro. Svůj osobák sice nezlepšila, na MS však může jet s čistou hlavou a napodobit nebo svou předchůdkyni Dibelkovou, která po medaili na "22" došla na MS senzačně pátá.

Lenka Ledvinová - kladivo 70.51, 1. května Sušice
Ženské kladivo slaví letos desetiletou historii na mistrovství světa, premiéru si totiž odbylo v Seville v roce 1999. V pátek na svátek dala v Sušici sobě i české atletice pěkný dárek bronzová z univerziády 2007 Lenka Ledvinová. Hned při prvním startu pod otevřeným nebem dolétlo náčiní z její ruky do vzdálenosti 70.51, což je nejen vylepšení jejího vlastního národního rekordu, ale také splněný limit A pro mistrovství světa v Berlíně. „Nebyla jsem na tom špatně, ale protože v tréninku si pokusy neměříme, nevěděla jsem, kolik můžu hodit,“ uvedla Ledvinová. „Jsem moc ráda, že už nemusím nikde honit limit jako loni a ani na každý závod nějak zvlášť ladit a můžu se v klidu připravit na mistrovství světa,“ radovala se 23letá Ledvinová.
Lenka Ledvinová po skvělém úvodu sezony marodila a její výkonnost to poznamenalo. Na konci června už zase šla její forma nahoru, v posledním závodě 24. 7. si připsala svůj druhý nejlepší výkon 67.28, a s takovým už se dá bojovat o finále MS.

Věra Cechlová - disk 62.25, 16. května Lovosice
Diskařka Věra Cechlová hodila na sobotním vrhačském a skokanském mítinku v Lovosicích 62.25 m a o čtvrt metru tak překonala A limit IAAF pro MS. První závod v sezoně absolvovala Věra Cechlová z plné přípravy. "Forma ještě není vyladěná. V Lovosicích navíc před závody lehce pršelo a byl mokrý kruh. Také vůbec nefoukalo. Zkrátka je tam hodně faktorů, které by mohly být lepší, takže věřím, že tam je docela velký prostor pro zlepšení," prohlásila pátá žena z loňské olympiády poté, co se zařadila na soupisku pro srpnový světový šampionát v Berlíně. "Hlavně se mi ale konečně povedlo zůstat celou přípravu zdravá a cítím se dobře," doplnila svěřenkyně trenéra Šilhavého. Mítink v Lovosicích si pro svůj vstup do sezony nevybrala náhodně. "Začínala jsem tu a je to tu pro mě taková srdcová záležitost. Chtěla jsem se zase potkat se všemiu těmi lidmi, kteří mi pomáhali," řekla Cechlová.
Pro Věru Cechlovou platí něco podobného co pro Ledvinovou. Snad jen že diskařku potkalo nesnází hned několik, a tak dlouho zůstával jejím maximem hod z Chodova, který následoval záhy po Lovosicích. Jak ukázalo nedávné Ústí (62.91), Cechlová je zpět a sebevědomí na další medaili po bronzu ze světového šampionátu v Helsinkách 2005 jí nechybí.

Lukáš Melich - kladivo 78.14, 16. května Lovosice
Obdobný kousek se (v Lovosicích) podařil kladiváři Lukáši Melichovi, který výkonem 78.14 m předčil A kritérium o více než půl metru. A tak Cechlová nebyla sama, kdo měl po Lovosicích splněno. Těšit na MS se může i její kolega z kladivářského sektoru Melich, který své náčiní poslal do vzdálenosti 78.14 m. Limit IAAF je přitom o 64 cm mírnější.
Lukáš Melich předváděl v sezoně velmi vyrovnanou výkonnost, snad s výjimkou přelomu června a července, kde mu příliš nevyšly dva závody. Jakousi parabolu by tak opsala jeho statistická data zanesená do časové osy, neboť po zhoršování od Lovosic zase začala jeho křivka po MČR stoupat. Věřme, že trend bude pokračovat i v Berlíně.

Vítězslav Veselý - oštěp 80.35, 19. května Sušice
Obdobně jako Ptáčníkové se v Sušici vedlo oštěpaři Vítězslavu Veselému, který poslal své náčiní do vzdálenosti 80.35 m a splnil kriterium ČAS pro MS. K větší nominační jistotě mu chybělo 65 cm. I tak to je pro svěřence Jana Železného druhý nejlepší výsledek v kariéře poté, co se vloni hodem 81.20 m senzačně probojoval do finále olympijských her. Druhé místo obsadil jistý účastník ME do 22 let Petr Frydrych (73.85), třetí skončil Jan Syrovátko (71.28).
Vítězslava Veselého jsme časově zařadili sem, i když o jeho účasti se rozhodlo až v červenci. V Sušici přemožený Frydrych jej totiž nejprve lepším béčkem vyřadil, aby jej pak splněným ostrým limitem v Cuxhavenu do nominace zase vrátil. Veselého trápilo zranění, 22. 7. házel v závodě po měsíci a půl. Nezbývá než doufat, že na MS bude fit poprat se o finále.

Petr Svoboda - 110 m př. 13.55, 24. května Praha-Strahov
První zásah do černého, tedy do limitu pro mistrovství světa, se na extralize povedl Petru Svobodovi. V podstatě velmi lehce proběhl sto deset metrů s překážkami a o dvě setiny pokořil tvrdší kritérium 13.55. „Čas je to výborný, na ty podmínky, které jsem dnes měl,“ nechal se slyšet po doběhu, který málem nestihl, protože si spletl čas startu. V cíli se také omlouval soupeřům, kterým ulil první start. „Potřeboval jsem si alespoň jednou zkusit náběh.“ Napodruhé bylo vše v pořádku a Svoboda absolvoval dle svých slov trať lehce, na techniku. „Mám problémy s achillovkou, je to odrazová noha, což je lepší, nemusím na ní dopadat. Na ‚sonu‘ se nic nenašlo, ani docent Kolář nic, a já jim věřím, takže neplánuju vynechávat mítinky jako v hale. Je to hodně v hlavě,“ povídal svěřenec svého jmenovce Luďka.
Přání Petra Svobody nebylo splněno. Skvěle rozjetý závod při Odložilovi, patrně na úrovni jeho vlastního českého rekordu, skončil svalovým zraněním. Svoboda se z něj po více jak měsíci dostal a jeho forma už se aktuálně zase blíží loňským rekordním manévrům. Nynějšími 13.44 z Bochumi vyrovnal své letošní maximum před karambolem z Hengela a jeho myšlenky se mohou směle ubírat k boji o finálovou osmičku na MS.

Roman Novotný - dálka 8.16, 24. května Praha-Strahov
Zanedlouho po Svobodovi přibylo na soupisku pro Berlín další očekávané jméno. Roman Novotný v třetí sérii dolétl na 816 cm, čímž o centimetr splnil požadovanou přísnější normu pro MS. „Pořád ještě mám co zlepšovat, zatím nejsem moc rychlý a jsou tam ještě technické nedostatky,“ uvedl svěřenec Michala Pogányho. „Přál bych si letos skočit 830. Bayer (evropský rekordman) v hale ukázal, že když se to povede, může letět daleko kdokoli.“ Zatímco loni bylo pro Novotného osm metrů ještě trochu magických, letos se zdá, že gloriola padla: dva závody, dvakrát přes tuto hranici a hlavně i limit. „Hodně věcí se zlepšilo. Přibyla regenerace a oproti loňským 14 dnům soustředění jsem byl letos naopak osm dní doma. Ale nevadí mi to, máme super skupinu, uteče mi to jako voda. A navíc atletiku nedělám zas tak dlouho,“ prohlásil. Pro MS si přeje znovu být mezi osmičkou. „Snad jsem se hlavně poučil z fiaska v Turíně,“ připomněl kvalifikační nezdar při HME.
Pravý opak loňské sezony však prožívá Roman Novotný. Skvělý začátek mu dal sice klid, jenže po první třech závodech začínajících osmičkou už tuto hranici nepřekonal. Aby dosáhl podobně vynikajícího výsledku jako na OH, bude muset výrazně zabojovat.

Iva Straková - výška 1.92, 24. května Praha-Strahov
Třetím, kdo dnes rozšířil řady limitářů, byla Iva Straková. 192 centimetrů pro svěřenkyni trenérů Kováře a Nejdla ještě neznamená stoprocentní jistotu, je to limit ČAS. Ten přísnější IAAF leží o 3 cm výš.
Iva Straková po prvním závodě přidala záhy ještě jeden centimetr ve Štrasburku, v červenci se potýkala s bolavými zády. Bude-li fit, v jejích silách je nepochybě účast minimálně v širší finálové dvanáctce.

Antonín Žalský - koule 20.03, 24. května Praha-Strahov
Strakovou napodobil Antonín Žalský, jenž v koulařském sektoru překonal o 13 cm požadovanou hranici 19.90 m. Také pro něj je to mírnější z kritérií, přísnější má hodnotu 20.30 m.
Antonín Žalský má za sebou vydařenou část sezony. Výrazně pomohl týmu při ME družstev svým nejdelším letošním vrhem 20.11, v sezoně druhým za 20 metrů. Na finále MS, což by bylo jeho životním úspěchem, bude možná potřeba ještě o malinko více.

Barbora Špotáková - oštěp 64.96, 26. května Turnov
Olympijská vítězka a světová rekordmanka v oštěpu Barbora Špotáková letos zažila nejlepší vstup do sezony ve své kariéře. Novopečená inženýrka se hned prvním hodem kvalifikovala na MS do Berlína, když hodila 64.96 m. Ve třetí sérii pak dokázala přidat ještě rovný metr a zařadila se na druhé místo aktuálních světových tabulek za Němku Christine Obergföllovou (68.40 m). „Jsem maximálně spokojená. Cítila jsem, že dneska můžu hodit daleko, ale byla jsem přemotivovaná. Musela jsem se zklidnit. Důležité je být uvolněný, ale to není vůbec jednoduché,“ říkala po závodě, v němž mj. testovala nový oštěp, udělaný speciálně pro ni. „Létal moc hezky, určitě se s ním můžu dostat za 70 m,“ měla pro své nové náčiní jen slova chvály.
Barbora Špotáková je největší českou medailovou nadějí pro MS. V sedmi z devíti závodů překonala 65 metrů. Sedmdesátka zatím nepadla, do Berlína vstoupí s maximem z Odložila (68.23), lepší je zatím jen Němka Obergföllová, ovšem jen o tři decimetry. Získá-li Špotáková některý z cenných kovů, bude to již počtvrté v řadě na světové akci.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout