přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

3. března 2009, 10:50

Jak se rodila výprava pro Turín

V tomto týdnu se v severoitalském Turíně odehraje evropský vrchol sezony. V úvodu roku jsme připravili několik článků zabývajících se HME, včetně odhadu počtu českých reprezentantů. Řada výpadků v podobě chřipkové epidemie a četných zranění snížila konečné číslo pod odhadovaných dvacet, které si přál nejen šéftrenér ČAS. I tak bylo hned několik jmen, kterým nominace unikla o pověstný vlásek, a na straně druhé se v ní objevily nové tváře, což je určitě příjemné. Čtrnáctka pro Turín však necestuje pod Alpy bez ambicí na nejvyšší posty. Obratem ve vývoji by snad mohl být i fakt, že díky pozvánce pro Denisu Rosolovou na poslední chvíli (kterou EAA na rozdíl od IAAF neodvolala) se počet českých atletů odpoutal od pro mnohé nešťastné třináctky.
(Pozn. přinášíme úryvky z článků, které popisují nominační úspěchy (kurzíva), s krátkým dovětkem (tučně) o dalším vývoji sezony a ambicím pro HME.)

Roman Šebrle, Peking 21. a 22. srpna 2008, 8241 bodů (pozvánka EAA)
Vícebojaři dostali pozvánky na základě svého tabulkové ho postavení. U Romana Šebrleho bylo jasné, že mu výkon z olympijských her bude stačit k nominaci, po redukci na sedmé místo z devíti, kteří se vybírali podle loňska. Není příliš relevantní zde dávat jeho tehdejší reakci, proto doplňujeme část rozhovoru z mítinku v O2 Areně. „Tentokrát může vyhrát a mít medaili kdokoliv, vzhledem k soupeřům to bude hodně otevřené. Já se budu snažit,“ odpovídal s úsměvem na otázku vzhledem ke svým šancím pro HME. „Tentokrát opravdu dám velký rozptyl – 5700 až 6200 bodů. Kdybych tady šel naplno, tak bych ten rozptyl asi snížil, ale takhle nic jiného ani říct nemůžu. Záleží na tom, jak se vyspím, jaké budou podmínky atd.,“ povídal minulý týden ve čtvrtek.
Roman bude nepochybně hlavním českým trumfem v Turíně.

Jaroslav Bába, Ostrava 15. ledna, 227 cm
Výškař Jaroslav Bába skočil na Ostravské laťce 227 cm, čímž splnil kritérium pro halové mistrovství Evropy. (…) Svěřenec Aleše Dudy překonal limitní výšku na první pokus. Čekal takový výkon? „Nečekal, ale samozřejmě jsem to tak chtěl. Na první závody to bylo supr,“ pochvaloval si šestý muž poslední olympiády v Pekingu. Jeho technika prý přitom měla daleko k dokonalosti, o čemž svědčí i to, že na nižší výšce 224 cm měl dva nezdařené pokusy a skočil ji až napotřetí.  „V přípravě, když se měla právě začít pilovat, mě chytla záda a tři týdny mě to dost omezovalo. Bylo vidět, že nejsem vyskákaný. I rozběh jsem si vyměřoval podle toho, jak jsem skákal v létě. Bylo to trochu na náhodu. Naštěstí si to tělo tak nějak pamatuje. Teď už záda drží. Je dobré, že mám limit a mohu před menšími závody přitrénovat,“ pochvaloval si novopečený kandidát pro Turín. 
Jarda už sice limitní výšku skočil jen jednou, ale na velkých akcích ještě nechyběl ve finále, protože zde prostě podává tradičně nejlepší výkony v sezoně.

Petr Svoboda, Lucemburk 17. ledna, 7.65 s
Překážkář Petr Svoboda zaběhl na mítinku v Lucemburku už v rozběhu čas o desetinu lepší kriteria na HME, finále vyhrál i přes kolizi s překážkou. Vypadá to pro českého překážkáře Petra Svobodu skoro jako snový start do sezony. První závod, osobní rekord, limit na HME už v rozběhu. Čas 7.60 na začátek určitě výborný, do Turína by mu stačilo běžet i o desetinu pomaleji. A to mohlo být ještě lépe, nebýt kolize na čtvrté překážce ve finále lucemburského závodu.  „Pátou už jsem přeběhl jen tak lehce. Jinak věřím, že by to mohlo být pod 7.60,“ prohlašoval Petr, který i tak vyhrál před Němcem Schwarzerem a Američanem Townsendem. Jeho ambice jsou smělé, program obtížný. Už za 12 dní poprvé letos utkat se světovým rekordmanem z Kuby Dayronem Roblesem na mítinku v Göteborgu. „Snad zůstanu fit.“
Bohužel Petrovo přání bylo vyslyšeno jen částečně. Zlomil národní maximum časem 7.55, ale v Düsseldorfu si po rekordním rozběhu přivodil zranění, od kterého nezávodil. Jedna z českých medailových nadějí ale na poslední chvíli přeci jen na HME odcestuje.

Iva Straková, Třinec 21. ledna, 192 cm
Výškařka Iva Straková skočila na Beskydské laťce v Třinci 192 cm, čímž splnila limit pro HME. (…) Uspěla i přesto, že jí problémy s kolenem zabránily absolvovat technické tréninky v rozsahu, jaký potřebovala. „Teprve v rozcvičování jsem si poprvé v sezoně vyzkoušela skok z plného rozběhu,“ řekla finalistka loňské olympiády. Přes „nevyskákanost“ začala svěřenkyně trenérů Kováře a Nejdla v soutěži velmi dobře a od 175 až po 189 cm plnila její zápis samá kolečka za zdařené pokusy. První problémy přišly až  na 192 cm, což je kriterium pro nadcházející HME v Turíně. „Bála jsem se přidat na posledních třech krocích a bylo to znát. Cítila jsem, že na to mám, ale technicky to opravdu ještě nebylo ono. Nebyla jsem schopná předvést tři stejné skoky za sebou,“ popsala. I proto zaplněná hala v Třinci musela dvakrát zklamaně vydechnout poté, co se laťka po skocích Ivy poroučela k zemi. Napotřetí však už mohli diváci propuknout v jásot. A i když to bylo v případě Strakové tento večer naposled, neboť na další výšce již neuspěla a také v rozeskakování o prvenství s Ukrajinkou Viktorií Sťopinou podlehla, mohla se první žena v české sestavě pro Turín usmívat. „Na první závody to nebylo špatné. Navíc jsem to po těch problémech nečekala. Jsem spokojená,“ hodnotila po závodech.
V posledních dvou závodech sezony před HME Iva dvakrát zdolala 196 cm a prokázala stabilní formu vzhledem k halovému vrcholu. Určitě by se v Turíně chtěla ve výsledkové listině ukázat co nejblíže stupňům vítězů.

Roman Novotný, Otrokovice 24. ledna, 796 cm
Dálkař Roman Novotný skočil při mezinárodním atletickém mítinku Obaly Morava 796 cm, což ho posílá do nominace pro HME v Turíně. Vloni Novotný napínal sebe i ostatní až do poslední možné chvíle, když letenku na olympiádu získal až na samém konci nominačního období. V Pekingu pak zazářil, když se probojoval do finále a dosáhl na osmou příčku, což je v této disciplíně z pohledu Česka historický výsledek. Do letošní halové sezony vstoupil výkonem 760 cm v Polsku, před týdnem v Olomouci se již k limitu pro HME, který je stanoven na 7.90 m, přiblížil již na 9 cm. Na otrokovickém mítinku Obaly Morava, při svém třetím závodě v sezoně, „Rubikon“ překročil, když hned prvním pokusem skočil 796 cm. „Tajně jsem v to doufal, ale jistý jsem si určitě nebyl. Na mě je to nezvykle brzy, jsem nevyladěný a nevyskákaný. A tak jsem se docela divil, když mi to hned v první sérii ulétlo. Jsem samozřejmě moc spokojený,“ hodnotil dálkař, kterého od podzimu trénuje Michal Pogány. Jeho dnešní výkon je Novotného halovým OR a řadí ho na šesté místo v dlouhodobých tabulkách ČR. Na poměry brzký limit trochu mění skokanovy plány pro závodní období. „Ještě mě 28. ledna čeká závod v Métách a pak chceme trochu potrénovat, abychom vyladili na HME,“ prohlašuje Novotný.
Roman posunul halový osobák ještě dvakrát až na 805, kdy jej povzbudila parádní domácí atmosféra v O2 Areně. Také pro něj bude minimálním cílem finále a výkonnostně nemá daleko ani k medaili.

Jiřina Ptáčníková, Praha 31. ledna, 435 cm
Jiřina Ptáčníková předvedla na pražských přeborech 435 cm a splnila tak nominační kritérium ČAS pro březnové HME. Kdyby se měla zamýšlet nad svým šťastným číslem, měla by zvážit čtyřku. Na limit útočila už od svého prvního závodu v sezoně, ale úspěšná byla „až“ v tom čtvrtém, když ji k tomu tentokráte stačily pouhé čtyři skoky. Závodnice Olympu Praha zakládala čistě na 400 cm, na 420 cm spotřebovala pokusy dva, aby pak tu klíčovou výšku zvládla opět napoprvé. „Docela jsem si věřila. Už na předchozím závodě v Drážďanech to vypadalo na spadnutí. Ale teď jsem měla i trochu štěstí,“ přiznala Ptáčníková, jejíž zatím největší úspěch bylo 5. místo z evropského šampionátu juniorů v roce 2005. Halové mistrovství Evropy však není jediným cílem Ptáčníkové pro halovou sezonu. „Chtěla bych posunout svoje maximum. Už teď jsem skákala na 445 cm a vypadalo to docela dobře. Určitě se to dá skočit,“ říkala.
Na MČR posunula svůj OR na 440, věřme, že slibovaných 445 si schovala až do Turína.

Dana Šatrová, Lipsko 1. února, 2:02.20 min.
Půlkařka Dana Šatrová vyhrála mítink v Lipsku a v osobním rekordu 2:02.20 se nominovala na HME. „Je to pro mě docela šok,“ povídala překvapeně Dana Šatrová. „Čekala jsem, že bych mohla zlepšit osobák tak na 2:04, což byl vlastně můj hlavní cíl,“ kroutila hlavou ze splněného kritéria pro halové mistrovství Evropy v osobáku 2:02.20 atletka pražského USK. Přitom na podzim to s Šatrovou vypadalo všelijak, laborovala s kolenem, které ji dvakrát zbrzdilo v přípravě. „Začínala jsem pozdě, ale zase jsem absolvovala kvalitní soustředění v Melagu. Jsem moc ráda, že se to za tu dřinu vyplatilo,“ popsala běžkyně, na jejímž úspěchu mají trenérskou zásluhu přítel Jan Pernica, sám výborný běžec, a také Ivo Piták. „Dnes to bylo tempově rozběhlé, na čtvrtce jsem byla třetí za vodičkou a Lenkou Masnou asi za 58.5, na šestistovce tak za 1:30,“ líčila průběh závodu, v němž přeci jen nakonec zpomalila na poslední dvoustovce. Ovšem na osobní rekord a především na Turín to stačilo vlastně docela pohodlně, ČAS vypsal kritérium na 2:03.5.
Příjemně šokována byla i atletická veřejnost, nicméně Dana prokázala těsným nezdoláním limitu ještě na patnáctistovce a třetím osobním rekordem také na čtvrtce, že na HME bezesporu patří.

Martina Šestáková, Bratislava 5. února, 14.02 m
Trojskokanka Martina Šestáková dnes v Bratislavě dolétla na 14.02 metru a zajistila si účast na HME. Potřebný limit skočila pátým pokusem, předtím již měla v závodě na kontě 13.80. „Čekala jsem, že by to dnes mohlo vyjít, před týdnem jsem skákala tady v Bratislavě také daleko, ale přešlapovala jsem,“ informovala ze Slovenska svěřenkyně Michal Pogányho. Vyšlo to v pátém startu v sezoně, když dosud nejlépe skočila v Métách 13.45 metru. Symptomaticky se tak stalo pátým pokusem. „Cítila jsem v průběhu soutěže, že se do toho dostávám. Začala jsem si věřit,“ popsala. „Do Turína se samozřejmě těším, doufám, že to bude lepší než v Madridu i Pekingu,“ zmínila dva nepříliš povedené starty na mezinárodních akcích (HME a OH). Na vyladění formy má ještě dost času, šampionát startuje za měsíc a jeden den. „V sobotu půjdu na Grand Prix Olymp dálku a pak se uvidí. Mám splněno,“ nastínila nejbližší plány Šestáková.
Martina už svůj kvalifikační skok nezlepšila, věřme, že si to nechává do Turína.

Lucie Škrobáková, Praha 7. února, 8.03 s
Letošní ročník Grand Prix Olymp začal ve velkém stylu. Česká rekordmanka na 100 m př. Lucie Škrobáková zvládla kratší 60 m halovou trať za 8.03, čímž jednak  o setinu předčila 21 let starý národní rekord Jitky Tesárkové, jednak o téměř desetinu vyhověla kritériu pro březnový evropský šampionát v hale. Svým výkonem se zařadila na druhé místo aktuálních evropských tabulek za Španělku Josephine Onyiaovou.  „Forma byla, akorát jsem potřebovala trefit závod. A Stromovka mi vyhovuje. Mám to kousek od domova a dobře se mi běhá na Mondu,“ říkala nová rekordmanka. Na limit si věřila, předtím jí již dvakrát utekl o setinu. „Ale že to bude národní rekord, to by mě ani nenapadlo,“ divila si. Zda má ještě nějakou rezervu, to nedokáže posoudit. „Závody, které mi takhle vyjdou, si ani nepamatuji, nevnímám je. Takže nemůžu říct, jestli jsem tam udělala nějakou chybičku. I když při tomhle času asi ani být nemohly,“ říkala svěřenkyně Jany Jílkové.
Ještě více se Lucka divila, když po viróze zopakovala svůj rekordní čas ve finále MČR. Určitě chce ten čas ukázat ještě do třetice, nebo i vylepšit a v Turíně se probojovat do finále.

Libor Žilka, Praha 7. února, 6.68 s
Novým a nepříliš čekaným přírůstkem do nominace pro HME je sprinter Libor Žilka. Další ze svěřenců Ludvíka Svobody zaběhl na hladké šedesátce čas 6.68, čímž kriteriu vyhověl na setinu přesně. Rovinka haly Otakara Jandery se tak od něj dočkala děkovného polibku. „Dvakrát předtím jsem běžel 6.73 a říkal jsem si, že pokud limit někde zaběhnu, tak tady, kde i trénuji. Hodně mi pomohlo, že snad poprvé v kariéře se mi povedlo zůstat po celou dobu zůstat zdravý. Také jsem hodně zapracoval na startech. Musím poděkovat trenérovi, dále Petru Svobodovi, kterého beru jako svůj vzor, a v neposlední řadě i svému psychoterapeutovi Šollemu,“ vypočítal Žilka, jehož cílem pro Turín je alespoň postup z rozběhu. „Také bych chtěl konečně vyhrát mistrovství republiky, což se mi od žákovských let ještě nikdy nepovedlo,“ přeje si dvaadvacetiletý sprinter Olympu Praha, který se v hale meziročně zlepšil o 13 setin.
Liborovi se splnil sen o republikovém titulu, navíc v něm ještě vylepšil OR na 6.66. Turín pro něj bude velkou zkušeností.

Michal Balner, Postupim 7. února, 556 cm
Michal Balner se stal vítězem tyčkařského klání v prostředí postupimského nákupního centra po dlouhém boji. Nejprve překonal 556 cm, čímž o jeden centimetr vyhověl nominačnímu kriteriu ČAS pro HME, aby se pak v rozeskakování tahali  spolu s Američanem Scottem a Ukrajincem Mazurykem o prvenství. Klíčové rozhodnutí padlo na 551 cm, kde Balner jako jediný uspěl. „Už jsem nečekal, že budeme pokračovat, protože soupeři moji výšku vynechali a pokoušeli se o tu vyšší. Teprve za půl hodiny, co jsem byl převlečený, mi řekli, že se budeme rozeskakovat. Jinak lituji prvního skoku na 561 cm, který spadl velmi lehce. Ale cítil jsem se výborně, takže věřím, že se brzy ještě zlepším. Do šampionátu chci ještě přitrénovat a souběžně závodit,“ říkal jedenáctý limitář pro HME.
Slibovaný růst formy u Michala přišel, na mistrovství ČR si vylepšil absolutní osobní rekord na 566 cm.

Denisa Rosolová, Zaragoza 1. února, 4367 bodů (pozvánka EAA)
Denisa Ščerbová-Rosolová nezopakovala ve španělské Zaragoze český rekord 4632 bodů, který se jí povedl loni v Sheffieldu, přesto se ziskem 4367 s přehledem zvítězila. Také měla hlavní podíl na prvenství ženského týmu, ani její kolegyně se však nenechaly zahanbit. (…) Korešové i Rosolové se dařilo nad překážkami, v níž dosáhly obě nejlepšího času 8.42 ještě spolu s nakonec druhou Francouzkou Nana Djimouvou. Naší jedničku možná bude trochu mrzet 646 cm v dálce, chybělo jí totiž jen 6 cm ke kritériu pro HME.
Mrzelo, protože Denisa už poté limit v dálce nesplnila a když už se chystala skončit halovou sezonu, přišla pozvánka od EAA do Turína.

Marcela Lustigová, Birmingham 21. února, 4:15.45 min.
Marcela Lustigová zaběhla na mítinku IAAF v Birminghamu čas 4:15.45 a o 55 setin pokořila nominační kriterium pro HME. Lustigovou čekala na jednom z nejlepších mítinků zimy vynikající konkurence vedená Maryam Jusuf Jamalovou z Bahrajnu. Přesto kýžený limit, jenž má hodnotu 4:16 min, zdolala takřka v sóloběhu. „Od šestistovky jsem běžela sama. Po volném začátku do toho soupeřky koply a přede mnou se udělala asi osmimetrová díra. Snažila jsem se je dohnat, ale asi i kvůli tomu, že jsem nedávno prodělala virózu, to prostě nešlo. Byla jsem zahlcená. Podařilo se mi aspoň odstup držet na stejné úrovni a podle mezičasů, které tabule ukazovala Jamalové, jsem doufala, že by to mohlo vyjít,“ říkala po doběhu svěřenkyně Miroslava Semeráda, která v závodě skončila na sedmém místě. (…) Pro 28letou Lustigovou bude HME první opravdu velkou akcí. Dosud byla „pouze“ na univerziádě. „V létě mi to na olympiádu nevyšlo ve stýplu jen těsně kvůli nemoci. A když jsem byla nemocná i teď, tak jsem si říkala, že mi to už asi není souzeno,“ dodala Marcela Lustigová.
Marcela zvládla po Birminghamu „bleskový přesun pro titul mistryně ČR“ a se svými rychlostními schopnostmi nebude v mnohdy taktických bitvách bez šance.

Petr Szetei, Praha 22. února, 46.96 s
V neděli se uzavřely boje o republikové tituly pod střechou. Sprinter Petr Szetei rozšíří českou sestavu pro HME v Turínu. Ve finále běhu na 400 m pokořil o 4 setiny hranici 47 vteřin a dalších 20 setin mu zůstalo k dobru vzhledem k nominačnímu kriteriu pro evropský šampionát. „Dneska se mi běželo skvěle. Věděl jsem, že musím být jako první na seběhu a pak běžet, co to dá. Časomíru jsem sledovat nestíhal, čas jsem viděl až v cíli,“ říkal 24letý odchovanec západočeské atletiky Petr Szetei. Na druhém místě doběhl Rudof Götz, jemuž k limitu chyběly po času 47.39 necelé dvě desetiny. Bronz bral za 48.44 Jiří Vojtík.
Petr příjemně překvapil, když si nominaci vybojoval namísto snad trochu favorizovanějších olympioniků Götze s Vojtíkem, určitě bude chtít ještě trochu vylepšit svůj čerstvý osobní rekord.

 

Michal Procházka

Vytisknout