přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

22. července 2008, 01:19

Jak se rodila olympijská výprava - muži

Finiš do Pekingu se definitivně uzavírá v tomto týdnu. Zrekapitulujme si soupisku, pro tentokrát mužskou, tak, jak na ní postupně přibývala jednotlivá jména.
(Pozn.: U atletů, kteří povýšili béčko na áčko, uvádíme až výkony, které znamanely nominační definitivu. Použito je zpravodajství na atletika.cz doplněné o krátké shrnutí dalších výkonů - tučně.)

Jaroslav Bába - výška (24. února, Praha - Stromovka)
Jedním z očekávaných vrcholů halového šampionátu byla výška mužů, v níž se ti nejlepší snažili na poslední chvíli pokořit nominační limit 230 cm. Podařilo se to vítkovickému Jaroslavu Bábovi, který se přes požadovanou výšku přenesl na druhý pokus. "Docela to dneska šlo hladce. Zvyšování mi vyhovovalo, proto jsem ani nevynechával 227, nechtěl jsem vychladnout. Navíc šestý až devátý pokus mívám nejlepší, takže jsem chtěl, aby to vyšlo na těch 230. Je to osobák od zranění, další metou už je pro mě český rekord - 238 cm," prohlásil Bába a litoval Tomáše Janků z Dukly, který se pokoušel o totéž, ale nebyl úspěšný. "Škoda, že se mu to nepovedlo, třetí pokus vypadal dobře. Moje cíle pro Valencii? Chtěl bych do finále," poznamenal Bába.
Jaroslav Bába je chronologicky prvním mužským limitářem pro Peking. Nominační výšku v sezóně dosud nezopakoval, v kvalifikaci na HMS a na venkovním mítinku v Kalamátě skočil 227 cm.

Roman Bílek, chůze 50 km (30. března, Dudince)
Ve slovenských Dudincích si chodec Roman Bílek vyšel na 50 km trati republikový titul a letenku do Pekingu. Za takřka ideálního počasí pokořil čtyřicetiletý Bílek požadovanou hranici čtyř hodin o minutu a osmnáct vteřin. "Roman šel od prvních mezičasů přesně na limit a vyšlo mu to," poznamenal k výkonu závodníka AK Kroměříž reprezentační trenér Ivo Piták. "Já jsem to ještě nevstřebal. Jsem ve věku dědka. V Pekingu budu jako maskot," poznamenal Bílek k tomu, jaký je to pocit dostat se ve čtyřiceti na své první olympijské hry. "Na 42. kilometru jsem dostal druhou kartu a musel jsem zvolnit, abych si to do cíle pojistil," řekl k závodu.
Roman Bílek je nejstarším nováčkem pekingském výpravy. V čínském pekle bude chtít především dojít ve zdraví.

Petr Stehlík, koule (9. května, Dohá)
Koulař Petr Stehlík má nakročeno k tomu, aby si zopakoval atmosféru olympiády. Na mítinku v Doha vrhl ve druhé sérii 20.05 m a vyhověl tak B limitu ČOV/ČAS, který má hodnotu 19.80. K přísnějšímu A limitu, jenž by mu téměř s jistotou zajistil účast v Pekingu, Stehlíkovi chybí 25 cm. V Doha mu jeho stávající výkon stačil na šestou příčku. Výkonem roku vyhrál mistr světa z Ósaky Reese Hoffa, který vrhl 21.48 m.
Petr Stehlík přidal ještě tři další vrhy za 20 metrů, v Turnově hranici překročil o 17 cm, v Cuxhavenu o 3. Nejdelší vrh sezóny si schoval šest dní před uzávěrkou do Ústí nad Labem, kde při 20.28 m chyběly jen 2 cm k áčku.

Rudolf Götz - 400 m (31. května, Ostrava - Vítkovice)
První kolo extraligy družstev přineslo velmi kvalitní výkony, při nichž se několikrát otřásaly národní rekordy. Nejblíže tomu byl čtvrtkař Rudolf Götz závodící za AK Kroměříž, kterému k vyrovnání rekordního zápisu Karla Koláře 45.77 chyběla jediná setina. "Vůbec jsem to nečekal," přiznal Götz. "Počítal jsem tak s časem 46.30, trenér věřil na 46.00. Na sobě to ale nedokážu vůbec poznat. Dneska jsem se na startu cítil strašně," vyprávěl svěřenec Petra Novotného. "Byl jsem domluvený, že mi Filip Klvaňa rozběhne dvoustovku, v cílové rovince se mi zdálo, že se na mě dotahuje Josef Prorok, tak jsem se snažil dát do toho maximum. Vlastně jsem ani moc netuhnul." V cíli zjistil, nejenže nejbližší soupeř je se značným odstupem, ale zároveň zažil při pohledu na časomíru příjemný šok. Dokonce ani netušil, jak blízko byl přepsání historických tabulek, to se dověděl až po doběhu. "Pro mě je důležité, že mám limit, rekord mě zas tolik nezajímá. Zlepšit se ale chci." Plány pro další týdny jsou jasné: příští víkend liga, dále Zlatá tretra, Odložil a EP.
Rudolf Götz se k rekordu tak jako v Ostravě již zdaleka nepřiblížil, druhý dosavadní čas sezóny mu zůstal z předešlého závodu ve španělském Palafrugellu (46.44), třetí výkon pak na MČR v Táboře (46.55).

Jiří Vojtík - 200 m (31. května, Ostrava - Vítkovice)
(...) Útok na historii podnikl sprinter pražského Olympu Jiří Vojtík, jemuž na dvoustovce za 20.65 chyběly na 24 let starý výkon Františka Břečky 4 setiny (téměř v bezvětří +0.1). "Letos jsem v limit hodně věřil," vyprávěl oproti Götzovi a Škrobákové s velkým klidem svěřenec Jiřího Nejdla. "Strávil jsem hodně přípravy na soustředěních, věnoval jsem tomu dost." Teď si především slibuje klid. "Nemusím honit limit do poslední chvíle, jak se mi stávalo." Také on se neubránil otázce kdy vyjde rekord. "Třeba už příští týden na Julisce. To je nejlepší stadion v republice." Výbornou formu potvrdil Vojtík i na poloviční trati, v rozběhu přidal nejrychlejší českou stovku sezony 10.50.
Jak slíbil, tak učinil. Jiří Vojtík o týden později český rekord o generaci staršího oddílového kolegy překonal o setinu - 20.60. Na EP v Leiře si přivodil zranění, kvůli kterému vynechal MČR, ale na OH by měl být fit.

Lukáš Melich - kladivo (31. května, Ostrava - Vítkovice)
(...) Olympijský B limit přidal kladivář Lukáš Melich, který se za potřebných 76.5 metru dostal o 47 cm. "Dostal jsem chuť do další práce," radoval se vrhač pražské Dukly. "Ovšem není to jistota, je to béčko," upozornil na "nutnost" přidat ještě 153 cm. Není divu, že zrovna Melich je jediný, kdo připomněl, že mírnější kritérium nedává 100% jistotu. I v samotném včerejším závodě měl velmi vážného soupeře v čerstvě čtyřicetiletém Pavlu Sedláčkovi. "Jisté informace prosakovaly, že se zkouší dostat na svou nevímkolikátou olympiádu," smál se Melich. Ano, pro Sedláčka, "proslulého" nepostupy na velkých akcích, by to byla čtvrtá olympiáda po Barceloně, Atlantě a Sydney. "Špičkovali jsme se při závodě. On šel vždy těsně přede mnou, zlepšil a já na to vždy dokázal odpovědět. Až poslední pokus přinesl limit. A ještě jsem tím přehodil do té doby vedoucího Slováka Konopku," vyprávěl šťastný vítěz. "Letos se povedla příprava. Byli jsme v Africe, s oštěpaři od Honzy Železného, s Petrem Stehlíkem. Byla dobrá parta," pochvaloval si. Melichův následující program je podobně jako u ostatních nabíledni. Extraliga doma na Julisce, Tretra, Odložil. Zvlášť na oba velké české mítinky se těší, je tam vždy výborná konkurence, právě v jeho disciplíně.
Lukáš Melich už svůj nominační hod nezlepšil, nejlépe se předvedl na republice v Táboře - 76.19 metru.

Jakub Holuša - 800 m (1. června, Berlín)
Jakub Holuša se na 800 m časem 1:46.15 vešel o 5 setin pod mírnější požadovanou hranici pro OH. Své jméno tak vepsal nejen na aktuální soupisku pro Peking, ale také na 5. místo českých tabulek všech dob. Lépe běželi jen rekordman Lukáš Vydra (1:44.84), Pavel Soukup, Roman Oravec a Jozef Plachý.
Holuša dnes v Berlíně vyběhl ve slabším ze dvou běhů na půlku, ovšem i to znamená na ZL velice kvalitní klání, jak potvrzuje sám aktér. "Závod se běžel úplně bezvadně, byl skvělý vodič a tempo bylo vysoké," pochvaloval si juniorský mistr Evropy ve stýplu. "Snažil jsem se držet co nejvíc vepředu. Do 600 m se mi běželo úplně lehce, tak jsem zkusil do cílové rovinky nastoupit a povedlo se mi atakovat první místo," vyprávěl o hladkém průběhu svěřenec Jana Škrabala. Pak však přišel krizový okamžik.
"Padesát metrů před cílem jsem vytuhl a tím pádem mě předběhli další závodníci." I tak byl však Holuša s 5. místem v běhu (celkově 13.) a především s časem "naprosto spokojený". "Hodně bych chtěl poděkovat svému manažerovi panu Juckovi, který mi závod zajistil, bez toho bych to nezaběhl. Myslím si, že áčko u nás již nikdo nezaběhne, ale nechtěl bych to zakřiknout. Uvidíme," sdělil. Sám se prý o tvrdší limit (jen o 0.20 přísnější) hodlá pokusit na Zlaté tretře před domácím publikem. "Strašně se na to těším." Nadšený byl také z dnešní atmosféry. "Zlatá liga je nepopsatelný zážitek, bylo 65 000 lidí!" uzavřel.
Jakub Holuša se ještě jednou přiblížil k nominačnímu výkonu, na domácí Zlaté tretře zaběhl 1:46.43.

Lukáš Milo - 100 m (7. června, Praha - Juliska)
Parádní stovka šokovala tribuny pražské Julisky. Vítkovický Lukáš Milo vylétl z bloků jako střela a s vědomím, že má v zádech domácí sprinterské eso Jiřího Vojtíka hnal nezadržitelně kupředu. Odměnou mu byl úžasný čas 10.27, jímž za regulérních větrných podmínek vyhověl limitu ČOV/ČAS pro olympijské hry. Současně se tímto výkonem zařadil na třetí místo dlouhodobých tabulek po bok Jiřího Valíka, který stejný výkon zaběhl před 16 lety. Před touto dvojicí je ještě František Ptáčník (10.25 v roce 1985) a pochopitelně národní rekordman Ivan Šlehobr (10.24 v roce 1997). „Pocity jsou nepopsatelné, je to něco ohromného. Čekal jsem rychlý závod, ale něco takového ne,“ hledal slova čtyřiadvacetiletý svěřenec Aleše Paciorka.
Jeho předchozí osobák byl čtyři roky starý a měl hodnotu 10.53. Nyní z něj srazil úžasných 26 setin. „Několik let jsem běhal na úrovni 10.5, ale nikdy se mi to nepovedlo srazit. Až teď,“ těšilo Mila, jemuž letos vypršel dvouletý postih za podvádění při dopinkové zkoušce.
Pohled na časomíru ho ale nešokoval. Jak to? „Mám problémy se zrakem, údaj jsem neviděl. Jen jsem slyšel moderátora,“ říkal s úsměvem atlet, díky němuž bude mít ČR dlouho nevídané zastoupení na královské sprinterské trati.
Na republikovém mistrovství v Táboře Lukáš Milo ještě setinku srazil a upevnil si s 10.26 třetí příčku v českých historických tabulkách.

Petr Svoboda - 110 m př. (12. června, Ostrava - Vítkovice)
"O rekordu jsem věděl, ale jeho vyrovnání jsem vůbec nečekal, na startu se mi podlomila noha a musel jsem to zachraňovat, abych nespadl," nechal se slyšet Svoboda, který časem 13.48 vyrovnal takřka 21 let starý výkon Jiřího Hudce z Říma. "V tréninku běhám dobré časy, jsem rád, že jsem poprvé doběhl Tretru. Buď jsem si tu zlomil kotník, narval se nebo jsem se dokutálel do cíle jako loni," vzpomněl na incident, při němž vylétla "Roblesova" překážka do jeho dráhy. "Dayron se tady na to díval v televizi a hrozně se u toho smál. Snad to nebylo mně," usmíval se Svoboda. "Ale být dnes u jeho světového rekordu, to je zážitek na celý život. Všichni překážkáři se od něj mohou učit, jeho technika, frekvence," pěl chválu pátý v cíli. "Chtěl jsem dnes v prvé řadě splnit limit na olympiádu, což mi vyšlo a jsem velmi rád, že jsme ho splnili dva - i Standa Sajdok."
Petr Svoboda je rozhodně nejzářivějším mužským limitářem. Český rekord totiž po Tretře vylepšil hned třikrát: 13.43 - Praha, Juliska (Odložil), 13.41 - Lille, 13.29 - Tábor (MČR). K tomu přihodil další dva časy pod hranici bývalého rekordu - větrných 13.32 (Soluň) a naopak v bezvětří 13.42 (Atény).

Stanislav Sajdok - 110 m př. (12. června, Ostrava - Vítkovice)
"Dnes byly špičkové podmínky, ideální počasí, spousta lidí," pochvaloval si druhý limitář a sedmý v cíli Sajdok, jehož výkon 13.53 se zařadí vedle stejného času Aleše Höffra na třetí místo českých dlouhodobých tabulek. "Nasvědčovalo to, že budou skvělé výkony. V cíli jsem tleskal Roblesovi. Proti soupeřům jsem si připadal strašně pomalý. Nakonec mi vůbec nebylo líto, že jsem tak daleko za nimi," radoval se limitář, který si pochopitelně rovněž vytvořil nový osobní rekord.
Stanislav Sajdok už ostrý ani mírnější limit nezopakoval, druhý (regulérní) čas sezóny 13.68 zaběhl rovněž v Ostravě, ještě před Tretrou na prvním extraligovém kole. V sezóně si vyzkoušel desetiboj a složil výborných 7683 bodů.

Vítězslav Veselý - oštěp (12. června, Ostrava - Vítkovice)
Svěřenec Jana Železného vyhrál na mítinku (Zlaté tretře) oštěpařskou soutěž výkonem 78.00, což je na centimetr přesně limit ČOV/ČAS pro OH. "Jsem rád, že jsem to trefil aspoň na těch 78," usmíval se v mixzoně letos pětadvacetiletý oštěpař, který nakročil do nominace pro Peking. Se svým výkonem však příliš spokojen nebyl. "To bych si za rámeček nedal."
Především totiž doufal, že po úvodním úspěchu pošle své náčiní za 80 metrů, nebo alespoň dále, než je jeho osobní rekord 79.45 m. Nicméně, nezdařilo se. Trefoval se "pouze" na úroveň 75 m. "Pořád ještě trochu všichni bojujeme s technikou. Po splnění limitu jsem se sice uklidnil, ale pořád se mi nedařilo strefit se do rozběhu. I při tom nejdleším hodu jsem si nadával, ale naštěstí to bylo přesně na ten limit," řekl. "Bude-li to stačit? To nikdo neví. Například Míra Guzdek, který určitě bude také chtít na olympiádu, ještě nezačal závodit. A nelze podceňovat ani Petra Frydrycha," připomněl své soupeře.
Vítězslav Veselý si při doprovodném závodě ke kladenskému desetiboji vylepšil osobák na 79.70. Osmdesátka odolala. Zatím.

Jan Marcell - disk (14. června, Olomouc)
(...) Kousek v podobě "kvalitnějšího béčka" se podařil diskaři Univerzity Brno, závodícímu (v Olomouci na I. lize) mimo bodování. Jan Marcell navázal na svůj osobní rekord z minulého týdne na extralize na Julisce (62.53 m). "Právě po extralize jsem cítil formu, v týdnu na mítinku v Cottbusu mi to ale nevyšlo, pouze první pokus za 59 a pak samé přešlapy. Závodit v Olomouci jsem se rozhodl až po tomto mítinku," řekl Marcell. Udělal dobře, v hanácké metropoli přidal ještě metr a šest cm k výkonu z Prahy a byl z toho pochopitelně nejen další osobák 63.59 metru, ale i B limit pro OH (63 rovných), navíc delší než Libora Maliny (63.10 v Turnově). A tak je to Marcell, kdo má aktuálně blíž nominaci na OH.
"Béčko není jistota, budu se snažit dál na áčko," ví ale diskař. Hned ve středu si to rozdá právě se svým hlavním konkurentem, který v Humpolci dohodl střetnutí obou rivalů. Můžeme se v ideálním případě dočkat dvou ostrých limitů? Do přísnějšího áčkového kritéria (64.50) zbývá Marcellovi necelý metr. "Budu makat dál, abych si to pojistil," míní atlet, na jehož přípravě spolupracují trenéři Josef Šilhavý (Praha) a Leona Ondráčková (Brno). "Mám to trochu divoké, cestuju stále Praha - Brno," přiznal student pátého ročníku brněnské VŠ.
V předvečer posledního dne, kdy se lze nominovat držel stále trumfy v ruce Jan Marcell, Malinův turnovský pokus přehodil ještě jednou (63.38).

Roman Šebrle - desetiboj (18. - 19. června, Kladno - Sletiště)
Vicemistr z Ósaky Jamajčan Maurice Smith neměl tentokrát konkurenci. Zvítězil se ziskem 8434 bodů s luxusním náskokem 360 bodů před druhým Romanem Šebrlem, který zatím spíše dohání tréninkový výpadek zaviněný obnovením svalového zranění z HMS ve Valencii. "Chybí mi polovina přípravy, vůbec jsme s trenérem ještě nešli do rychlostního tréninku. Ale svůj hlavní cíl jsem si splnil. Ověřil jsem si, že noha je zdravá a mohu bez obav trénovat," těšilo jednu z hlavních medailových nadějí české atletiky pro olympijské hry. Když hodnotil jednotlivé disciplíny, vyzdvihl stovku, kouli, disk, oštěp a tyč, které ačkoliv téměř netrénoval, skončily nad očekávání. "Překážky jsem šel, abych se nezranil. Vše se dá pohodlně dotrénovat, abych byl vyladěn na olympiádu," doplnil. Na ní se dnes nominoval ziskem 8076 bodů.
Světový rekordman Roman Šebrle jede v Pekingu obhajuje aténské zlato. Nejen vzhledem k zranění v přípravě, ale i k silné konkurenci bude jeho role mimořádně obtížná. Ale muž, který již získal vše myslitelné, vlastně nemá co ztratit.

Tomáš Janků - výška (21. června, Leiria)
(...) Nejen z tohoto pohledu je českým premiantem výškař Tomáš Janků, který ve výšce skočil olympijský A limit 230 cm. "Věděl jsem, že mám formu, jenom mě zaskočili soupeři, kteří byli slabší, než jsem čekal a hrozilo, že v sektoru budu dlouho skákat sám. Tak jsem se naštval, a když skončili na 221 cm, dal jsem si rovnou na stojany 230 cm," popsal vicemistr Evropy z Göteborgu 2006. Taktika se mu vydařila, olympijský A limit skočil hned napoprvé. "Řekl jsem si, že už prostě dál nechci skákat na limit. Dobře jsem se zkoncentroval, a i když ten skok nebyl úplně ideální, stačil. Pokusy výše už byly zbrklé." I tak ovšem zářil spokojeností. "Limit přišel v přesně ten správný čas. Nyní sice budu dál závodit, ale jen z tréninku. Další skutečný závod pro mě přijde až na olympiádě v Pekingu," dodal.
Tomáš Janků přidal ještě jednou "tréninkových" 230 na MČR v Táboře.

Jan Kudlička - tyč (9. července, Praha - Strahov)
Tyčkař Jan Kudlička skočil na tradičním pražském mítinku Praga Academica 570 cm a přesunul se do skupiny vlastníků olympijského A limitu. Kudlička již měl splněný slabší limit ČAS, s nímž však může na olympijské hry jet jen jeden závodník, aproto byl v permanentním ohrožení svých kolegů. Nyní má již klid, pravděpodobnost, že by jej předstihli hned 3 závodníci je malá.
Výšku na úroni A limitu překonal na třetí pokus. Pak si se slovy „smažu Ptáka“ nechal nastavit na stojany 581 cm, čímž by překonal národní rekord Adama Ptáčka z roku 2002. Přestože se mu to nakonec nepovedlo, rozhodně nebyl zklamaný. Vždyť olympijské áčko mu dává téměř jistotu účasti. „Hrozně se mi ulevilo. Měl jsem na to už poslední tři závody, ale teď to tam konečně zůstalo. Vzal jsem si netvrdší tyč v životě a měl i trochu štěstí v tom, že mi fouklo proti a tím pádem jsem neproletěl,“ přiznal svěřenec Boleslava Patery, který se chystá ještě na jeden závod v Plzni a následně zařadí tréninkový cyklus v Nymburku.
A ve zmiňované Plzni Jan Kudlička prokázal, že to na Strahově nebyla náhoda. Zopakoval kvalifikačních 570 a s posíleným sebevědomím se podívá na své první OH.

Štěpán Janáček - tyč (16. července, Stará Boleslav - Houštka)
Atletický mítink v Houštce byl dnes svědkem dalšího překonaného A-limitu na olympijské hry v Pekingu. Tyčkař Štěpán Janáček totiž na druhý pokus překonal 570 centimetrů. "Skákalo se mi výborně, mraky se rozestoupily, vysvitlo sluníčko a já to skočil," smál se svěřenec Boleslava Patery bezprostředně po závodě. Průběh soutěže byl jednoduchý. Nejprve 520 na druhý pokus, pak 540 opět na druhý a nakonec si nechal nastavit na stojany rovnou o třicet centimetrů více. "Mezi pátým a osmým pokusem se mi vždycky nejlíp skáče, tak jsem šel rovnou na sedmdesát," líčil Janáček, který navíc použil i tvrdší tyče. "Docela jsem rád, že se to povedlo v Houštce, je to skvělý stadion, mám k němu vztah. Jezdil jsem sem k babičce a vodil mě sem už děda, když jsem byl malej." Do Pekingu se těší, a to nejen na závody samotné, ale i na setkání s manželkou, která je nominována v polské výpravě. "Aspoň ji uvidím o měsíc dřív, než jsem myslel," usmál se závodník Dukly Praha.
Štěpán Janáček zůstal "věrný" svému plnění limitů na poslední chvíli. Ovšem po nešťastném pádu v halové sezóně je olympijská norma velkým zadostiučiněním, ačkoli se tak stalo necelý týden před definitivní uzávěrkou pro Peking. A navíc, poslední tentokrát nebyl...

Roman Novotný - dálka (22. července, Brno - Pod Palackého vrchem)
Roman Novotný
už v sezóně předvedl tři skoky do vzdálenosti 801 cm, s neregulérní podporou pak skočil za hranici B limitu (805). Dnes na stadionu Pod Palackého vrchem doletěl ve 3. sérii za povoleného větru (1.9 m/s) k 821 a splnil dokonce o centimetr ostré kritérium. „Je to překonání hranice, která mě celou dobu svazovala. K limitu jsem měl tak pětkrát hrozně blízko. Dnes jsem šel do závodu s tím, že to nejspíš neskočím a vyšlo to. Jsem moc rád. Ani netuším, na kolikáté místo jsem se tím zařadil v tabulkách. Možná dvacáté?“ hádal čerstvý limitář, jehož 821 cm je nejen osobní rekord, ale i druhý výkon českých tabulek, pouhé 4 cm za skokem Milana Mikuláše starým přesně 20 let a 6 dní. Mimochodem ve světě letos skočilo jen 16 dálkařů více, krom toho jsou mezi  nimi 4 Američané a pouhých 9 borců doplachtilo dále než zmiňovaný národní rekord. „Oslava žádná nebude, určitě ne dnes. Dozvěděl jsem se, že mám jet hned zítra ráno fasovat oblečení. Už jsem se nevyspal po Barceloně. Skákali jsme tam pozdě večer a ráno jsem brzy letěl zpět,“ dodal šťastný olympionik.
Roman Novotný orámoval 29člennou výpravu pro Peking a stal se 16. (!) olympijském nováčkem atletického týmu.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout