přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

3. března 2010, 18:26

Jak se rodila historická výprava I

Jako již tradičně předkládáme v Tématu týdne souhrn toho, jak přibývali reprezentanti do týmu na vrcholnou akci, v tomto případě halové mistrovství světa v katarském Dauhá. Stejně jako v minulosti také postupujeme chronologicky a vždy píšeme o výkonu, který jako první rozhodl o nominaci. V prvním týdnu se tak budeme věnovat sedmi atletům, kteří si HMS zajistili během ledna.

800 (a 4x400 m) - Lenka Masná 2:01.85 (16. 1., Lucemburk)
(...)
Pozoruhodný je i způsob, jakým  výsledného výkonu 2:01.85 (a zlepšení halového osobního maxima o více než dvě vteřiny) dosáhla. Stejně jako v pondělí, kdy vyhrála akademické mistrovství, běžela totiž systémem star-cíl.  „Byl to zase solozávod. Myslela jsem si, že by z toho mohl být lepší čas, než zkraje týdne, ale že to bude o tolik, to jsem nečekala. Jsem maximálně spokojená,“ líčila z Lucemburku Masná, která tak výtečně navázala na úspěšnou letní sezonu, v níž si zlepšila osobní maximum na 2:00.10 a probojovala se do semifinále světového šampionátu v Berlíně.
Lenka Masná podala v sezoně další velmi solidní výkony, jimže vévodí ještě jedno překonání limitu v Düsseldorfu. V Dauhá by měl určitě bojovat minimálně o semifinále.

Tyč - Jiřina Ptáčníková 4.40 (16. 1., Lucemburk)
(...) Stejně jako Masné přinesl druhý závod v sezoně nominační radost tyčkařce Jiřině Ptáčníkové. Vítězce loňské Světové univerziády k tomu stačilo skočit 440 cm. „Ze začátku to ale vypadalo úplně příšerně. Začala jsem skákat až dvě a půl hodiny po zahájení soutěže, dokonce jsem na sektoru usnula a trenér mě musel budit. Cítila jsem se hrozně unavená,“ líčila Ptáčníková, které se však přesto všechno povedlo založit na 417 cm. „Pak jsem si nechala nastavit 431 cm, abych měla skočeno víc než Pavla (Rybová), která včera skočila 4.30 m. To se mi povedlo překonat napodruhé, což mě nakoplo. Limit jsem pak skočila krásně napoprvé,“ doplnila svěřenkyně trenérského dua, jež tvoří její otec Františka Ptáčník a Nikolaj Goroškov.
Jiřina Ptáčníková předváděla stabilní výkony na hranici limitu, překonala jej celkem sedmkrát, z nichž poslední znamenal i osobní rekord 456. Pro Dauhá určitě myslí na finále a 460 cm.

Koule - Jan Marcell 20.20 (19. 1., Praha-Stromovka)
(...) Při 2. veřejných závodech PAS poslal v hale Otakara Jandery v první sérii  své náčiní do vzdálenosti 20.20 m a donutil přítomné k dvojnásob bouřlivému jásotu. Díky vynikajícímu osobnímu rekordu, který jej řadí na jedenácté místo dlouhodobých národních tabulek, totiž Marcell splnil nominační kritérium pro HMS v Dauhá. „Určitě to nepřišlo nečekaně. Od podzimu se věnuji kouli jednou týdně v rámci odhodů a na posledních trénincích jsem házel kolem 19,5 metru. Věděl jsem, že z toho by těch 20 m na závodech mělo být, byť jsem ani nedoufal, že to bude hned prvním pokusem,“ přiznal svěřenec Josefa Šilhavého, který posléze v soutěži absolvoval už jen jediný vrh. „Bylo nás v soutěži hodně, a tak jsem si mezitím stihl potřást rukama snad s dvěma stovkama lidí. Druhý pokus jsem navíc absolvoval v eufórii a chtěl jsem hodit snad 21 m. Nemělo to sebemenší šanci na úspěch,“ dodal Marcell.
Koule bývala Marcellovou doménou než přesedlal na disk. Limit atakoval ještě v jednom závodě, před MČR se lehce zranil. Vyjde-li mu otočka i v Dauhá, mohl by se s trochou štěstí podívat i do finále.

60 m  př. - Petr Svoboda 7.58r, 7.56f (23. 1., Jablonec n/N)
Bronzový medailista z HME a finalista světového šampionátu v Berlíně Petr Svoboda vstoupil do sezony opravdu rázně. V rozběhu svého prvního závodu zaběhl v Jablonci čas 7:58 a o 12 setin vyhověl limitu ČAS pro březnové HMS v katarském Dauhá. Ve finále mítinku pak ještě ze svého rozběhového výkonu ubral a časem 7.56 se na jedinou setinu přiblížil vlastnímu národnímu rekordu z loňského roku. „Musím říct, že dnešní výkon pro mě tak úplně překvapení není. V tréninku jsme šli test na tři překážky, který jsme absolvovali celkem pětkrát, a já pořád zrychloval,“ řekl svěřenec svého jmenovce Ludvíka Svobody.
Petr Svoboda v Jablonci načal českou "supersobotu". On sám pak zažil halovou "supersezonu". Počet časů překonávajících limit zaokrouhlil na deset a vše korunoval fantastickým národním rekordem 7.44 při MČR. Bude jednou z hlavních opor výpravy.

800 m - Jakub Holuša 1:46.96 (23. 1., Vídeň)
Vynikající zprávy přišly i z Vídně, kde Jakub Holuša zaběhl čtvrtý nejlepší výkon české historie na halové osmistovce a časem 1:46.96 o půldruhé vteřiny vyhověl stejně jako Svoboda nominačnímu kritériu pro HMS. „Věděl jsem, že si jedu pro limit, i když v takto rychlý čas jsem nedoufal. Musím pochválit Tomáše Beladu, který mi závod skvěle rozběhl do pětistovky. Pak už jsem běžel sám,“ líčí Holuša, který v závěru ještě zrychlil a poslední okruh zvládl za skvělých 26.7.  Na výsledný čas si však musel ještě počkat, neboť ve Vídni neukazovali časomíru. Údajům od nadšeného trenéra se raději zdráhal uvěřit, a tak se definitivně radoval až poté, co si vyslechl hlasatele, který četl oficiální výsledky. „Je to super čas, rekord Dukly. Že je to zatím i výkon roku? Na to já nehledím, protože důležité je to, co předvedete na velké soutěži, ne to, co máte zapsáno,“ dodal svěřenec Josefa Vedry.
Tři časy pod limit, z nichž při jednom (1:46.09) se zachvěl i český rekord. Jakub Holuša má životní formu a před Dauhá myslí právem minimálně na semifinále.

Výška - Iva Straková 192 (23. 1., Hustopeče)
Třetí sobotní zápis do nominační listiny pro HMS přidala na výškařském mítinku v Hustopečích Iva Straková, která skočila 192 cm.  Závodnici pražského Olympu se tak podařilo to, co jí těsně uniklo na čtvrtečních závodech v Ostravě. "Konečně limit vyšel, i když i tentokrát mi hrozně těsně spadla další postupná výška. Ale první úkol splněn. Kdyby se mi v každém závodě povedlo své maximum o něco posunout, vůbec bych se nezlobila," prohlásila finalistka olympijských her, která se na novou sezonu připravuje hlavně pod trenérem Nikolajem Goroškovem. "Dalším cílem je teď stabilizovat techniku a zůstat zdravá, protože fyzicky jsem na tom dobře," prohlásila současná česká jednička, která v soutěži obsadila dělené druhé místo spolu s Ruskou Školinovou.
Iva Straková je zkušená závodnice a i když limitní výšku překonala už jen jednou, v Dauhá bude mít určitě za cíl finálovou osmičku.

Výška - Jaroslav Bába 228 (23. 1., Hustopeče)
(...) Mezi muži nezklamal Jaroslav Bába, který se napotřetí přenesl přes 228 cm a také on rázně nakročil do nominace pro Dauhá. (...)
Z rozhovoru před sezonou (Jan Janků a Jaroslav Bába):
Jaký máte cíl pro sezonu?
JJ: Někteří považovali páté místo na MS za úspěch, my ne. Z toho je asi jasné, jak bychom chtěli skončit v Dauhá.
JB: K tomu bych chtěl dodat, že i čtvrté místo bych bral také jako neúspěch. Určitě bych chtěl získat medaili.
Jaroslav Bába už patří ke zkušeným závodníkům a přestože překonal stejně jako Straková limit celkem dvakrát, bez medaile, na kterou čeká už dost dlouho bude zklamaný.

 

Michal Procházka

Vytisknout