přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

22. června 2011, 15:30

Jak se českým vícebojařům daří v Evropském poháru

Vzhledem k tomu, že příští týden nás čeká vrchol domácí sezony, mistrovství republiky na dráze v Brně, v předstihu věnujeme hlavní téma poháru Starého kontinentu již nyní. Historie soutěže sahá do roku 1985, kdy se začalo závodit ve dvouletých cyklech. V článku se zabýváme výsledky českých vícebojařů po rozdělení, v roce 1993, shodou okolností se od tohoto data EP koná každoročně.

Vícebojaři mají, podobně jako bývalý Evropský pohár pro ostatní disciplíny na dráze, tři skupiny, ve vyšších patrech v počtu osmi zemí. Závodí čtyři muži i čtyři ženy, jejichž absolutní výkony se sčítají, přičemž do výsledku jsou zahrnuti vždy tři lepší. V elitní skupině – Superlize – se udělují medaile všem členům týmu, podobně jako na EP, dnes ME družstev. Pořadí také určí dva sestupující do nižší a dva postupující do vyšší soutěže z ostatních lig.


Opora ženského týmu Jana Korešová - foto: J. Kucharčík

Účasti v elitě a medailové úspěchy
Desetibojaři strávili v Superlize nepřetržitě sedm let – od 1994 do 2000, sedmibojařkám se podařilo udržet elitní příslušnost pouze o rok kratší dobu (1999-2004). Vloni se ženy vrátily na nejvyšší úroveň a hned získal tým ve složení Eliška Klučinová, Kateřina Cachová, Jana Korešová, Lucie Ondraschková historicky první, stříbrnou medaili. Muži se zase před rokem vrátili do Superligy, kde byli krátce ještě před osmi lety, v roce 2007 se museli drápat dokonce až z II. ligy. V ostatních letech bojovala obě družstva v I. lize.

Výrazně více medailových umístění nasbírali desetibojaři, kteří neodešli s prázdnou dokonce šest let po sobě. Čtyřikrát svůj výkon pozlatili (1995, 1997-1999) a k nejcennějším kovům přidali ještě po jedné stříbrné (1994) i bronzové (1996). U všech zlatých úspěchů byli Kamil Damašek a Jiří Ryba, třikrát se na něm podílel Roman Šebrle a dvakrát Tomáš Dvořák, jenž ten poslední vítězný pohár v roce 1999 okořenil tehdejším světovým rekordem 8994 bodů.

"Svěťák" i další skvělé výkony
Dvořákův výkon pochopitelně stojí na vrcholu výsledků českých desetibojařů při EP. Vynikající úrovně dosahuje i druhý v pořadí Roman Šebrle s 8589 body. Přes špičkovou hranici osmi tisíc se dostali ještě Kamil Damašek a Jan Poděbradský. Další trojice se překonala 7800 – Ryba, Změlík, Soldós a díky tomu průměr deseti nejlepších borců přesahuje o 48 bodů „osmitisícovku“.

Mezi sedmibojařkami zatím čekáme na výkon přes šest tisíc, nejméně chybělo k této metě Kateřině Nekolné, pouhé tři bodíky. Na druhou stranu hned tři další ženy nasbíraly přes 5900 – Helena Vinařová, Eliška Klučinová a Kateřina Cachová. A to se ještě Korešová k této hranici přiblížila na 8 bodů, Beránková na 28 a Hejnová na 43. Zejména proto dosahuje průměr elitní desítky výborné úrovně 5852.5 bodu.

Devět účastí Hejnové
Jednoznačně nejpilnější účastnicí při EP je Michaela Hejnová, jejích devět startů hned tak někdo nepřekoná, i proto že nejbližší pronásledovatelé už atletické víceboje na špičkové úrovni neskládají. Sedmkrát na poháru reprezentovali již výše zmínění Damašek, Poděbradský, Nekolná a Vinařová, o jednu účast méně mají na kontě Dvořák, Ryba a Beránková. Ze stále aktivních vícebojařů startovala nejčastěji Korešová pětkrát, Klučinová, Baar a Šebrle čtyřikrát. Celkem se na poháru objevila takřka padesátka atletů, přesně 25 mužů a 24 žen.

Zdroje: Ze statistik v rubrice „Zaostřeno na“ a publikace European Athletics Yearbook 2009-10.

Michal Procházka

Vytisknout