přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

23. března 2011, 18:53

Jak atleti vyplňují volno na soustředěních

Čas, který atleti a trenéři tráví na přípravných kempech, bývá poměrně dlouhý, někdy trvá i měsíc v kuse. Po tu dobu jsou na jedné straně vytrženi ze svého domáckého prostředí a na straně druhé jim samotný trénink nezabere celý den. Sondovali jsme pro Téma týdne mezi reprezentanty i jejich trenéry, jak k tomu přistupují.

Na úvod je třeba zdůraznit, že volného času nemají atleti tolik, jak by se na první pohled mohlo zdát. Běžné dvě tréninkové jednotky obvykle zaberou velkou část dne. Pokud se přidá ještě ranní či večerní fáze a započítáme nezbytnou každodenní regeneraci, zas tolik volna nezbývá. Zátěž na soustředěních bývá enormní, a tak není divu, že mnozí volí jako nejlepší relaxaci spánek – pochopitelně nejen v noci, ale i přes den, a to třeba několikrát. Třeba výškař Jaroslav Bába zdůraznil spaní jako svou hlavní náplň volného času – vedle počítačových her.

Notebook a zejména pak internet – to je v dnešní době u mladých lidí běžná záležitost a nemálo atletů doslova žije na sociální síti Facebook. Třeba Zuzana Hejnová nebo Denisa Rosolová v tomto období běžně prozrazují, co právě kvalitního odtrénovaly a text doplňují i fotkami. Mezi běžné „činnosti“ v souvislosti s počítači pochopitelně patří sledování filmů a seriálů. Utěšenou sbírkou hororů se před časem pochlubila Lenka Masná.


Populární "Aktivity" - foto: K. Farská

Z výbavy na soustředění také ještě nevymizela kniha: za všechny čtenáře zmiňme Zuzanu Bergrovou, která jako absolventka estetiky a studentka médií sahá po náročnější literatuře, ale nevyhýbá se ani „oddechovkám“. Skripta a další materiály přibaluje pochopitelně každý student, v této souvislost jmenujme vedle Bergrové také Elišku Klučinovou.

Zatím jsme zůstávali především u činností, které jsou relaxací fyzickou i psychickou, a při nichž si také mohou atleti vystačit sami. „Každý je rád, když má své soukromí,“ upozorňuje trenérka Martina Blažková s odkazem na delší dobu, kdy se vídají ti samí lidé a ačkoli mají dobré vztahy, hrozí známá „ponorková nemoc“. A tak trávení doby mimo stadion individuálně, v poloze „ležícího střelce“, určitě tvoří největší díl volného času.


Michal Pogány a Jan Železný s úlovkem z Kanárů – foto: topathletics.org

Najdou se však tací, kteří upřednostňují aktivity pod širým nebem, mezi které patří například rybaření, oblíbené zejména mezi trenéry. O tom, že si na něj udělají čas i v době soustředění svědčí úlovek z Kanárských ostrovů loni na podzim – viz zde. Za atlety se mezi vyznavače klidu u vody řadí například Petr Frydrych, z trenérů určitě hrají prim Jan Železný a Dalibor Kupka.

Velmi populární jsou mezi mladými lidmi také deskové hry, ve skupině Martiny Blažkové se ujaly zejména Aktivity nebo Uno. Dokonce v nich pořádají mezistátní utkání Slovensko - Česko, to když se na soustředění sejdou s bývalými federálními kolegy. A do „společenské sekce“ zcela nepochybně patří i hraní na kytaru a zpěv, což je doménou svěřenců Petra Novotného, a to nejen autora atletické hymny Michal Uhlíka (viz zde). Zejména ženským kolektivům mnohdy také stačí obyčejné „popovídání si“.

Klasickým případem milovníka aktivního odpočinku je Roman Šebrle, v jehož výbavě na jakkoli vzdálený tréninkový kemp nikdy nechybí golfové hole. Mezi atlety pochopitelně není jediný, koho vedle tartanových oválů lákají také greeny a fairwaye. Na pomezí samotného atletické přípravy a relaxace jiným sportem pak patří lezení po horách, které svého času v rámci soustředění ordinoval trenér Boleslav Patera.

S přispěním K. Farské a A. Pražáka

Michal Procházka

Vytisknout