přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

22. prosince 2008, 15:51

Jací byli čeští atleti okem fotografů v roce 2008

V posledním tématu týdne roku 2008 jsme se rozhodli bilancovat tak trochu jinak. V uplynulých měsících jsme vás „zásobili“ spoustou slov, která šla více do hloubky aktuálních témat. Tentokrát bychom chtěli tak trochu poděkovat našim fotografům, kteří nám pomáhají zachycovat momenty, které lze verbálně stejně dobře popsat jen stěží. Proto nyní nabízíme pohled na uplynulý rok jejich objektivy. Vzhledem k tomu že ani webové stránky nejsou nafukovací, zaměříme se na české atlety – nicméně nebude to jen o těch nejúspěšnějších. A ani několika slovům se nevyhneme.

šebrle_pád1HMS08AGv.jpgSebrle LOH Peking 1.jpgSpotakova Zlato LOH Peking (11).jpg

Střídání stráží. Roman Šebrle si letos vybral smůlu vrchovatě. Zranění na překážkách skončilo naděje na HMS (foto: graf.cz) a přibrzdila při OH, kde však byla jeho velmi světlým bodem výška (foto: E. Erben). Pomyslnou roli české jedničky tak musel přepustit letos vskutku hvězdné Barboře Špotákové (foto: E. Erben).

bergrová5HMS08AGv.jpgščerbová_štafetaHMS08AGv.jpgbartoničkováHMS08AGv.jpghejnová_štafetaHMS08AGv.jpg

Čtyřka bez kormidelníka doplula skvěle. Čest české výpravě ve Valencii udělala štafeta 4x 400 m. Dosáhla na čtvrté místo, na víc nebylo a se zbylými soupeřkami si (zleva) Bergrová, Ščerbová, Bartoničková a Hejnová poradily s bravurou (všechny foto: graf.cz). 

08BYDG_0419-4341_8253.jpg08BYDG_3020-4425_8448.jpg08BYDG_3063-4428_8465.jpg

Štěstí mnohem víc než šafránu. Kateřina Šafránková nejdřív oplakala „nepostup“ do finále po zkažené kvalifikaci, aby se pak mohla ověsit plyšákem a slavit druhé velké stříbro v kariéře (všechny foto: graf.cz).

08BYDG_0139-4328_8214.jpg08BYDG_0104-4326_8212.jpgsekanova_me08kros_ag.jpg

Běžecké bojovnice. Juniorka Martina Bařinová (vlevo) si neplánovaně vyzkoušela běžet bez tretry tříkilometrový stýpl. Statečný výkon na MS nekorunovala postupem do bojů o medaile, skončila i tak na solidním …. Místě. Její kolegyně z disciplíny Lucie Sekanová se v Bydhošti blýskla vskutku ojedinělým finišem, v němž odrazila soupeřku a ještě na cílové čáře předčila jinou, což ji vyneslo na osmé místo. Životní sezónu korunovala 13. místem na přespolním ME v Bruselu (všechny foto: graf.cz).

Janku 18.8.Atletika LOH Peking (7).jpg

Loučení velikánů. Tomáš Dvořák řekl své závodnické sbohem na republikovém mistrovství ve Staré Boleslavi. Představa o dokončení poslední skládanky o deseti dílcích vzala za své v královské disciplíně. 110 metrů překážek druhý muž historických tabulek a trojnásobný mistr světa nedokončil a definitivně se odebral do pozice „trenér“ (foto: repro knihy Tomáš Lví srdce). Jmenovec Janků vydržel zdravý i po posledním olympijském závodě, v němž bral pěkné sedmé místo a především řadu fanynek následně zklamal rozloučením se s výškařským sektorem k 1. dubnu. Není to apríl? ptají se. Není, tvrdí vicemistr Evropy (foto: E. Erben).

Spotakova Zlato LOH Peking (23).jpg08SAF_0317.jpgspotakovascenou2IAAFv.JPG

Divá Bára. Barbora Špotáková nadchla nejen srdce atletických fandů. Sebrala Rusce olympijské zlato na 40. výročí okupace (foto: E. Erben) a jepičí život měl její olympijský rekord z Pekingu. Ve Stuttgartu jej povýšila na světový (foto: graf.cz) a převzala ocenění za výkon roku planety (foto: J. Zmek).

svoboda3HMS08AGv.jpgSvoboda Petr18.8.Atletika LOH Peking (3).jpg08SAF_1316.jpg

Kometa Svoboda. Petr Svoboda je vskutku Objevem sezony, jak jej zvolili hlasující v Atletovi roku. V hale na HMS to bylo "jen" semifinále (vlevo). Od vyrovnání dlouletého českého rekordu se proměnil ve stroj na národní maximum. Tucetkrát (a jen jedinkrát s větrem nad 2 m/s) totiž zaběhl stejně nebo lépe než dosavadní rekord a zabrzdilo jej jen olympijské semifinále. Pak si ale výrazně spravil chuť druhým místem na světovém finále (vpravo). (krajní foto: graf.cz, prostřední E. Erben)

08BADUR_42.jpglalákováHMS08AGv.jpgDubnovaHusto08AGv.JPG

Zranění. Na marodce bylo bohužel živo a nenarážíme jen na Romana Šebrleho. Nejprve do ní spadla Kateřina Baďurová, poté ji následovala Barbora Laláková a nakonec i další výškařka Romana Dubnova. Baďurová se zotavila až nečekaně rychle a stihla i olympiádu, Laláková ji naopak musela oželet (na foto při HMS, po kterém zranění přišlo) a Dubnové vzal vítr z plachet přímo olympijský závod (na foto v zimě v Hustopečích). (všechna foto: graf.cz)

maly rybav.JPGdenisa.Rosol  Scerbova svatba 2v.JPG

Narození a svatba. Je pravděpodobné, že přišel na svět další atletický talent. Jak jinak by mohl „dopadnout“ Jiří, potomek tyčkařské šampionky Pavly, dříve Hamáčkové, a Jiřího Ryby, vynikajícího desetibojaře? Nečekaně brzo do toho „práskla“ Denisa Ščerbová, zvykejme si na příjmení Rosolová podle velmi podobně „mladého“ novomanžela tenisty Lukáše. (foto: archivy Rybových a Rosolových)

Omlouváme se všem, kteří se do našeho „výběru“ nevešli.
Všem z atletického prostředí přejeme příjemné Vánoce a do nového roku tou pravou nohou.

Michal Procházka

Vytisknout