přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. ledna 2009, 15:54

Italské vábení

Minulý týden jsme na tomto místě nastínili přepokládané milníky před vrcholem halové sezony – mistrovstvím Evropy v italském Turíně. Atleti a sportovci obecně nemají rádi tipování, předpoklady a prognózy, „kdo ano, kdo ne“, aneb která jména na akci uvidíme. Téma pro tento týden si však neklade za cíl přesně odhadnout sestavu, spíše rekapitulovat loňský rok s akcentem směrem k HME. Tedy nikoli svazovat adepty nominace, naopak spíše motivovat, a to i ty, na které se „zapomnělo“.

Na úvod je hned třeba říct, že přirozený úbytek oproti olympiádě bude značný. Hala nenabízí tři vrhačské disciplíny ani žádnou chodeckou, takže z 29členného olympijského seznamu nám vypadne hned devět jmen: Bílek (chůze), Cechlová (disk), Klimešová (oštěp), Ledvinová (kladivo), Marcell (disk), Melich (kladivo), Schindlerová (chůze), Špotáková, Veselý (oba oštěp). Ze zbývající dvacítky musíme ještě odečíst minimálně tři, kteři nejsou zdravotně připraveni: Dubnova (výška), Sajdok (víceboj, překážky), Stehlík (koule).

Z vypadnuvších a nezraněných by snad jen Jan Marcell by teoreticky mohl pomýšlet na nominaci v jiné disciplíně, ostatně dříve koule bývala jeho doménou. V ní však na rozdíl od disku poslední rok stagnuje, v létě se dokázal dostat jen dvakrát na 18 metrů a dále a osobní rekord z haly – 18.31 m – je bez centimetru plných jeden a půl metru od limitu. Přesto na seznamu předpokládaných účastníků HME šéftrenéra Václava Fišera figurují v kolonce koule dvě jména. Antonín Žalský požadovaných 19.80 přehodil jednou (o 16 cm) a venku, protože v hale nestartoval. Druhý nejlepší výkon je však téměř půl metru pod nominační metou (19.35). Velmi obdobně a možná i o chlup lépe na tom byla Jana Kárníková, která sice zimní část sezony nevynechala, výkony atakující limit předváděla v létě. I ona zdolala nutných 17.20 jedenkrát (o 9 cm), ovšem na rozdíl od Žalského dopadlo její náčiní ještě dvakrát relativně nedaleko (17.05 a 17.10).


Jistotu účasti v Itálii má Roman Šebrle, ať už v hale absolvuje celý sedmiboj či nikoli. Evropská atletická asociace (EAA) vybírá devítku atletů podle loňských venkovních tabulek, pětice si zajistí účast z halové sezony a na patnáct doplní sestavu jeden domácí závodník. Podle všeho je tak málo pravděpodobné, že by turínský pětiboj okusila Denisa Ščerbová-Rosolová. Po redukci loňských tabulek (v disciplíně může startovat jen dvojice z jedné země) patří české halové rekordmance 16. pozice. Přesto ji šéftrenér Fišer v propočtu má, limit 652 cm v dálce totiž „splnila“ loni dvakrát navlas přesně (v obou případech venku), a za tuto značku skočila i jednou venku (658) a jednou v hale (659). Na 10 cm k limitu loni posunula svůj osobák Jana Korešová. Na mužské straně tabulky je ve skokanské disciplíně hned duo borců. Olympionik Roman Novotný sice hranici 790 cm nezdolal ani jednou v hale, venku však za ni při dovoleném větru letěl hned sedmkrát. Štěpánu Wagnerovi sice chybí veleskok 821 brněnského kolegy, ovšem jeho bilance s limitem je velmi podobná – šest výkonů. (Tuto skutečnost znehodnocuje, že polovinu z nich zaznamenal bez větroměru.). V trojskoku by měla o nominaci bojovat Martina Šestáková. Vloni prolomila smůlu zdoláním 14metrové hranice o 16 cm, tolik času však halová sezona jako venkovní nenabízí. Regulérně se pak k metě, která je limitem i pro HME, významněji přiblížila ještě jednou, a to na 5 cm.

Vertikální skoky slibují tradičně těžiště počtů české výpravy. Poměrně mírumilovná byla EAA k výškařům, 227 cm by nemělo dělat problém oběma úspěšným olympionikům Jaroslavu Bábovi ani Tomáši Janků. Bába skočil požadovanou výšku šestkrát, z toho dvakrát v hale, Janků čtyřikrát, výhradně venku. Vzhledem k ohlášené derniéře druhého jmenovaného by jistě bylo pěkné sledovat v závodě naposledy elitní českou trojici, limit by musel zvládnout loni se trápící Svatoslav Ton. Také on však 227 před rokem v hale zdolal, takže „turínské trio“ zase není žádná velká utopie. Mezi ženami zcela jistě trojici neuvidíme, nicméně Romana Dubnova už hlásí, že je fit a pomalu se začne chystat na letní MS. Jistotou by naopak měla být Iva Straková, u která snadněji spočítáme, v kolika závodech se nepřenesla přes 192 nutných pro HME. Z 21 startů pouze v jedné třetině, v hale navíc posunula osobní rekord i sebevědomí na 198 cm. Barbora Laláková bude chtít po komplikovaném zranění ukázat, že je zpátky ve formě, loni v hale se ještě přenesla přes 197 cm.
Také tyč má nastavena kritéria relativně mírně – na hranici olympijských béček (555 a 435 cm), a proto šéftrenér mezi muži počítá se stoprocentní účastí, mezi ženami se dvěma jmény. Není to zas tak přehnaně sebevědomé, jak to vypadá, u tyčkařů by se mohlo stát, že třeba jeden z nejlepší čtveřice posledních let zůstane doma. Jan Kudlička by měl být adeptem číslo jedna, finalista OH se přenesl přes 555 a výš sice jen v létě, zato hned sedmkrát. Druhý olympionik Štěpán Janáček tak učinil sice jen dvakrát (venku), ale stejně jako u Michala Balnera, který 555 nezdolal ani jednou, je k tomu třeba říct, že vzhledem k nastavení loňských limitů tuto výšku nemělo příliš význam skákat. Adam Ptáček se v létě hodně trápil, díky hale má rovněž dvě čárky jako Janáček a je třeba s ním také počítat. Návrat do sektoru bude chtít nepochybně stvrdit Kateřina Baďurová, která po zranění jak známo absolvovala dva závody a v jednom z nich překonala letos požadovaných 435. Šéftrenér Fišer ve svých propočtech věří, že vicemistryni světa doplní Romana Maláčová nebo Jiřina Ptáčníková, pro obě leží pomyslná laťka ve výši osobních rekordů, Maláčová vloni prokázala výrazné zlepšení, když skočila již 430 cm.

Na hladkou šedesátku Václav Fišer nepředpokládá účast, před rokem se přiblížili letos potřebným časům – 6.68, resp. 7.33 nejvíce Jan Veleba – na 7 setin, resp. Kateřina Čechová – na 0.08 s. Naopak na 60 m překážek počítá nejen veřejnost ale i sám Petr Svoboda, že z Turína odveze medaili. Český rekordman na stodesítce loni v hale ještě tolik nezářil, ale i tak běžel 7.70 a lépe hned třikrát. Lucie Škrobáková loni předvedla nejlépe dvě, resp. tři setiny za letos nutnými 8.12, také ona se pak v létě stala držitelkou národního maxima na stovce, takže by nikoho nepřekvapilo, kdyby limit tentokrát vybojovala.
V jednočlenné zastoupení v obou kategoriích věří Fišer také u čtvrtky (200 m bylo jak známo v hale zrušeno). Vzhledem k pouze dvoustovkovému oválu v hale, který čtvrtkaře nepochybně limituje, bychom měli srovnávat především časy právě z loňské zimy. Přesně na hranici letošního limitu 47.20 běžel Rudolf Götz a ve finále HMČR ještě dvě desetinky srazil. Relativně nedaleko byl i jinak překážkář Josef Prorok (47.37), pod otevřeným nebem se výrazněji pod limit dostal Petr Vaněk (46.88). Mezi ženami by měla limit splnit Zuzana Hejnová, loni běžela výrazně lépe – 52.82, než je letos třeba (53.40). Zálusk na takový čas si dost možná dělá zálusk i další trojice Zuzana Bergrová, Drahomíra Eidrnová, Jitka Bartoničková – bylo by pěkné, kdyby se to povedlo alespoň jedné z nich, nicméně ve všech případech by se jednalo o halové osobáky (jen Bartoničková má venku lepší OR 52.91).
Na středních až dlouhých tratích předpokládá šéftrenér celkem čtyři jména. Michalu Šnebergerovi loni unikl o kousek limit na patnáctistovce, letos by se měl pokusit o splnění kritéria na dvojnásobné trati. 7:58 je sice lepší než jeho osobní rekord, na druhou stranu dokázal loni v taktickém boji na EP běžet 8:06.36 a ani hala mu není cizí, před 4 roky běžel ještě o půl vteřiny rychleji. Bylo by asi překvapením, kdyby se na osmistovce nenominoval Jakub Holuša. Loni v hale potřebných 1:48.20 překonal téměř o vteřinu (1:47.37), venku pak limitní čas zdolal pětkrát, byť třikrát o méně než patnáct setin. Venku se kritériu dokázal přiblížit dvakrát také Martin Hrstka (1:48.29 a 1:48.37), Jaroslav Růža zas jednou v hale (1:48.28). Dokonce dvě jména předpokládá šéftrenér Fišer mezi ženami. V létě zaběhla lépe než požadovaných 2:03.5 Veronika Mráčková hned třikrát, nejlépe 2:02.78 (halu vynechala). Tereza Čapková sice jen jednou (2:03.21), poté však již osmistovku neběžela, zato zaběhla i solidní patnáctistovku – 4:15.09 je také lepší halového kritéria (4:16). Lenka Masná se k potřebnému času dostala na dostřel v hale (2:03.93).

Podtrženo sečteno trenérovi reprezentace Václavu Fišerovi vyšlo v optimistické variantě číslo mezi 20 až 25. Cokoli nad tuto hodnotu už by bylo velmi překvapivé, na druhou stranu nakonec může cestovat do Turína i kolem 15 atletů. Věřme však, že se dočkáme spíše nějakých nových jmen, které jsme ve výše uvedeném výčtu opomněli.

Michal Procházka

Vytisknout