přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

8. září 2010, 18:11

Individuální dráhová mistrovství zakončuje žactvo

Závěr týdne je věnován poslednímu šampionátu jednotlivců na dráze tohoto roku. V pravidelné rubrice tentokrát provedeme malý exkurz do historie mistrovství ČR nejmladší věkové kategorie.

Již 41 let, pořadatelsky vede Praha
Republikové měření sil žactva začalo v roce 1969, současnou podobu si šampionát atletických nadějí do 15 let drží od 1973. Na pořádání jednačtyřiceti ročníků se dosud podílelo dvacet dva měst. Největší podíl na tom má Praha, kam se žáci a žákyně vrátí o víkendu již po deváté. V pořadatelské pilnosti hlavní město následují severomoravské atletické bašty: se šesti šampionáty Ostrava (započítáme-li i Porubu, tak sedmi), s pěti Třinec.


Hvězda loňského mistrovství žactva Lucie Koudelová - foto: archiv LK

Další pětice měst se postarala o více než jedno MČR, z toho Hradec Králové třikrát a Plzeň, Svitavy, Uherské Hradiště a Zábřeh dvakrát. Díky dalším čtrnácti městům se mistrovství dostalo do všech krajů republiky: Bílina, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Karlovy Vary, Olomouc, Opava, Poruba, Třebíč, Varnsdorf, Vlašim, Zlín.

4 nejstarší a 3 nejmladší rekordy
Všechny rekordy šampionátu padly v devadesátých letech minulého a nultých nynějšího století. Čtyři nejstarší maxima se drží v čele osmnáct let. V roce 1992 skočil Jan Žalud v tyči dosud nepřekonaných 456 cm, Zdeněk Kunetka v dálce 684, Šárka Beránková zaběhla třístovku za 39.57 a žákyně SŠ Brno poskládaly štafetu 4x60 metrů v čase 29.74.

Mezi tři nejmladší rekordmany patří od loňského roku sprinter Zdeněk Stromšík, jenž zaběhl šedesátku za 7.08, a Anežka Drahotová, která ušla trojku za 14:41.78. V Olomouci se před rokem předvedl také mimořádný talent překážkářky Lucie Koudelové, která zametla s rekordy na stovce i dvoustovce časy 13.94 a 28.40. Není však jedinou dvojnásobnou držitelkou nejlepšího individuálního výkonu při žákovském šampionátu.

...další vícenásobní rekordmani
Před sedmi lety se dvojitý zásah podařil Kateřině Čechové, na šedesátce a stopadesátce dosud dominuje s časy 7.60 a 17.86. V témže roce 2003 se totéž povedlo Vladislavu Tuláčkovi, jenž výkony 18.02 a 59.07 metru i před mistrovstvím v Praze opanuje historické statistiky koulařského i diskařského sektoru. A dokonce mezi nejstarší rekordy už se zapsal double Moniky Čeleďové, která je dosáhla o desetiletí dříve (1993) ve stejných disciplínách vzdálenostmi 14.07 a 43.44 m.

Rekordy MČR jsou relativně mladé
A jak vypadá celková bilance? Z šampionátů před rokem 2000, tedy starší než deset let, platí čtrnáct rekordů z 36 vypisovaných disciplín, šest od žáků, osm od žákyň. A naopak celkem 11 nejlepších výkonů mistrovství padlo v posledních pěti ročnících, tzn. od 2005 dál, z toho šest chlapeckých, pět dívčích.

Michal Procházka

Vytisknout