přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

28. června 2011, 17:51

Hlavní národní šampionát v číslech

Každoročním vrcholem domácí mistrovské sezony je bezpochyby šampionát dospělých na dráze. Poprvé od založení českého mistrovství před 41 lety jej hostí Brno. V Tématu týdne provedeme obvyklý statistický exkurz.

Poprvé se české mistrovství konalo roku 1970 ve Dvoře Králové nad Labem, o rok dříve byli mistři vyhlášeni podle umístění na federálním mistrovství v Považské Bystrici. V pořadatelství se do letošního ročníku vystřídalo celkem jedenáct měst, nejčastěji Praha, která přidala předloni již osmnáctou čárku. Sedmkrát se náročného úkolu zhostili v Ostravě, pětkrát v Jablonci nad Nisou. Do Třince zavítal šampionát před rokem již potřetí, dvakrát se domácí elita střetla v Plzni. Míst, kam se nejlepší čeští atleti sjeli jednou, bylo do letošního roku půltucet: vedle již zmíněného Dvora Králové to bylo do Kladna, Mladé Boleslavi, Olomouce, Otrokovic a Tábora. Letos se k nim přiřadí Brno a stadion Pod Palackého vrchem.

Nejmladší a nejstarší rekordy mistrovství
Poslední dva roky se nejlepší výkony šampionátu starají výhradně ženy. Vloni v Třinci se jej povedlo zlomit Lucii Škrobákové na krátkých překážkách (12.90) a v tyči Jiřině Ptáčníkové (466), před dvěma lety v Praze pak oštěpařce Barboře Špotákové (67.58). Mezi muži tak registrujeme jako nejmladší rekordy ty z mistrovství ČR v Táboře 2008: Petra Svobody na 110 m př. (13.29), Lukáše Mila na stovce (10.26) a Vojtěcha Šulce na dvojnásobné trati (20.69), který tím vyrovnal o dva stejné výkony Jiřího Vojtíka z Plzně 2004 a Prahy 2006.

Na opačném pólu, tedy v pozici nejstarších rekordů, spočívají patnáctistovka Tomáše Linharta z roku 1977 (3:44.6) a vrh koulí Heleny Fibingerové ještě o sezonu dříve (21.30). Jsou to ale výkony svým "věkem" spíše výjimečné, starší dvaceti let už jsou jen štafety mužů pražské Sparty na 4x100 m z 1988 (39.48) a žen USK na 4x400 m z 1983 (3:30.70), který mimochodem do ME družstev ve Stockholmu platil i jako oddílový rekord ČR, a také koulařský zápis Remigia Machury st. před 24 lety (21.19). Naopak můžeme shrnout, že do uplynulého desetiletí 2001 až 2010 spadá mezi muži devět rekordů MČR a mezi ženami celá polovina z 20 disciplín.

Nejpilnější sběratelé titulů
Absolutně nejúspěšnější na českých mistrovstvích je běžkyně Petra Kamínková, která nasbírala celkem osmnáct titulů, z toho rovných deset na desítce (zahrnuto je i letošní prvenství z premiéry "sólošampionátu" v Bílině), sedm na pětce a jeden na patnáctistovce. Nejlepší mužský kolega Michael Nejedlý složil 13 titulů ze stýplu (11) a pětky (2). Kamínková svou bohatou kolekci pravidelně rozšiřuje, a také v Brně bude moci přidat další do sbírky. Narozdíl od Nejedlého, který již kariéru ukončil, navíc nemá za sebou nikoho, kdo by jí v počtu titulů dýchal na záda.

To na Nejedlého se loni dotáhl třináctým titulem Libor Malina a vzhledem k tomu, že všechny nasbíral v disku, osamostatnil se také na čele listiny beroucí v potaz jedinou disciplínu. A před časem 38letý vrhač se bude v Brně proti domácímu favoritovi Marcellovi pokoušet o obhajobu. O jedno zlato méně než Malina má na svém kontě oštěpařka Nikola Tomečková-Brejchová, vedle ní nasbírala tucet titulů i Zdeňka Šilhavá, ta ovšem sbírala ve dvou disciplínách, 8x v disku a 4x v kouli. Na deset prvenství zaokrouhlili svou bilanci výškař Tomáš Janků, kladivář Pavel Sedláček, diskařka  Věra Cechlová (z toho jednou v kouli) a sprinterka Hana Benešová, která tituly rozdělila mezi 100, 200 a 400 metrů v poměru 3 : 6 : 1.

Nejblíže k desítce individuálních vítětzství na MČR má z aktivních atletů sprinter Jiří Vojtík. Tomu chybí jediný triumf - osm získal na 200 a jeden přidal na 100 metrech. Dva potom zbývají koulařce Jane Kárníkové, osminásobné šampionce, rovněž přihlášené na víkendový šampionát. Z těch, kteří v Brně počet prvenství nerozšíří, pak mají úctyhodné sbírky ještě Zuzana Hlavoňová (výška), Erika Suchovská (100 a 200 m), Martina Šestáková (trojskok, dálka) a Petr Stehlík (koule) - všichni s devíti kousky. Dále mají o jeden méně Tomáš Dvořák (110 m př.), Šárka Kašpárková (trojskok), Zdeňka Šilhavá (disk), a Milan Drahoňovský (800 m, 1500 m, 5000 m).

Čtyřicáté druhé mistrovství ČR proběhne 2. a 3. července na brněnském stadionu Pod Palackého vrchem v areálu VUT. Program začíná v sobotu od čtyř a v neděli od jedné hodiny odpoledne. Další informace jsou v Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout