přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

24. ledna 2017, 12:35

Historie vícebojařských mezistátek

V letošním roce se tradiční vícebojařské mezistátní utkání odehraje v pražské Stromovce. V tématu týdne vám přiblížíme něco z historie tohoto již tradičního měření sil vícebojařů.

Nejpilnějšími pořadateli tohoto již tradičního mezistátního utkání jsou Španělé. Na jejich území se závodilo již sedmkrát (pětkrát v Zaragoze a dvakrát ve Valencii). Druhým nejčastějším místem konaní je Nizozemí. V zemi tulipánů se vícebojaři střetli celkem pětkrát (dvakrát v Haagu a Apeldoornu a jednou v Zuidbroeku). V letošním roce se v počtu pořadatelství po bok Nizozemí zařadí i Praha, která bude tuto událost hostit též popáté. Tři pořadatelství má za sebou Velká Británie (dvakrát v Sheffieldu a jednou v Cardiffu) a také Francie, která hostila mezistátní utkání ve vícebojích v loňském roce. (dvakrát Remeš a jednou Aubiére)

V úvodních ročnících se účastnily tohoto MU i jiné země. Při prvním ročníku to byli Portugalci a Belgičanky, o rok později reprezentace Itálie a Švédska a v roce 1996 opět Italové, zde si také připsali svou první účast Britové. V letech 1998-2000 se jednalo o trojutkání mezi Českou republikou, Nizozemím a Španělskem. Sestava účastníků se od roku 2001 nijak zásadně neměnila. Závodilo se ve složení Česká republika, Nizozemí, Francie, Velká Británie a Španělsko. Několikrát však nestartovali Nizozemci. V roce 2002 chyběli muži, v roce 2008 obě kategorie a v roce 2011 pro změnu ženy. V loňském roce Nizozemci opět chyběli a nebude tomu jinak ani letos. Ovšem premiéru na tomto mezinárodním vícebojařském klání si v této sezóně odbydou Poláci.

NEJVÍCE TRIUMFŮ PRO české výběry a Francouze

O největší počet vítězství v mužské kategorii se dělí atleti ze země „galského kohouta“ s našimi borci. Obě reprezentace mají na kontě osm primátů. Španělé mají čtyři a Britové se radovali dvakrát. Ostatním účastníkům se nepodařilo vyhrát. Mezi ženami se v loňské sezóně dostaly na vrchol této statistiky české vícebojařky, které získaly devátý triumf. Nizozemky mají o jeden méně. Třikrát vystoupaly na nejvyšší stupínek Francouzky a dvakrát Britky. Na první vítězství stále čekají Španělky.

NEJLEPŠÍ SOUČTY BRITŮ A NIZOZEMEK

Až do roku 2014 byla česká mužská sestava z Prahy 1998 (Šebrle, Dvořák, Ryba) držitelem nejlepšího součtu spolu s francouzskou reprezentací v Praze, tentokrát roku 2006. V Sheffieldu si na tento dvojblok vyšlápli domácí Britové a tým vedený Johnem Lanem plus Richard Reeks a Ben Gregory (a čtvrtý Ashley Bryant) sečetl přesně o sto bodů více a novou metu ustavil na 17551 bodů.

O individuálně nejlepší výsledek se mezi muži postaral Roman Šebrle s 6132 body z roku 1998, v loňském roce se za něj zařadil Španěl Jorge Ureňa se ziskem 6076 bodů, následován Tomášem Dvořákem, jenž složil při MU nejvíce 6018 b. Čtvrtý je Brit John Lane a jeho výkon z roku 2014 5982 bodů. Elitní pětici uzavírá další český reprezentant Kamil Damašek, jenž v roce 1996 posbíral 5981 bodů.

Pořadí jednotlivkyň vládnou Nizozemky. Za Karin Ruckstuhlovou vedoucí od roku 2006 s 4683 body poskočila v roce 2014 Nadine Broersenová, která součtem 4656 b odsunula na třetí příčku naší Denisu Rosolovou s 4632. Čtvrtá je další Nizozemka Remona Fransenová (4553) a Top 5 uzavírá Antoinette Nana Djimouová z Francie (4540).

LONI dominoval český tým

Mezistátní utkání v minulém roce jasně opanovali naši reprezentanti. Ženy zvítězily se ziskem 12441 bodů před domácí Francií (12376), Velkou Británií (12199) a Španělskem (11631). V individuálním pořadí byla na jeho vrcholu Eliška Klučinová, která posbírala 4425 bodů. Druhým místem ji podpořila Kateřina Cachová (4277). Barbora Zatloukalová skončila patnáctá (3739) a debutantka Tereza Vokálová nedokončila pro zranění. Vyhráli také naši muži. Jejich bodový součet činil 17253 bodů. Druzí byli Francouzi (17116), třetí Španělé (17015) a čtvrtí Britové (16239) Mužský závod se stal kořistí Španěla Jorgeho Ureni (6076). Druhé místo získal pro český tým Adam Sebastian Helcelet (5859). Pátý byl Jiří Sýkora (5718), šesté místo vybojoval Marek Lukáš (5676) a na deváté příčce figuroval Jan Doležal (5613).

Mužská sestava by měla být na letošním mezistátním utkání podobná, jako závodila loni v Remeši. Hlavní oporou bude stříbrný medailista z ME v Amsterdamu Adam Sebastian Helcelet. Doplnit by ho měl další olympionik Jiří Sýkora, nebude chybět ani stabilní člen týmu Marek Lukáš a kvartet zkompletuje nováček David Hájek, bronzový z loňského republikového šampionátu. Ženský tým bude spoléhat zejména na zkušenou Kateřinu Cachovou, která byla v loňském roce osmá na HMS a šestá na ME. Z loňské sestavy bude na startu ještě Barbora Zatloukalová. Naopak premiéru si odbydou sestry Dvořákovy (Kateřina a Barbora). Chybět bude Eliška Klučinová, která na podzim podstoupila operaci ramene.

V letošním roce budou premiérově součástí mezistátního utkání i klání juniorská. Za tým juniorek nastoupí Tereza Vokálová, Jana Novotná a Tereza Semecká. Junioři budou závodit v sestavě Jan Kisiala, Ondřej Kopecký a Aleš Svoboda.

Petr Jelínek, foto: A. Gräf

Vytisknout