přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

3. června 2010, 17:40

Evropská atletika chce dotvořit mítinkovou pyramidu

Diamantová liga je pro atletiku velikou výzvou. Šancí ukázat sport v tom nejprestižnějším hávu při zachování ducha atletiky. Evropská atletika (EA) nechce zůstávat pozadu, vždyť mítinky na jejím území nadále tvoří páteř jednodenních soutěží i v seriálech IAAF. A tak plánuje posílit roli svých dvou úrovní mítinků, EA Premium a EA Classic. Podrobnosti na následujících řádcích přibližuje Španěl José Luis de Carlos, první viceprezident Evropské atletiky.

„Jsem rád, že Diamantová liga IAAF má stejnou orientaci, jakou jsme se rozhodli dát mítinkům EA, kdy by polovina mistrovských disciplín měla být na každém mítinku,“ řekl de Carlos. „Je to filosofie, se kterou jsme přišli na Konventu EA před dvěma lety v Amsterodamu. Teď nás čeká tvrdá práce s rozvojem a integrací toho, čemu já říkám „pyramida“, na jejímž vrcholu je Diamantová liga, pak World Challenge a následně mítinky EA Premium a Classic.“

De Carlos dále tvrdí, že cílem je dosáhnout stejného systému soutěží jako IAAF, i když si je vědom, že pokud jde o odměny, nemůže Evropská atletika konkurovat. Ale cílem je pro EA především dát možnost všem absolvovat stejný počet závodů. „V minulosti, pokud jste byl běžec na 100 nebo 1500 metrů, jste měl hodně možností závodit. Nebylo to zdaleka stejné například u ženských 3000 m steeplechase nebo mužského disku. S tímto novým systémem chceme nabídnout možnosti nejlepším evropským atletům ve všech disciplínách,“ uvádí de Carlos.

Snaha dát všem stejnou závodní šanci v kombinaci s podfinancováním ze strany Evropské atletiky však přirozeně narazila u pořadatelů mítinků. Příkladem je ostatně mítink EA v České republice, Memoriál Josefa Odložila. „Máme nyní povinnost udílet prize money do šestého místa namísto prvních třech jako dříve, navíc se jejich výše zvedla. Vydáme na ně tak téměř trojnásobně více. To nám natolik zvedlo náklady, že oproti dřívějším šestnácti až osmnácti disciplínám děláme jen dvanáct,“ vysvětluje ředitel MJO Miroslav Ševčík potíže, které mu regulace bez finanční kompenzace přinesla a donutila k rapidnímu kvantitativnímu sešupu v hlavním programu.

Navíc se při rozpracování plánu pozapomnělo, že rozdělení disciplín by mělo reflektovat realitu v dané zemi. Jinými slovy, aby na špičkových mítincích mohla závodit zdejší špička. Ani to se však v případě „Odložila“ nestalo a na Julisce tak podle původního plánu neměl být třeba ženský oštěp. Ševčík však nelenil a poté, co mu jediný možný krok posvětila evropská asociace, rozhodl se kontaktovat další šéfy mítinků a zkusit s nimi disciplíny doslova vyhandlovat. „Podařilo se nám to u všech,“ mohl si oddechnout Ševčík, který takto měnil sedm z devíti povinně přidělených. Kvůli těmto a dalším regulacím zvažují dokonce některé mítinky vystoupení ze seriálu, Ševčík je opatrnější, ale přesto říká: „Sepíšeme připomínky, které máme.“

Přitom Evropská atletika si je ústy de Carlose vědoma, že projekt je třeba dotáhnout, a že je třeba „dělat mnoho věcí současně“. Hlavním cílem je vytvořit soudržný, koherentní systém, v němž by se pravidelně utkávali ti nejlepší. K tomu je podle viceprezidenta EA potřeba zkvalitnit jednotlivé mítinky. Jako klíčové označil de Carlos tři body: financování, prezentaci a starty evropských atletů.

„Zaprvé, chceme pomoci mítinkům se získáváním financí, hledáme sponzory. Ale upřímně, celoevropská ekonomická krize přišla v okamžik, kdy jsme si mysleli, že se nám daří vytvořit tu správnou strukturu jednodenních mítinků,“ přiznal de Carlos. „Bylo a je opravdu obtížné získat sponzorství pro mítinky Premium a Classic a je to pro nás do budoucna výzva. Chceme touto cestou vylepšit povědomí o značce „Evropská atletika“ a podpořit tak samotné mítinky.“

„Za druhé, chceme vylepšit prezentaci mítinků a povzbudit pořadatelé, aby o tom přemýšleli, proto jsme také plánovali seminář na toto téma v dubnu do Bruselu. (Museli jsme jej ale odročit na pozdější dobu v tomto roce kvůli uzavření vzdušného prostoru po sopečné erupci na Islandu.). Máme připravené odborníky na tuto oblast a navíc se sejdou pohromadě pořadatelé mítinků Premium a Classic,“ vysvětluje de Carlos a dále upozorňuje: „Je velmi důležité, abychom ukázali, jak mohou být mítinky zajímavější pro diváky v televizi i na stadionu. To znamená, jak skloubit program mítinku s televizním vysíláním a také trváme na tom, aby mítink trval více než dvě hodiny,“ dodal španělský funkcionář s tím, že v soupeření s ostatními sporty tří, čtyřhodinové přenosy nemají šanci.

„Za třetí, chceme více evropských atletů na mítincích Evropské atletiky. Pravidla jsou nyní v tomto jasné. Nemohou startovat v jedné disciplíně více než tři atleti z jedné země. To znamená nikoli deset běžců z Keni v pětikilometrovém závodě,“ uvádí de Carlos, podle nějž navíc v této souvislost existuje z druhé strany pravidlo o minimálním počtu evropských zemí na mítinku. „V minulosti rostl počet atletů ze zemí mimo kontinent, což omezovalo šance pro evropské atlety. Tenhle trend chceme obrátit,“ vysvětlil.

Celkově je de Carlos mírně optimistický, že během třech až pěti let by měly jednodenní mítinky EA vypadat tak, jak si přej atleti, funkcionáři i fanoušci. Tedy aby se změnily z dobrých na skvělé.

Níže předkládáme aktuální složení dvou úrovní mítinků EA, kde je 27, z toho 11 ve vyšší úrovni, včetně Odložilova memoriálu.

*European Athletics Outdoor Premium Meetings 2010 (11)
Červen
6. 6. X European Athletics Festival Bydhošť, Polsko
8. 6. 56. Memoriál Janusze Kusocinského  Varšava, Polsko
12. 6. Memoriál Prima Nebiola Turín, Itálie
14. 6. Memoriál Josefa Odložila Praha, Česko
29. 6. Moscow Open Moskva, Rusko
Červenec
7. 7. Vardinoyiannia Réthymno, Řecko
9. 7. Reunion Internacional Ciudad de Barcelona, Španělsko
10. 7. KBC Night of Athletics Heusden-Zolder, Belgie
Srpen
24. 8. Meeting Lille Metropole Villeneuve d'Ascq, Francie
31. 8. 46. Palio Citta della Quercia Rovereto, Itálie
Září
7. 9.  Pedros Cup Szczecin 2010 Štětín, Polsko

**European Athletics Outdoor Classic Meetings 2010 (16)
Květen

28. 5. 12. Internationals Leichtathletikmeeting Desava, Německo
29. 5. Papaflessia Kálamata, Řecko
31. 5. Venizelia Chaniá, Řecko
Červen
2. 6. „Askina 2010“ Baunatal, Německo
9. 6. EWE Athletics 2010 Cuxhaven, Německo
9. 6. Gran Premio de Andalucia Huelva, Španělsko
12. 6. 65. Memoriál Cezmiho Ora Istanbul, Turecko
24. 6. Reunion Internacional Gobierno de Aragon Zaragoza, Španělsko
26. 6. International Athletics Meeting Pavel Pavlov Sofia, Bulharsko
30. 6. Thessaloniki Meeting 2010 Soluň, Řecko
Červenec
1. 7. 15. International Athletic Challenge Meeting Velenje, Slovinsko
9. 7. Weltklasse in Biberach Biberach an der Riss, Německo
15. 7. Karlstad Grand Prix Karlstad, Švédsko
Srpen
8. 8. Spitzen Leichtathletik Luzern Nottwil, Švýcarsko
22. 8. Atletický most 2010 Dubnica nad Váhem, Slovensko
Září
3. 9. Meeting Citta Di Padova Padova, Itálie

Michal Procházka

Vytisknout