přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

29. září 2010, 18:53

Evropa zná své letos vycházející hvězdy

Na obzoru se vynořily nové naděje starého kontinentu, diskařka Sandra Perkovičová a trojskokan Teddy Tamgho. V pravidelné anketě Evropské atletiky (EA) byly vyhlášeny tzv. Rising Stars, neboli „vycházející hvězdy“. V Tématu týdne se podíváme na oceněné za tuto sezonu i na to, jak dosud vedlo předešlým vítězům ankety.


Teddy Tamgho - foto: www.graf.cz

Poprvé v historii této doplňkové kategorie k „Atletovi roku Evropy“ – založené v roce 2007 – se konalo v sezoně mistrovství Evropy dospělých. Mladá krev, která získala ocenění pro vycházející hvězdu, potřebovala mezi zkušenějšími uspět dokonce medailově. Vstupenku na piedestal si zasloužili – podle mínění hlasující veřejnosti, médií, zástupců členských federací a panelu odborníků vybraných EA – mistryně Evropy v disku Perkovičová z Chorvatska a majitel bronzu z Barcelony, trojskokan Tamgho z Francie. U něj je třeba již na úvod připomenout i výkonnostní kvalifikaci: v hale se zaskvěl světovým rekordem a v červnu si vysloužil označení třetí nejdelší skokan pod otevřeným nebem.

Rodačka ze Záhřebu Sandra Perkovičová se stala ve dvaceti letech nejmladší evropskou šampionkou v disku, o titulu rozhodla přes nízký věk mazácky: svým posledním hodem. Před triumfem v Barceloně dokázala v sezoně ovládnout i zimní evropský pohár ve vrzích ve své kategorii (do 22 let). Po životním úspěchu na ME chytla fazonu, kterou vyšperkovala druhým zlepšením chorvatského rekordu až na 66.93, v Diamantové lize byla lepší jen vítězka trofeje Barriosová. Pouze jedinkrát v sezoně nepřekonala Perkovičová 60metrovou hranici. Letos překonala také národní maxima v kouli, v hale i venku.

V Paříži narozený Teddy Tamgho na sebe výrazněji upozornil právě v této sezoně. Na halovém MS v Dauhá se světovým rekordem 17.90 zapsal do historie. Na jaře pak navázal neméně skvělými 17.98, čímž se stal po Britovi Edwardsovi a Američanu Harrisonovi třetím nejdelším trojskokanem historie. Zabrzdil se jen na mistrovství Evropy, kde roli favorita nezvládl a získal „jen“ bronz. Že jde o atleta s velikým potenciálem potvrdil ziskem diamantové trofeje, ale také úrovní výkonnosti: Pouze v úvodních dvou závodech sezony nepřekonal sedmnáctimetrovou hranici, v následujících patnácti ano, v sedmi z nich navíc letěl za 17 a půl metru.

(Pořadí nejlepších pěti mladých atletů v letošní anketě naleznete níže, nominováno bylo dvanáct žen a deset mužů.)

Vyšly už hvězdy?
Dosud bylo v kategorii vyhlášeno šest jmen, které už měly čas prokázat, zda jejich hvězda doopravdy vyšla (jejich přehled naleznete na konci článku):

2007
Britský vícebojařka Jessica Ennisová se po zraněních v roce 2008 dokázala vrátit ve famózní formě. Ovládla poslední tři vrcholné akce: MS venku i v hale a také mistrovství Evropy v Barceloně – to hovoří za vše. Ennisová není bez šance na triumf i v hlavní kategorii.
Rodák z USA závodící v italských barvách Andrew Howe rovněž laboroval se zdravím, a posledními velkými medailemi zůstávají ty z roku 2007: zlato (HME) a stříbro (MS). V dálce, v níž slavil zmíněné úspěchy, při obhajobě titulu na ME skončil až pátý. Možná Howe změní disciplínu na dvoustovce totiž na konci sezony zaběhl výborných 20.30.

2008
Britka Stephanie Twellová je i dva roky od svého vítězství pořád mezi běžkyněmi benjamínkem. Juniorská mistryně světa na 1500 metrů a a sedmá z letošního ME má však už nyní úžasné osobáky až do půlmaratonu a sbírá úspěchy i v krosu (23. na MS). Sama si brousí zuby na královskou vytrvaleckou trať a vzorem jí je Paula Radcliffová. Její hvězda stále ještě vychází, ale docela jistě o ní ještě uslyšíme.
Německý tyčkař Raphael Holzdeppe své mládežnické úspěchy zatím nedokázal přetavit v úspěch mezi dospělými. Maximem světového juniorského rekordmana a mistra Evropy do 22 let tak zůstává osmé místo z olympiády. V disciplíně, kterou Holzdeppe provozuje, však atleti nějakou dobu zrají a nemusí být tedy všem dnům konec.

2009
20letá Norka Karoline Bjerkeli Grøvdalová je v podobné pozici jako o rok starší Twellová, jen měla na svůj růst po ocenění jedinou sezonu. Čtyřnásobná juniorská mistryně Evropy na stýplu (2x), pětce i v krosu (1x) si v Barceloně vybrala delší z tratí a doběhla třináctá. Těšit se na ni můžeme příští rok do Ostravy, mohla by být ozdobou šampionátu dvaadvacítek.
Zatímco Grøvdalovou patrně většina atletických fandů hláskuje, jméno Christophe Lemaître řekne něco každému, kdo zahlédl záběry z Barcelony. Loni juniorský kontinentální šampion, letos Francouzi ležela u nohou už celá Evropa. Vždyť jako první dokázal získat tři sprinterské tituly na ME. I když to sám nerad slyší, je prvním bělochem na stovce pod deset vteřin a už si vysloužil i přezdívku: „Evropský Bolt“. Ne náhodou.

Stanou se hvězdami?
Perkovičové a Tamghovi bude ocenění předáno – stejně jako těm z hlavní kategorie – předáno 16. října při slavnostní večeři Evropské atletiky v Bělehradě. Jak dopadnou podle vás dopadnou letošní „vycházející hvězdy“? Tipovat můžete v anketě v pravém sloupci.

Top 5 – „European Athletics Rising Star of the Year“ 2010
Ženy
1. Sandra Perkovičová (CRO) – disk, 1. ME
2. Isabelle Pedersenová (NOR) – 100 m př., 1. MS19
3. Jodie Williamsová (GBR) – sprint, 1.(100), 2.(200) MS19
4. Angelica Bengtssonová (SWE) – tyč, 1. MS19, 1. OHM
5. Darja Klišinová (RUS) – dálka, NR19

Muži
1. Teddy Tamgho (FRA) – trojskok, 1. HMS (SR), 3. ME
2. Eusebio Caceres (ESP) – dálka, 1. MS19, ER19
3. Krzysztof Brzozowski (POL) – koule, 1. OHM (SR17)
4. Pascal Martinot-Lagarde (FRA) – 110 m př., 1. MS19
5. Andrius Gudzius (LTU) – disk, 1. MS19

Zkratky:
ME, MS – mistrovství Evropy, světa
OHM – olympijské hry mládeže
NR, ER, SR – národní, evropský, světový rekord
17, 19 – dorostenci, junioři

„Rising Stars of the Year“ (Vycházející hvězdy roku) Evropy

2007 Jessica Ennisová GBR 
2008 Stephanie Twellová GBR
2009 Karoline Bjerkeli Grøvdalová NOR
2010 Sandra Perkovičová CRO

2007 Andrew Howe ITA
2008 Raphael Holzdeppe GER
2009 Christophe Lemaître FRA
2010 Teddy Tamgho FRA

 

Michal Procházka

Vytisknout