přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

20. října 2009, 18:26

EAA se snaží o podporu žen v atletickém hnutí

Evropa obecně hodně dbá na postavení žen ve společnosti. Tento trend pronikl i do sportu, v atletice se tohoto úkolu zhostila Evropská atletická asociace (EAA). Vyhlásila záměr předat každoročně cenu dámě, která pracuje ve vedoucích funkcích atletického hnutí, a také udílet stipendium pro ženy, které se hodlají v řídících pozicích pohybovat v budoucnu. Premiérovou vítězkou se stala Islanďanka Thórdís Lilja Gísladóttirová, Českou republiku reprezentovala Dana Zátopková. Trio vybraných stipendistek je z Norska, Švédska a Turecka.

Ocenění vzniklo na základě iniciativy Komise rozvoje ohledně začlenění žen do rozličných komisí EAA. Rada EAA pak na svém květnovém jednání ve Frankfurtu ustavila „Cenu pro vedoucí ženu“ (Women’s Leadership Award) a vyzvala národní federace, aby zasílaly své návrhy. To učinilo celkem 24 evropských svazů, včetně ČAS, který vybral Danu Zátopkovou. „Toto ocenění zvýší povědomí o problematice rovnosti pohlaví tím, že upozorníme na příběhy řady žen, které prokázaly vynikající vedoucí schopnosti na jakékoli úrovni ve sportu, jako trenérky, oddílové předsedkyně, pracovnice v administrativě nebo jako zvolené zástupkyně,“ prohlásil prezident EAA Hansjörg Wirz. Z vítězek národních kol pak pověřená porota vybrala vítězku.

Tou se stala Thórdís Lilja Gísladóttirová (podrobnosti zde). 48letá Islanďanka pracuje na Univerzitě v Rejkjavíku, a také jako trenérka. V závodní kariéře se věnovala výšce, k pozdějšímu trenérství přidala také učitelství na úrovních od školy pro sestry až po vysokou školu, přispívá do odborné literatury, je také členkou řady komisí ve sportovním hnutí. „Jsem moc vděčná za něco, co řadím mezi největší uznání, kterých se mi kdy dostalo. Doufám, že tohle ocenění povzbudí další ženy k práci pro atletiku, aby vrátily své cenné zkušenosti našemu sportu,“ uvedla Gísladóttirová.

Vedle tohoto ocenění podporuje ženy evropská asociace nově také stipendii v rámci „Tréninkového programu pro ženy ve vedoucích rolí EAA“ (European Athletics Future Women Leaders Training Programme). Šanci absolvovat týdenní školení dostanou v létě příštího roku Aysegul Baklaciová z Turecka, Ingrid Ness Rollandová z Norska a Anna Linnerová ze Švédska (podrobnosti zde).  Program je uskutečňován ve spolupráci s lausannskou Mezinárodní akademií vědy a techniky ve sportu (International Academy of Sport Science and Technology – AISTS) právě v tomto švýcarském městě.

Seznam národních vítězek „Women’s Leadership Award“
Satenik Ghajarjanová - Arménie
Sonja Spendelhoferová - Austria
Taťjana Ledovská - Bělorusko
Dominique Gavage - Belgie
Lilijana Viděvová - Bulharsko
Dana Zátopková - ČR
Susanne Hedeagerová - Dánsko
Sirje Lippeová - Estonsko
Eila Kelová - Finsko
Odile Diaganová - Francie
Steffi Neriusová - Německo
Maria Zarokanellou-Sotirakopoulouová - Řecko
Ildikó Dornbachová - Maďarsko
Thórdís Lilja Gísladóttirová - Iceland
Maeve Kyleová - Irsko
Zehava Smiueliová - Izrael
Zita Tindziulieneová - Litva
Alexandra Marghievová - Moldavsko
Simone Martine Richardsonová - Nizozemsko
Unni Hellandová - Norsko
Ann Axelssonová - Švédsko
Eveline Hedlerová - Švýcarsko
Nese Gundoganová - Turecko
Taťjana Klevakinová – Ukrajina

Michal Procházka

Vytisknout