přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. července 2011, 19:24

Dvaadvacítky - tradičně úspěšný šampionát

Atletická špička mladých se vrací po čtyřech letech do Ostravy. Je to podobná generace jako ta, která tu závodila ve světové konkurenci dorostu. Tentokrát půjde o evropské měření sil, sice již v dospělém věku, ale s omezením ročníkem narození 1989 včetně. Z českého pohledu jde historicky o velmi úspěšné mistrovství a 35členný výběr má na co navazovat. Podívejme se do krátké historie ME.

"Dvaadvacítky" tu jsou čtrnáct let a letos se tedy šampionát koná poosmé. Česká republika pamatuje jediný bezmedailový ročník (2001), jinak se reprezentace vracela vždy alespoň s dvěma medailemi. Právě takový počet získala v letech 1999 a 2003. Celkem čtyřikrát tak dokázala naše mladá elita vybojovat tři a více cenných kovů, z toho třikrát v posledních ročnících - 2005, 2007 i 2009.


Medaile pro Ostravu - zdroj: pořadatelé

Do srdce Evropy
Premiérové klání se uskutečnilo v roce 1997 a hostilo je finské Turku. Také v dalších letech zůstávalo mistrovství hlavně ve spíše severnější části Evropy, postupně švédský Göteborg (1999), nizozemský Amsterdam (2001), polská Bydhošť (2003) a německý Erfurt (2005). Šňůru přerušil před čtyřmi lety jižněji položený maďarský Debrecín, předloni se ale zase dění znovu přesunulo k severnější rovnoběžce - do litevského Kaunasu. Pro letošek se evropský šampionát dostává do srdce Evropy, jak jsme si zvykli svou zemi označovat.

Laťka pro Ostravu leží vysoko
Ze sedmi ročníků má česká reprezentace nepochybně nejlepší vzpomínky hned na Turku před dvanácti lety. Sedm medailí a celkem třináct umístění ve finálové osmičce se stalo velmi vysoko položenou laťkou, na kterou zaútočili 22letí až v roce 2007 v Debrecínu. Co do počtu cenných kovů tehdy zaostali se šesti jen o jedinou, bilance v roce 1999 však obsahovala hned 3 zlaté, zatímco  před čtyřmi lety nejzářivější úspěch výpravě unikl. Na druhou stranu „Debrecínští“ dosáhli dokonce 14x na elitní osmičku a také získali za tato umístění o jeden bod více (62:61).

Jak už byo řečeno, pouze z Amsterdamu 2001 chyběla v českých zavazadlech vítaná zátěž v podobě kovové odměny. Naopak nejhodnotnější, zlatý úlovek získali dvaadvacetiletí na třech šampionátech (celkem pět kousků), stříbro i bronz byl pak na cestě zpět ve výbavě ze všech "medailových" ME. Celková bilance činí 5-11-8, čtyřiadvacetkrát tak čeští atleti vystoupali na pódium pro nejlepší z ME.

Počet finalistů neklesl pod šest na žádném mistrovství a zdánlivě slabší rok 2001 se v tomto ohledu vyrovnal roku 2005, kde přitom Češi stáli třikrát na stupních vítězů. Bodově samozřejmě amsterdamští nemohli s 18 konkurovat, ale kromě už zmíněných extrémů, Turku a Debrecínu, bylo na zbývajících ME standardem kolem 30 b, naposledy v Kaunasu to bylo například 37.

Pětatřicítka
Na domácí půdě v Ostravě se představí na 35 reprezentantů, v rovnoměrném rozdělení 17 atletek a 18 atletů. I tentokrát najdeme ve "výpravě" hned několik medailových želízek v ohni, byť toto obvyklé přirovnání tak úplně nesedí. Bojuje se tentokrát o kotouče vyrobené z křišťálu...

Statistiky i další informace o ME naleznete v Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout