přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. června 2008, 20:07

Duelanti pro republiku

Do konce nominačního období pro olympiádu zbývá něco málo přes tři týdny. V řadě disciplín už jsou „karty rozdány“ víceméně přehledně a dle všeho definitivně, jinde zůstávají otazníky. Rozluští některý z nich nadcházející mistrovství republiky, které se v pátek a v sobotu uskuteční v Táboře?

Systém nominace pro olympiádu je v Česku nastaven jinak než např. v USA, kde o složení výpravy rozhodují tzv. „trials“, tedy nominační závody, ze kterých postupují striktně vždy první tři (mají-li ovšem současně splněný limit pro OH). V tuzemsku záleží v první řadě na absolutním výkonu, který atlet předvede po celé nominační období, a teprve v případě shody u více závodníků se přihlíží k výsledku na národním šampionátu. Fakticky tak umístění na mistrovství republiky hraje roli v nominaci na velké akce málokdy. To však neplatí pro ty disciplíny, kde není nominační boj rozhodnutý a právě přítomnost největšího konkurenta či konkurentů svádí k přímému zápolení o letenky. V tématu týdne jsme pro vás vybrali několik duelů, kde se zkraje víkendu čeká opravdu tuhá bitva.

Hon na Kudličku
Nejvíce „kohoutů na jednom smetišti“ je v mužské tyčce. Aktuálně má nejblíže k nominaci Jan Kudlička, který na druhém kole I. ligy v Olomouci skočil 14. června 561 cm a o jeden centimetr tak předčil Adama Ptáčka, jenž má B limit splněný ze zimy. V Kudličkův prospěch (byť jen psychologicky) hraje i to, že v létě mu patří v tabulkách nejlepších výkonů horní čtveřice. Jeho konkurenti se zatím pod otevřeným nebem nedostali dále než na 542 cm. Co není, však může snadno být. Jak Adam Ptáček, tak Štěpán Janáček či Michal Balner na 562 cm určitě mají. A tak je i pro Kudličku vyloučeno usnout na vavřínech a musí se pokusit o zlepšení, nejlépe nad hodnotu A limitu 570 cm, což by mu s největší pravděpodobností stačilo. Stejná výzva platí samozřejmě i pro ostatní. 

M versus M
Další atraktivní duel se dá čekat v mužském disku, kde by se měli utkat dva držitelé B limitu Jan Marcell a Libor Malina. Tím, kdo je momentálně mimo nominaci, je zkušený Malina, kterého loňský stříbrný medailista z ME do 22 let přehodil o 49 cm. Pro Marcella navíc vyznělo i poslední měření sil při extralize v Kladně. Malina si však podle Kladenského deníku stále věří na A limit (64.50). „Nemyslím, že je těžké ho splnit. Před čtyřmi týdny jsem měl formu na 66 metrů. Pak jsem ale chytil nějakou krizi a nemůžu se z ní dostat. Trvá to už moc dlouho, možná jsem prodělal nějakou chřipku. Chybu v přípravě jsem neudělal a to, co jsem natrénoval, se přeci nemůže jen tak ztratit,“ prohlásil pětatřicetiletý vrhač.

Souboje v kleci
Také v kladivu není ještě nic jistého. V ženském poli zatím třímá letenky do Pekingu zásluhou českého rekordu 68.26 m Kateřina Šafránková, na olympiádu však jistě pomýšlí i Lenka Ledvinová, která je v tabulkách sezony druhá za 66.30 m. Její osobní rekord z loňského roku 67.63, jímž vloni získala stříbro na ME dvaadvacítek v Debrecenu, tolik květnovému výkonu Šafránkové vzdálený není.
Mezi muži je situace obdobná. B limit má v kapse Lukáš Melich, který na prvním extraligovém kole v Ostravě poslal své náčiní do vzdálenosti 76.97 m. Čtyřicetiletý Pavel Sedláček však ještě na témže závodě kontroval výkonem jen o metr a 21 cm kratším. K tomu vyhrál i zbylá dvě kola základní části nejvyšší soutěže družstev, přičemž v Praze to bylo výkonem 74.33 m. Dodejme, že A limit v kladivu, a tedy hranice jistoty olympijské účasti, leží na úrovni 78.5 metru.

Bude mít Veselý důvod k veselosti?
V oštěpu má zatím na olympiádu nakročeno Vítězslav Veselý, který nejprve na centimetr přesně splnil B limit pro OH, aby se ve vloženém závodě při TNT Fortuna mítinku posubul ještě o něco blíže k hranici 80 metrů, kde, jak říkává jeho trenér Jan Železný, začínají oštěpaři být skutečnými oštěpaři. Chybí mu k tomu už jen necelých třicet „čísel“. Ještě o metr a 80 cm dále pak leží A limit pro Peking, který by při současné výkonnosti oštěřů znamenal klidné spaní s myšlenkami na olympijský závod v Číně. Takto totiž Veselému permanentně hrozí potenciální nebezpečí, ať už ze strany zkušeného Miroslava Guzdka, který teprve nedávno začal závodit a už se prezentoval výkonem za 75 metrů, nebo od kolegů z oštěpařské skupiny Jana Železného.

Zaútočí Žalský na Stehlíka?
A do čtveřice vrhačská disiplína, dokonce ta, která má jako jediná slovo „vrh“ ve svém názvu. Jasno totiž není ani ve vrhu koulí. O poznání lépe je na tom Petr Stehlík, který už své náčiní poslal 17 cm za 20metrovou hranici, nicméně i tak mu k ostrému kriteriu 13 cm chybí. A otočkář Antonín Žalský není o moc za ním. Svůj nejlepší výkon v sezoně 19.96 sice předvedl hned v jejím úvodu při Memoriálu Ludvíka Daňka, ale to Stehlík ostatně také. Nyní by pro přiživení olympijského snu musel svoji dřívější formu vzkřísit a k tomu navrch něco přidat.

Tolik výčet disciplín, kde půjde o souboje muže proti muži (ženy proti ženě), v nichž úspěch jednoho (jedné) může zhatit plány druhému (druhé). Nic to nemění na tom, že hlavním soupeřem všech jsou sekundy, centimetry či metry, jež je dělí od vysněných met a cílů. A takových lze najít bezpočet.    

Adam Pražák

Vytisknout