přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

13. dubna 2011, 13:41

Druhé nejmladší MČR aneb ½maraton v číslech

V pravidelné rubrice se podíváme na poloviční maratonskou trať pohledem do krátké historie mistrovství České republiky. Šampionát se letos potřetí vrací do východočeských Pardubic, právě tuto sobotu 16. dubna.

Název půlmaraton navozuje představu jisté polovičatosti, která patrně i stála u jejího zrodu této tratě, ovšem spíš v pozitivním smyslu. Na rozdíl od celé 42kilometrové vzdálenosti si totiž na 21 097.5 metru může troufnout i řada sportovců bez větší běžecké průpravy. Pro ty zdatnější nebo odhodlanější je ideálním tréninkem na plnou distanci a koneckonců mnoho běžců od elitních po čisté amatéry takového testu nezřídka využívá.

Mistrovství České republiky v půlmaratonu, které se o víkendu potřetí vrátí do Pardubic, je od premiéry v roce 1994 osmnáctým počinem na této trati. Půlmaratonu tím patří pozice druhého nejmladšího samostatného národního šampionátu (po dvaadvacítkách na dráze, jejichž MČR proběhlo poprvé v roce 2002).

Primát v počtu pořadatelství drží Domažlice, kam pro tituly a medaile zamířili vytrvalci celkem sedmkrát; Pardubičtí se díky letošnímu ročníku dostávají na pomyslnou druhou příčku historie. Dvakrát pak zorganizovali MČR v Liberci a po jednom pořadatelství mají na svém kontě Blansko, Havlovice, Plzeň, Poděbrady, Trutnov, Vyškov.

Nejvíce mistrovských titulů posbíral, i v porovnání obou kategorií, fenomén Róbert Štefko. Ačkoli získal české občanství před sedmi lety a už věkem překročil čtyřicítku, stihl posbírat všechny silniční tituly, tj. kromě půlmaratonu i na dvojnásobné distanci a v desítce, kterou ovládl také na dráze (a medaile získal mj. i na dráhové pětce a v krosu). Z půlmaratonského titulu už se radoval šestkrát, od zisku občanství v roce 2004 tak postrádá vavřín pouze z roku následujícího.

Třikrát triumfovali dva běžci, Pavel Faschingbauer, držitel rekordu mistrovství 1:03:34 z roku 2002, a Jan Bláha, jimiž se uzavírá výčet vytrvalců se více než jedním titulem. O zbylé zlaté se rovným dílem podelila pětice Jiří Hajzler, Zdeněk Mezuliáník, Jan Pešava, Luboš Šubrt a Miroslav Vítek.

Nejpočetnější sbírku medailí čítající osm exemplářů nastřádal Jan Bláha - také v jeho případě je to více než nejlepší ženy. Mezi muži jakžtakž sekunduje Bláhovi pouze Róbert Štefko se šesti cennými kovy, v jeho případě výlučně zlatými. Podobně stál výhradně třikrát na nejvyšším stupni rekordman šampionátu Pavel Faschingbauer, tři medaile různých barev získali vedle něj Miroslav Vítek (šampionem se stal jednou) a Jan Havlíček, jenž jako jediný z této trojice může v sobotu svou sbírku rozšířit.

Dvakrát se na bednu probojovalo osm běžců, z nichž Frei, Kreisinger a Pechek mohou v Pardubicích přidat další úspěch. Alespoň jednou si pověsil medaili na krk tucet půlmaratonců, trio na písmeno B - Bajza, Blaha, Brýdl - má v sobotu šanci statistikami zahýbat. Celkem pak dvacet pět mužů získalo na MČR alespoň jednu medaili.

Mezi ženami jsou ve sběratelství titulů nejpilnější hned tři závodnice, k Janě Klimešové a Ivaně Sekyrové přibyla před rokem v Plzni ještě Petra Kamínková. Také letos bude majitelka 38 (!) republikových titulů z různých vytrvaleckých tratí hlavní favoritkou, proti ní se však opět postaví Sekyrová a na sebevědomí jí jistě přidá běchovický triumf nad Kamínkovou.

Dvě zlaté má na svém kontě Alena Peterková, české rekordmance v této i maratonské disciplíně patří také nejlepší čas mistrovství 1:13:16 z roku 1995. Zbylých pět titulů si rozdělilo pět běžkyň – Monika Deverová, Dita Hebelková, Radka Churáňová, Iva Jurková a Irena Šádková.

Také bitva o celkový počet medailí je vyrovnaná. Na čelo se, běžeckou terminologií řečeno, k Janě Klimešové loni dotáhla šestým úspěchěm Ivana Sekyrová. Se čtyřmi cennými kovy následují Petra Kamínková, Ivana Martincová a Irena Šádková. Dvojice Deverová-Peterková, o kterých už tu také byla řeč, posbírala o jeden úspěch méně.

Čtyři vytrvalkyně získaly dva cenné kovy, na startu v Pardubicích bychom měli vidět hned tři z nich, Churáňovou, Metelkovou i Šibravovou. Desítka žen zažila pocit ze stupňů při půlmaratonském šampionátu jednou, mezi přihlášenými na MČR figurují Fenclová (dříve Vlčovská) a Milesová. Jedenadvacet běžkyň vybojovalo alespoň jednu medaili.

Osmnácté mistrovství ČR v půlmaratonu startuje v sobotu 16. dubna v poledne na Smetanově náměstí v Pardubicích. Statistiky najdete níže v tomto článku nebo také v Zaostřeno na včetně dalších informací k MČR.

Aktuální půlmaratonské rekordy

české
Muži Jan Pešava (Dukla Praha) 1:01:37, Košice 4. 10. 1997
Ženy Alena Peterková (MBK Havířov) 1:11:02, Oslo 24. 9. 1994

mistrovství ČR
Muži Pavel Faschingbauer 1:03:34, 2002
Ženy Alena Peterková 1:13:16, 1995

na českém území
Muži Philemon Kimeli Limo - Keňa 59:30, Praha 2. 4. 2011
Ženy Lydia Cheromeiová - Keňa 1:07:33, Praha 2. 4. 2011

Vítězové Pardubického vinařského půlmaratonu
(tučně traťové rekordy)

17. 4. 2010 – Jane Wanjiku Gakunyiová, Keňa 1:13:21; Cosmas Kyena, Keňa 1:03:10
18. 4. 2009 – Lydia Njeri Mathatiová, Keňa 1:14:44; Wilson Chebet, Keňa 1:00:49
19. 4. 2008 – Ivana Sekyrová, Česko 1:17:28; Samuel Mwangi, Keňa 1:02:05
21. 4. 2007 – Petra Kamínková, Česko 1:13:03; Stanley Kipkosgei Salil,  Keňa 1:03:29

Michal Procházka

Vytisknout