přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

13. května 2010, 09:21

Diamantová horečka odstartovala

Do pátku 14. května „to“ bude pořád ještě malinko zahalené tajemstvím, už teď je ale jasné, že se „diamantový projekt“ rozjel velkolepě. A pokud jde o jeho celkový dopad, určitě by si rád zadal s nejsledovanějšími obdobnými sportovními seriály. Může Diamantová liga přitáhnout k atletice takovou pozornost médií a veřejnosti jako třeba fotbalová Liga mistrů? Odpověď na tuto otázku nám naznačí první mítink, definitivně pak budeme moci efekt „honby za diamanty“ vyhodnotit na konci srpna, kdy soutěž vyvrcholí. Prozatím se můžeme bavit v Tématu týdne o tom, co je jisté už nyní.

O struktuře Diamantové ligy (DL) jsme psali velmi podrobně zde.  K zásadní proměně v tomto ohledu nedošlo, pochopitelně se však v té době – zhruba před rokem – teprve utvářel soupis jednotlivých mítinků a následně také konkrétní kalendář DL. (Potvrzený jej předkládáme na konci článku.) Ambici dostat se do této vybrané společnosti měla také Zlatá tretra Ostrava (viz článek zde), nakonec se do diamantového klubu nedostala, ale zůstala alespoň v druhé úrovní světových mitinků. Pozitivní je jistě pro Ostravu (a celý seriál World Challenge), že jedna z myšlenek, zamezit nejlepším start v nižší sérii, nedošla naplnění. A tak mohla Tretra (z)lákat i takové hvězdy jako Bolta a další. Vraťme se však k Diamantové lize.

Vyčerpaná Zlatá
Ať už „projekt DL“ naplní vysoká očekávání či nikoli, zdá se, že předchůdkyně, Zlatá liga (ZL) už se za dvanáct let existence vyčerpala. Jedním z důkazů jistého tápaní ZL budiž systém odměňování, takřka každoročně se měnící: jednou bylo třeba vyhrát vše, podruhé šlo jednou klopýtnout, potřetí se milionový poklad dělil mezi ty stoprocentní a ty, kteří jednou zaváhali, a počtvrté to bylo úplně jinak. Nepřehledné i pro ty, kteří to pravidelně sledovali.

Proč Diamantová?
Pro vývoj a propagaci atletiky je tak výraznější změna v nejprestižnějším seriálu takřka nutností. Zda je to jasný krok správným směrem, nebo „jen“ odvážné vykročení do mlhy, budeme vědět po tomto týdnu, kdy se odehraje první díl v katarském Dauhá. Myšlenka zrodu takové soutěže zní poměrně logicky. Minimálně ze dvou hlavních důvodů:

Šance pro všechny disciplíny...
Zaprvé, dává příležitost naprosté většině disciplín (ostatní mají vlastní seriály) a tudíž dává šanci vyniknout všem hvězdám stávajícím a na druhé straně umožňuje objevit nové. Do Zlaté ligy se dostal výběr několika disciplín a i kdyby v něm bývala byla snaha o spravedlnost (např. stanovením jedné skupiny disciplín pro jeden rok a jiných pro ten následující), vždy by nastala nějaká forma diskriminace. Snaha nebyla, a tak jsme sledovali některé disciplíny pravidelně, jiné výjimečně nebo vůbec (příklady si čtenář jistě dosadí sám). DL by tak měla přinést to nejkvalitnější, co se ve všech disciplínách na dráze pohybuje po světě.

...přitom pořád závodí elita
Zadruhé, Diamantová liga zůstává exkluzivním projektem pro elitní atlety. Disciplíny jsou během roku rozděleny tak, že se na každou dostane v polovině ze čtrnácti mítinků. Závěrečná dvojice – vybrány byly zřejmě ty nejprestižnější, Curych a Brusel – je v rámci bodového ohodnocení odměněna dvojnásobně. A tak když někdo zazáří během sezony, například na nižší úrovni World Challenge nebo kontinentálním mítinku/šampionátu, jistě dostane od organizátorů příležitost zabojovat si o diamant. DL tak neztratí punc výjimečnosti, který přinesla už ZL, abychom předchůdce jen nehaněli.

Nic není bez rizika
Vše nové skýtá i řadu rizik a výjimku netvoří ani DL. Snaha o globálnost – mítinky se nesoustředí jen na Evropu, i když starý kontinent nadále tvoří těžiště prestižního seriálu – donutila roztáhnout seriál do třech a půl měsíce bez významnějšího přerušení. Po tak dlouhou dobu nelze objektivně udržet „top formu“, tudíž i u hlavních hvězd povede na jedné straně k vynechání některého z dílů a v opačném případě pak hrozí častějšími zraněními.

„Riskovat se musí,“ přiznala Barbora Špotáková, které se před Dauhá ozvala pravá achillovka, jinak tradiční bolístka, více než kdy jindy, přesto do Kataru odcestovala. „Hodně jsme nad startem váhali, ale je to velké lákadlo,“ přiznala oštěpařská rekordmanka, jež byla vybrána mezi ambasadory celého seriálu. „Určitě to také ovlivnilo rozhodování, dostat se mezi takové společnosti světových hvězd,“ dodala Špotáková. (Pro seznam ambasadorů viz konec článku.)

Klíčoví ambasadoři
Role ambasadorů se zdá být klíčová pro úspěch celého seriálu. Diamantová liga bez Usaina Bolta, to by bylo jako Liga mistrů bez Barcelony a Lionela Messiho, máme-li zůstat u přirovnání z úvodu. Mezi čtrnáctkou propagátorů DL najdeme pět světových rekordmanů, z těch aktivních atletů v disciplínách, jež patří do programu seriálu, chybí pouze Robles (110 m př.), Dibabaová (5 km) a Šahín (stýpl), který však již ztratil hodně z hvězdného lesku. Pouze trojice ambasadorů nestála na nejvyšším stupni při olympiádě, naopak všichni získali alespoň jedno zlato na mistrovství světa.

Honba za diamanty začíná. Atletický fanda se má na co těšit.
Stránky seriálu - www.diamondleague.com

Kalendář Diamantové ligy IAAF 2010
Dauhá (QAT) – Pátek 14. května
Šanghaj (CHN) – Neděle 23. května
Oslo (NOR) – Pátek 4. června
Řím (ITA) – Čtvrtek 10. června
New York (USA) – Sobota 12. června
Eugene (USA) – Sobota 3. července
Lausanne (SUI) – Čtvrtek 8. července
Gateshead (GBR) – Sobota 10. července
Paříž (FRA) – Pátek 16. července
Monako (MON) – Čtvrtek 22. července
Stockholm (SWE) – Pátek 6. srpna
Londýn (GBR) – Pátek 13. a sobota14. srpna
Curych (SUI) – Čtvrtek 19. srpna – finále
Brusel (BEL) – Pátek 27. srpna – finále

Ambasadoři Diamantové ligy IAAF (abecedně):
Kenenisa Bekele
(ETH, vytrvalec) – světový rekordman na 5000 (venku i v hale) a 10000 m, trojnásobný olympijský vítěz a šestinásobný mistr světa
Usain Bolt (JAM, sprinter) – světový rekordman na 100, 200 a 4x100 m, trojnásobný olympijský vítěz i mistr světa
Allyson Felixová (USA, sprinterka) – olympijská vítězka a sedminásobná mistryně světa
Shelly-Ann Fraserová (JAM, sprinterka) – olympijská vítězka a mistryně světa
Tyson Gay (USA, sprinter) – trojnásobný mistr světa
Steven Hooker (AUS, tyčkař) – olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa
Jelena Isinbajevová (RUS, tyčkařka) – světová rekordmanka (venku i v hale), dvojnásobná olympijská vítězka, pětinásobná mistryně světa, trojnásobná mistryně Evropy
Tero Pitkämäki (FIN, oštěpař) – mistr světa
Asafa Powell (JAM, sprinter) – světový rekordman na 4x100 m, olympijský vítěz a mistr světa
Sanya Richards-Rossová (USA, čtvrtkařka) – dvojnásobná olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa
Barbora Špotáková (CZE, oštěpařka) – světová rekordmanka, olympijská vítězka a mistryně světa
Andrea Thorkildsen (NOR, oštěpař) – dvojnásobný olympijský vítěz, jednou mistr světa i Evropy
Valerie Viliová (NZL, koulařka) – olympijská vítězka, trojnásobná mistryně světa
Blanka Vlašičová (CRO, výškařka) – čtyřnásobná mistryně světa

Michal Procházka

Vytisknout