Desítka budoucích hvězd?

1. ledna 1900, 00:00

Kdo představuje budoucnost světové atletiky? Internetový server spikesmag.com se poohlédl po celém světě a pokusil se vytipovat deset teenagerů, kteří mají potenciál, aby vyrostli v budoucí hvězdy. Kdo se do TOP 10 atletických supernadějí dostal?

Christophe Lemaitre (Francie) – 100 a 200 m (19 let)
Metr devadesát vysoký mladík na sebe poprvé upozornil na juniorském šampionátu v Bydhošti, kde předloni vyhrál dvoustovku. Svůj zatím největší počin si však schoval na loňské MEJ, kde vyhrál stovku v novém evropském juniorském rekordu 10.04.

Ramil Gulyiev (Ázerbajdžán) – 100 a 200 m (19 let)
Lemiatrův vrstevník a soupeř ze země, kde bychom mezinárodně úspěšného sprintera normálně nejspíš nehledali. Bývalý stříbrný medailista z MS do 17 let prožil vloni zářivou sezonu, v níž vyhrál dvoustovku na světové univerziádě v novém OR 20.04, získal titul juniorského mistra Evropy a na světovém šampionátu seniorů se probil až do finále, kde doběhl na sedmém místě.

Kirani James (Grenada) – 200 a 400 m ( 17 let)
Další sprinter do sestavy, na rozdíl od předchozích však ještě o dva roky mladší. James sbírá mezinárodní úspěchy už od svých čtrnácti, kdy na čtvrtce získal stříbro z MS do 17 let, které se tehdy konalo u nás v Ostravě, a stejnou medaili si pak odvezl i z následujícího MSJ v Bydhošti. Vloni pak doslova ovládl dorostenecký šampionát v Brixenu, kdy vyhrál dvoustovku i čtvrtku, přičemž jeho vítězný čas z této trati (45.24) stačil na umístění v nejlepší třicítce sezónních tabulek seniorů.

William Biwott (Keňa) – 1500 m (19 let)
Mílařský objev loňského roku. Dosud málo známý teenager si zaběhl na mítinku v Římě osobní rekord na patnáctistovce 3:31.70 a k tomu přidal v Oslo juniorský světový rekord na míli 3:49.29.V závěru sezony vyhrál patnáctistovku v Rieti a Světové atletické finále v řecké Soluni.

Jehue Gordon (Trinidad a Tobago) - 400 m př. (18 let)
V Berlíně se stal historicky nejmladším účastníkem finále běhu na 400 m př. při světovém šampionátu. Ve věku 17 let obsadil vynikající čtvrtou příčku, když od medaile ho dělily pouhé tři setiny. Novým národním rekordem 48.26 završil Gordon skvostnou sezonu, v níž svoji výkonnost posunul o více než tři sekundy.

David Storl (Německo) – koule (19 let)
Mladý německý obr válcuje své vrstevníky od ostravského MS do 17 let. Vloni přidal k řádce titulů navíc juniorský světový rekord ve vrhu koulí 22.73 m a také historicky nejlepší výkon juniora se seniorským náčiním 20.43 m. Domácí MS v Berlíně mu sice příliš nevyšlo, když v konkurenci nejlepších borců planety vrhnul „jen“ 19.19 m a obsadil v kvalifikaci 28. místo, nicméně málokdo asi pochybuje, že jeho prosazení se v seniorské špičce je jen otázkou času.

Jodie Williamsová (Velká Británie) 100 a 200 m (16 let)
Společně s Gordonen největší hvězda loňského MS do 17 let. V době jeho konání ještě 15letá Britka vyhrála oba krátké sprinty ve výtečných OR 11.39 a 23.08. Má potenciál stát se jednou z hlavních postav nadcházejícího MSJ v kanadském Montonu.

Karoline Bjerkeli Grovdalová (Norsko) – stýpl (19 let)
Blonďatý vytrvalecký talent z Norska vloni na MEJ v Novém Sadu ukořistil pozoruhodný double na tratích 5000 m a ve stýplu. V této disciplíně si posléze na mítinku v Oslo vylepšila osobní rekord na 9:34.33, jímž se v konečných tabulkách loňského roku řadí na 28. příčku,

Kalkidan Gezahegneová (Etiopie) – 1500 a 3000 m (18 let)
Mladá Etiopanka na sebe sice upozornila už před dvěma lety stříbrnou medailí z MSJ na trati 1500 m, výrazněji však pronikla do širšího povědomí až vloni, kdy skončila devátá na MS v Berlíně a svým osobním rekordem 4:02.98 se umístila v tabulkách loňského roku na 19. místě. Úspěšná byla i na dráhové trojce, kde při Světovém atletickém finále v Soluni vytvořila časem 8:38.61 nový národní rekord.

Sandra Perkovičová (Chorvatsko) – disk (19 let)
Bronzová medailistka z MSJ 2008 učinila vloni další výkonnostní skok, když v novém národním maximu 62.44 m vyhrála MEJ a při světovém šampionátu seniorů obsadila v Berlíně devátou příčku. V závěru sezony pak ještě ve Splitu přidala k osobnímu a tedy i národnímu maximu dalších 35 cm.