přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

31. března 2011, 15:59

Chodecké šampionáty v číslech

Po jakémsi prologu, který obstarala padesátka mužů ve slovenských Duduncích předminulý víkend, čeká české příznivce závodní chůze tuto sobotu ještě větší svátek. V souvislosti s tradičním šampionátem na 20 km v Poděbradech jsme připravili i Téma týdne, které statisticky podchycuje obě mistrovské disciplíny.

Polabské lázně ve středních Čechách jsou s chodeckou historií silně spojeny, ačkoli je tradiční závod z Prahy do Poděbrad již minulostí. Kvůli snaze standardizovat chodecké disciplíny by výkony z takto vzdáleného startu a cíle ani nebyly uznány pro statistiky či jako kvalifikační limity. Český šampionát se tak ze slavné tratě přesunul v posledních letech na Slovensko a hostuje ve zdejších lázních, již zmíněných Dudincích. Chůze ale z Poděbrad nevymizela, o tituly z dvacítky se na kilometrovém okruhu bojuje v jejich srdci - místní kolonádě.

Nepůjde však jen o medaile z mistrovství ČR na 20 km, Poděbrady jsou zapsány v kalendáři i jako mítink Evropské atletiky a kromě toho si domácí chodci jako obvykle přizvali soupeře ze starého kontinentu k mezistátnímu utkání. Dospělé kategorie čeká Bělorusko, Itálie, Litva, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko. Junioři a juniorky, kteří nebojují o republiková ocenění, se na poloviční distanci poměří s národnostně stejně složenou sestavou soupeřů, ke které ještě připočtěme Maďarsko.

Spletitá situace kolem míst konání
Jindy spolehlivý zdroj informací, publikace Jiřího Hetfleiše o historii atletických soutěží ČR, bohužel nenabízí místa mistrovství na 20kilometrové trati. Na padesátce čísla známe a jasnou pořadatelskou jedničkou je moravský Přerov, jenž hostil MČR 26x. To tvoří výraznou většinu šampionátů od jeho premiéry v roce 1969. Poděbradský okruh pamatuje klání o národní tituly sedmkrát, z Prahy do polabských lázní se šlo „mistrovsky“ čtyřikrát. Aktuální pravidelný pořadatel, slovenské Dudince, napsaly letošním závodem pátou čárku, jednou pak zavítali chodci také do severočeského Rumburka. Celkově se medaile na MČR na 50 km rozdělovaly již 43krát.

U dvacítky je situace zamotanější nejen vzhledem k místům konání, ale i uspořádaným ročníkům. Premiéru mělo MČR pro muže roku 1970, ovšem již o rok dříve se dělily medaile podle pořadí na československém mistrovství. Počty také komplikuje výpadek šampionátu v roce 1979. A aby se to nepletlo, ženy poprvé o tituly bojovaly v roce 1984. Nejprve to však bylo na desetikilometrové vzdálenosti. Až od 2001 závodí chodkyně na stejné trati jako muži, tj. 20 km.
Pro přehlednost tedy můžeme shrnout: muži si rozdělí na 41. MČR medaile po čtyřicáté druhé, ženy bojovaly osmnáctkrát o tituly na desítce a letos půjdou podesáté mistrovskou dvacítku, celkem tedy po dvacáté osmé o cenné kovy. Pokud jde o diskutované lokality, jisté je jedno: od roku 2001 se všechny šampionáty konaly na poděbradském okruhu, letos tomu tedy bude již pojedenácté.

Nejvíc zlata pro Malysu a Pitákovou
Pomyslným králem v počtu titulů je Jiří Malysa, jenž došel jako první do cíle osmkrát, královnou pak Barbora Pitáková, která všech šest zlatých získala ještě pod dívčím jménem Dibelková. Za Malysou následuje se sedmi "záseky" Miloš Holuša, jenž svou kariéru ukončil loni, rok po Malysovi.

Čelo odděluje od zbytku větší odstup, majiteli čtyř zlatých jsou Alexandr Bílek, Ivo Piták a Jana Zárubová a třikrát uspěla další trojice: Hubert Sonnek, Kamila Holpuchová a Dana Vavřačová. Devět chodců a osm chodkyň vybojovalo jedno anebo dvě zlata. Suma sumárum na nejvyšším stupínku stálo kdy čtrnáct mužů, zatímco tuctu žen se to povedlo ve výrazně kratší době.

Holuša a Choděrová nejčastěji „na bedně“
V bohatosti medailové sbírky jasně vévodí již zmíněná dvojice Holuša – Malysa, jen v obráceném gardu než v počtu titulů. Miloš Holuša loni zakončil svou kariéru dvacátým cenným kovem, Malysa posbíral neméně impozantních šestnáct. Na elitní duo se dívají zdálky, ale přesto s úctyhodnými kolekcemi Hubert Sonnek s devíti a Miloslav Lapka s osmi účastmi na stupních vítězů. Následují Alexandr Bílek a Tomáš Kratochvíl se šesti medailemi, Bíro a Piták se čtyřmi, a dále ještě sedm chodců se třemi "plackami".

Ženám kraluje s osmi  úspěchy Monika Choděrová, o jednu před Barborou Dibelkovou-Pitákovou. Obě z již zmíněného dua Vavřačová – Zárubová stály na stupních pětkrát, a padlo již také jméno čtyřnásobné medailistky Holpuchové. Vedle ní to již čtyřikrát "zacinkalo" aktivním chodkyním Lucii Pelantové, Zuzaně Schindlerové a Haně Herberové. Tři medaile získaly další tři chodkyně.

V obou kategoriích pak najdeme plejádu se dvěma či alespoň jednou medailí. Celkově si pozici na stupních vítězů vybojovalo při mistrovství ČR na 20 (resp. 10) km 36 mužů a 34 žen.

Nejvíce titulů Sonnek, medailí Pták
Na padesátce je nejpilnějším sběratelem titulů Hubert Sonnek, který stál na nejvyšším stupni šestkrát. Po čtyřech zlatých mají na kontě Miloš Holuša a Jaroslav Makovec, o jeden méně pak otec Alexandr i syn Roman Bílek. Mezi sedmičkou majitelů dvou zlatých je i nejčastější medailista Jaroslav Pták, který účasti na bedně zaokrouhlil na rovných deset. O jeden úspěch za ním následuje Miloš Holuša, který tak má v součtu s dvacítkou vskutku úctyhodných 29 medailí. Osmkrát uspěl medailově Sonnek, šestkrát Makovec a R. Bílek, výčet "pět a více" uzavírá Vladislav Dostál. Celkem dosáhlo na titul na 50 km - i se zahrnutým letošním ročníkem - 22 chodců, alespoň jeden z kovů pak vybojovala rovná padesátka vytrvalců.

Statistiky, včetně nejlepších výkonů na MČR, ale i další informace najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout